Lidovky.cz

Obžaloba: lidé od kmotra si koupili ministerskou úřednici za pět tisíc a mobil

Česko

  6:30
PRAHA - Úřednice ministerstva zemědělství čelí obžalobě, že přijala úplatek výměnou za ovlivnění veřejné zakázky. V případu opět figuruje jméno severočeského bosse Alexandra Nováka, který se však ani tentokrát trestu obávat nemusí. Přestože vyšetřování ukázalo, že měl v korupční síti významnou roli, důkazy chybí. A Novák tak zůstává pouze v roli svědka.

Odsouzený podnikatel Alexandr Novák jako svědek u soudu, který řešil korupci kolem leteckých tendrů za stamiliony. V pozadí zakázek měl stát právě Novák. Vyšetřovatelé však dostatek důkazů nezískali, a tak vězněný podnikatel zůstal pouze v roli svědka. foto: MAFRA - František Vlček

Pět tisíc korun a mobilní telefon. Na první pohled jen drobné úplatkářství. Korupční skutek, kterým se zabývá Obvodní soud pro Prahu 1, je však jen dílčím příběhem v činnosti mocné skupiny osob, která ovlivňovala letecké zakázky na ministerstvu zemědělství.

Jeden trest padl už minulý týden v Rakovníku. Jak informoval server Lidovky.cz, tamější okresní soud uznal Novákova komplice Michala Valeše vinným z nabízení úplatku. V pozadí uplácení stál Alexandr Novák, který si nyní odpykává trest za korupci z doby jeho působení v roli starosty Chomutova. Přestože byl vyšetřován, pro nedostatek důkazů nakonec figuroval v rakovnickém případu jen jako svědek.

Půjčka nebo úplatek?

A obdobně je tomu v případu, který řeší pražský soud. Úřednice Zdeňka Staňková pracovala v době trestného činu podle obžaloby jako právnička Odboru hospodářské úpravy a ochrany lesů. "Byla členkou komise pro otevírání obálek a pro hodnocení a posouzení nabídek, které přišly k veřejné zakázce na letecké hašení lesů," řekla serveru Lidovky.cz mluvčí soudu Alena Novotná.

PSALI JSME:

Do zmíněné soutěže se přihlásily dva zájemci. Kromě firmy Tech-mont také společnost Surmet, jejíž jednatel František Šafránek je v případu druhým obžalovaným. "Jako uchazeč v obálkovém řízení měl poskytnout úplatek zastřený formou půjčky pěti tisíc korun a mobilního telefonu Nokia," popsala mluvčí skutek, pro který je muž vinen z podplácení.

Co konkrétně pro Šafránka za úplatek udělala, úřednice nekomentovala. "Nebudu se vyjadřovat do pravomocného rozhodnutí. Je to v šetření," uvedla stručně Staňková. Avšak podle toho, jak její pozici popsala mluvčí soudu, mohla úřednice ovlivnit, že ze dvou uchazečů zbyl ve výběrovém řízení jen jeden. Šafránkův Surmet.

Odposlechy jako důkaz

Cenově výhodnější nabídku přitom podala firma Tech-mont. "Byli jsme přesvědčeni, že to vyhrajeme, protože cena byla rozhodujícím kritériem," uvedla Jarmila Vodňanská, která o zakázku usilovala pod záštitou Tech-montu. Ten nabídl cenu 68,8 milionu korun bez DPH, zatímco Surmet 75 milionů korun bez DPH, což se rovnalo předpokládané ceně zakázky.

Jména v případu

  • Zdeňka Staňková - obžalovaná úřednice ministerstva zemědělství
  • František Šafránek - obžalovaný jednatel firmy Surmet, která usilovala o zakázku na hašení lesů
  • Jarmila Vodňanská - upozornila policii na korupci kolem zakázky na hašení lesů, o kterou též usilovala pod záštitou firmy Tech-mont
  • Alexandr Novák - vězněný podnikatel, v případu figuruje jako svědek, měl zařizovat "provizi" za vítězství v tendru, případně úplatek za odstoupení nežádoucích firem z tendru

Jenže po otevření obálek v srpnu 2012 mělo ministerstvo k nabídce Tech-montu výhrady. "Dalo by se říct, že to byl z jejich strany atypický krok," uvedla Vodňanská. Výtky podle ní byly účelové. Firma musela doložit  nejrůznější doklady a upřesnění o letadlech a pilotech, a to do pěti dnů. Techmont to v lhůtě nestihl. Vše doložil o pár dní později, avšak to už ho ministerstvo ze zakázky vyškrtlo.

Bylo pět tisíc korun a mobilní telefon odměnou za vyřazení Tech-montu ze zakázky? Odpověď přinese až soud. Každopádně rozhovory mezi Šafránkem a úřednicí Staňkovou z října 2012 roku zachytily policejní odposlechy. "V odůvodnění obžaloby je napsáno, že se opírá o odposlechy rozhovorů mezi obžalovanými," potvrdila mluvčí soudu.

Policie totiž měla náskok. O danou zakázku se začala zajímat už začátkem léta, kdy se na ni obrátila podnikatelka Vodňanská. Kriminalisty informovala o nabídce úplatku ze strany Novákova komplice Valeše, který za odstoupení ze zakázky na hašení lesů nabízel pět milionů. Zakázka totiž byla připravena pro jinou firmu - Šafránkův Surmet, který - jak měl vysvětlovat sám Alexandr Novák - souhlasil s odvedením 13 procent ze zakázky lidem, jejichž zájmy Novák zastupoval. Při zakázce za 75 milionů bez DPH to dělá zhruba 10 milionů korun. (Podrobnosti čtěte ZDE) Komu přesně měly peníze připadnout, se soudu nepodařilo rozluštit.

Pět tisíc? Šlo o jiné částky

I proto byla Vodňanská překvapená, když u pražského soudu měla odpovídat na dotaz, zda i ona nabízela Staňkové pět tisíc korun a mobilní telefon. "V této zakázce se pracovalo s úplně jinými částkami," podotkla s odkazem na Novákova slova o 13 procentech ze zakázky.

Novák ve vězení

Bývalý senátor a svého času také starosta Chomutova Alexandr Novák si už od loňského dubna odpykává čtyřletý trest za přijetí úplatku. Soud ho poslal do vězení za to, že v roli starosty v roce 1999 vyjednal prodej městských akcií v energetických společnostech, za což mu obratem přišlo přes 40 milionů na rodinný účet v Rakousku. Za tuto transakci hrozilo trestní stíhání i jeho manželce, jak ale server Lidovky.cz informoval, pro nedostatek důkazů ale rakouská prokuratura její případ odložila.

A stejně jako při soudu v Rakovníku, i při únorovém líčení pražského obvodního soudu byl Novák z teplické věznice přizván coby svědek. "Byl tam jen krátce," uvedla Vodňanská, která svědčila ve stejný den. Na co přesně byl Novák dotazován, jeho advokát neví. "To vůbec netuším," uvedl Jan Růžek s tím, že Novák s ním svou svědeckou výpověď nekonzultoval.

Důležité je uvést, že poté co kolem veřejné zakázky na letecké hasičské služby na roky 2013 až 2015 padlo trestní oznámení, byla zrušena. Oficiální důvod: nedostatek financí v rozpočtu ministerstva zemědělství. 

Trestní řízení s úřednicí Staňkovou běží od podzimu 2012, o jejím obvinění se ale ministerstvo dozvědělo až po dotazu serveru Lidovky.cz. "Ministr Jurečka se obrátil na pana Martina Žižku, který je momentálně pověřen vedením sekce Lesního hospodářství, aby mu celkovou situaci vyjasnil. A současně mu uložil, aby byla paní Staňková převedena na jinou práci," uvedl mluvčí rezortu Hynek Jordán.

Staňková tak zatím na úřadu zůstává. "Podle zákona ministerstvo musí dodržet presumpci neviny. Navíc ji není možné z funkce odvolat, protože není ve jmenované funkci - je řadovou referentkou," vysvětlil Jordán. Na dotaz serveru Lidovky.cz dodal, že zakázkami na hašení a vápnění lesů, u kterých během soudu vzešlo podezření z manipulace, se zatím rezort zpětně nezabýval.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.