Lidovky.cz

Zeman k europoslancům: Jsem proti společnému evropskému sýru a pivu

Evropa

  11:56aktualizováno  14:15
ŠTRASBURK - Prezident Miloš Zeman pronesl projev v Evropském parlamentu ve Štrasburku. Zeman kritizoval "šílené" přesuny zasedání Evropského parlamentu z Bruselu do Štrasburku, přehnanou byrokracii, architekturu unijních institucí, či chuť steaku v Evropské komisi. Nejsou prý součástí jeho evropského snu.

Prezident Miloš Zeman v Evropském parlamentu. foto: Reuters

Jak nevypadá evropský sen českého prezidenta? "Můj evropský sen neobsahuje bláznivé stěhování evropského parlamentu do Štrasburku a naopak. Neobsahuje nesmyslné směrnice o energetických úsporných žárovkách. Jednu z nich mám na své chatě a vypadá to tam jako na hřbitově nebo v márnici, takže mluvím ze své vlastní zkušenosti", řekl Zeman a doplnil, že jeho sen neobsahuje ani bruselskou architekturu, která "vypadá jako nafouklá krabice od bot," kritizoval Zeman.

"Můj evropský sen nezahrnuje steak v ústředí Evropské komise, který vypadá a také chutná jako žvýkačka," podotkl také v asi desetiminutovém proslovu. Jeho další část pak věnoval představám, jak by osmadvacítka vypadat měla.

Výroky Zemana v Evropském parlamentu

  • O českém pivě: "Jsem proti společnému evropskému sýru a pivu. Pokud bychom si ale měli vybrat, tak doporučuji české pivo, které je nejlepší na světě."
  • O úsporných žárovkách: "Jednu z nich mám na své chatě a vypadá to tam jako na hřbitově nebo v márnici, takže mluvím ze své vlastní zkušenosti."
  • O bruselské architektuře: "Vypadá jako nafouklá krabice od bot."
  • O euru: "Už v tomto roce splňuje Česká republika všechna tři maastrichtská kritéria, která jsou nutná pro přijetí eura. Z toho vyplývá, že jako minimální vzdálenost pro přijetí eura jsou dva roky."
  • O steaku v Evropské komisi: "Můj evropský sen nezahrnuje steak v ústředí Evropské komise, který vypadá a také chutná jako žvýkačka."

Podle Zemana potřebuje Evropská unie společná pravidla v mnoha oblastech evropské politiky. Jako první uvedl zahraniční politiku a zmínil "známou oprávněnou a ironickou otázku bývalého amerického ministra zahraničí Henryho Kissingera: Jaké je telefonní číslo Evropy?" "Stále neexistuje společná zahraniční politika Evropské unie," dodal Zeman.

'České pivo je nejlepší na světě'

"Jsem proti společnému evropskému sýru a pivu. Pokud bychom si ale měli vybrat, tak doporučuji české pivo, které je nejlepší na světě," prohlásil dále prezident.

Zeman ale také řekl, že si myslí, že Evropská unie je dobrá věc, vyzval však ke společnému postupu v klíčových záležitostech. "Potřebujeme společnou obranou politiku. Máme armády, které nejsou kompatibilní," řekl Zeman a doplnil, že nebude bránit přijetí eura Českou republikou. "Jsem velkým příznivcem eura a jeho přijetí v nejbližším časovém horizontu," řekl Zeman. Za tato svá slova si vysloužil potlesk v sále. Euro je podle Zemana stabilizačním faktorem ekonomického rozvoje.

Politolog Jacques Rupnik v České televizi uvedl, že Zemanovu zmínku o stěhování Evropského parlamentu do Štrasburku, nepokládá za důležitou. "Je to spíše líbivé gesto," reagoval Rupnik a upozornil na symboliku parlamentu jako akt smíření Francouzů s Němci.

Zemana uvítala Óda na radost

Po příjezdu do Evropského parlamentu Zemana uvítal předseda této unijní instituce Martin Schulz. Svůj projev pronáší Zeman v anglickém jazyce.

Po slavnostním uvítání, které zahrnovalo českou hymnu a hymnu EU, tedy Ódu na radost, se český prezident zapsal do knihy významných návštěvníků EP a měl ještě před projevem krátké setkání se Schulzem.

Na úvod schůzky Zeman předal Schulzovi fotbalový míč s podpisem někdejšího československého fotbalového reprezentanta Antonína Panenky. Zažertoval přitom, že na Panenku si musí Němci dobře pamatovat. Schulz je německý sociální demokrat a Panenka vstřelil československý vítězný gól Německé spolkové republice při finále mistrovství Evropy v roce 1976.

Schulz dal Zemanovi jako dárek mapu ze 16. století a český prezident pozval šéfa europarlamentu na návštěvu do Prahy.

Při Klausově projevu europoslanci tleskali, bučeli i odcházeli

K parlamentnímu plénu pravidelně promlouvají prezidenti či premiéři členských i nečlenských zemí EU. Zeman je však posledním, kdo se obrátí na toto složení EP před květnovými eurovolbami. Český prezident měl původně hovořit v EP loni v listopadu, ale musel cestu odložit kvůli úrazu.

Naposledy mluvil k plénu jako český prezident Václav Klaus před pěti lety. Někteří europoslanci jeho euroskeptický projev přerušovali potleskem, jiní na něj bučeli a někteří opustili zasedací sál.

Autoři: , ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.