Lidovky.cz

Rusko si bude pravidla určovat samo, míní šéf obrany Stropnický

USA

  21:16
V souvislosti s hrozící ruskou invazí na Krym začaly jednat špičky diplomacie. Podle českého ministra obrany a bývalého diplomata Martina Stropnického možná narazí na neochotu Ruska spolupracovat. "Když se ruská diplomacie dostane do ráže, tak má tendenci si pravidla určovat sama," říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz Stropnický.

Ministr obrany Martin Stropnický. foto: Lidové noviny

Lidovky.cz: Jak vnímáte současnou situaci na Krymu poté, co Rusko vyhlásilo vojenskou intervenci?
Je to velmi složitý problém a po tamější obyvatele ta situace vůbec není bezpečná. Objevují se paralely s rokem 1968, které já odmítám. To je spíše v té obecné, pocitové rovině. Je důležité si spíše uvědomit scénář, který jde přesně podle bodů ruské politiky vůči svým bývalým sovětským republikám jako přes kopírák, a to je i teď ten případ, obávám se. Je tam evidentní potenciál konfliktu v podobě menšiny, vytvoří se jakési fáma, poté se vyvolá regionální menšinový konflikt, na ten se vytvoří potřeba reagovat pod důvodem vytvoření pořádku a situace, kdy cizí stát obsadí všechny důležité instituce Autonomní republiky Krym pod domnělým voláním místních občanů po nějaké ochraně.

Lidovky.cz: Co touto politikou může Vladimír Putin sledovat? Opravdu se schyluje k zabrání Krymu?
Do jaké míry je to harašení brněním a do jaké míry se jedná o získávání výhodné vyjednávací pozice pro následující období, v tuhle chvíli neví asi nikdo. Domnívám se však, že hnát to do krajnosti, není úplně ani v Putinově zájmu. Jde o to jen dovést to do situace, která bude poměrně hodně vyhrocená, a potom vystoupit jako hlavní mírotvorce.

ČTĚTE TAKÉ

Lidovky.cz: Očekáváte, že se za Krym nějakým zásadním způsobem postaví Západ? Například vojenskou pomocí?
Nikdo vám to neřekne přesně. To, co lze vyloučit, je, že se aliance bude vojensky seskupovat. To je naprostý nesmysl. Všechny civilizované státy se budou snažit nějak dohodnout a vyvíjet co nejúčinnější tlak. Pravděpodobně i hospodářský. Těch možností je celá řada a nejsou úplně tak neproduktivní. Je to velká šachová partie a může skončit třeba tím, že Ukrajina o Krym přijde, to nikdo nevyloučí. Je to otázka, kam až to Putin chce dohnat, a co za výsledek svého postupu, který je všechno jen ne legitimní, bude chtít. V tomhle smyslu to je otevřené. Je však potřeba zmírnit utrpení obyvatel, na které se v tomhle ohledu moc nemyslí.

Lidovky.cz: Jakou by v rozhodování Západu mohlo hrát roli budapešťské memorandum z roku 1994 podepsané Spojenými státy, Velkou Británií a Ruskem, které se zavázaly garantovat politickou a hospodářskou bezpečnost Ukrajiny?
Myslím si, že přesně takovou, jakou si Vladimír Putin zvolí. Bohužel je to tak. Rusko, které speciálně na půdě Rady bezpečnosti OSN často mává mezinárodním právem, když se mu to v některých případech nehodí, tak se s ním tak moc nebabrá. Na jednu stranu jednotky Berkutu odprošovaly na kolenou ve Lvově občany za jejich zásah, na druhou jejich jiná část je vítaná v Rusku, kde je jim nabízena práce a zajištění. To je ten problém, když se ruská diplomacie dostane do ráže, tak má tendenci si pravidla určovat sama.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.