Lidovky.cz

Schwarzenberg: Zeman by měl strávit měsíc v íránském vězení, aby tušil, o čem mluví

Česko

  16:17aktualizováno  17:35
PRAHA - Představitelé TOP 09 tvrdě kritizovali prezidenta Miloše Zemana za jeho slova o tom, že přehnaný důraz na politiku lidských práv ohrožuje české investice v zahraničí. Šéf opoziční strany a exministr zahraničí Karel Schwarzenberg hlavě státu doporučil, ať stráví měsíc ve vězení v Íránu či Uzbekistánu, aby tušila, o čem mluví. Podle místopředsedy strany Miroslava Kalouska je Zeman servilní vůči diktátorům, které obdivuje.

Karel Schwarzenberg foto: MAFRA - Václav Šlauf

"Doporučil bych mu, aby strávil měsíc v íránským či uzbeckým vězení, aby aspoň tušil, o čem kecá," napsal v reakci Schwarzenberg, podle něhož se dá kritika porušování lidských práv v zahraničí s podporou českého exportu skloubit.

ČTĚTE TAKÉ:

"To jsou kecy, které nám namlouvají, že to škodí. Když máme dobré zboží, tak si to lidi kupují, když nemáme, tak se vymlouvají, že je to kvůli naší zahraniční politice," podotkl posléze v telefonickém rozhovoru.

Lidská práva i export, míní Sobotka

Premiér Bohuslav Sobotka si ale myslí, že ochranu lidských práv lze s podporou exportu skloubit. "Naše volba přece není export, nebo lidská práva. Musíme se snažit o obojí," napsal v reakci na prezidentův výrok.

Dodal, že je pro aktivní ekonomickou diplomacii, silnou podporu českého exportu, ale Česko by podle něj také nemělo zapomínat, že před rokem 1989, v dobách nedemokratického režimu, "byla i pro nás otázka dodržování lidských práv, kterou nastolovaly v té době západní státy, velmi důležitá".

"Země, která není velmoc, si může získat mezinárodní autoritu pouze tím, že se soustředí na jednu mezinárodně akceptovanou významnou hodnotu," řekl zase Kalousek.

Exprezident Václav Havel i Schwarzenberg podle něj prosadili mimořádnou mezinárodní autoritu Česka právě tím, že země byla lídrem v obhajobě lidských práv.

"V okamžiku, kdy na tuto svou prioritu budeme rezignovat, nebudeme mít nic, nebudeme mít ani prestiž, ani proexportní aktivity, pouze servilitu pana prezidenta Zemana vůči diktátorům, které obdivuje. To není hodnota, kterou bychom mohli prodávat," doplnil.

Zeman se dnes k problematice vyjádřil při návštěvě společnosti Papcel Litovel, která je předním tuzemským výrobcem papírenských strojů a drtivou většinu produkce vyváží do zahraničí.

Prezident Miloš Zeman navštívl v Litovli na Olomoucku společnost Papcel Litovel

"Poněkud mě znepokojuje, že třeba investice typu Uzbekistán, ale i v dalších zemích, jsou ohroženy politikou, která si říká politika ochrany lidských práv a která ve skutečnosti vede k tomu, že když k nám tito lidé nepřijedou, konkrétně uzbecký prezident (Islam) Karimov, tak my nemáme možnost jim říct do očí svůj názor na lidská práva," uvedl prezident.

Odložená návštěva Karimova

Narážel tak na odložení návštěvy kontroverzního státníka Karimova. Ze setkání s ním se omluvili premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), ministři i vedení hlavního města. České firmy podle prezidenta kvůli podobnému postoji českých politiků pouze zbytečně ztratí možnost exportovat například právě do Uzbekistánu.

"Riskujeme, že přijdeme i o investice, které do těchto zemí už byly vloženy. Myslím, že Česká republika si nemá hrát na velmoc a má respektovat fakt, že je v ní 630 000 nezaměstnaných. Těmito neuváženými kroky bychom neměli přispívat k dalšímu zvýšení nezaměstnanosti," míní Zeman.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.