Lidovky.cz

Sobotka podezřele nízkou cenu za OKD ověřoval u právníků kupce

Česko

  9:28aktualizováno  18:26
PRAHA - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) trvá na tom, že stát v roce 2004, kdy byl ministrem financí, prodal podíl v důlní společnosti OKD za tržní cenu. Reagoval tak na informace deníku Mladá fronta Dnes, podle nichž byla pravděpodobně skutečná hodnota OKD v době prodeje výrazně vyšší.

Bohuslav Sobotka foto: ČTK

 Podle TOP 09 nese Sobotka za privatizaci politickou zodpovědnost, stejně se vyjádřil i ministr financí Andrej Babiš (ANO), který deník Mladá fronta Dnes vlastní. ODS považuje za pravděpodobné, že Česku způsobil značnou škodu.

"Stát v roce 2004 prodal minoritní akciový podíl v OKD za tržní cenu, nad cenu, kterou stanovil posudek, a také nad cenu, kterou stanovil ve svém stanovisku ÚOHS," sdělil Sobotka. Stát tehdy prodal 45,88 procenta akcií firmy za 4,1 miliardy korun. Původně přitom vláda schválila prodej za 2,25 miliardy korun, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže privatizaci zamítl s tím, že je cena příliš nízká. Tržní cena se údajně pohybovala kolem 3,5 miliardy korun.

V listopadu 2005 ale podle MfD začala Evropská komise privatizaci vyšetřovat kvůli podezření, že prodejní cena byla příliš nízká, a stát tak poskytl kupci, firmě Karbon Invest, nedovolenou podporu. V té době měla přitom Evropská komise a posléze i Sobotkovo ministerstvo k dispozici posudek ústavu NOVOTA, který cenu za státní podíl stanovil na 10,3 miliardy korun, tedy přibližně 2,5krát více, než byla cena prodejní.

PSALI JSME

Babiš dotaz, zda Sobotka nese za zřejmě nevýhodný prodej OKD odpovědnost, uvedl: "Samozřejmě, že za to nese zodpovědnost. O to víc nerozumím tomu, že se snaží do soukromé OKD majitelům nalít další státní miliardu." Sobotka s ministrem průmyslu Janem Mládkem (ČSSD) prosazují, aby stát podpořil společnost OKD v souvislosti s útlumem těžby v Dole Paskov na Frýdecko-Místecku.

Mládek zopakoval, že bude prosazovat, aby stát nesl náklady na útlum dolu Paskov ve výši 1,1 miliardy korun. Podmínkou je, že OKD bude na své náklady provozovat ztrátovou těžbu v dole o dva roky déle, než plánovalo, tedy do konce roku 2016, a že podporu schválí Evropská komise. Tento plán, který má udržet 2000 pracovních míst i dalších 6000 v navazujících profesích, podporuje i Sobotka.

Sobotka tvrdí, že dokument podepsal Janota

Následující tři roky by ztrátu dolu hradila OKD a od roku 2017 by se na odstupném pro propouštěné horníky podílel státní rozpočet. Mládek řekl, že přijal za svůj návrh svého předchůdce Jiřího Ciencialy. Memorandum o státní podpoře loni podepsali představitelé OKD, Moravskoslezského kraje a tehdejší vlády Jiřího Rusnoka. Podle Mládka státní podpora nevyřeší problémy regionu, ale poskytne více času pro řešení. Tím má být získávání dalších investic.

Sobotka si podle deníku nechal v roce 2006 zpracovat podklady pro Evropskou komisi, která prověřovala prodej státního podílu v privatizovaném OKD, u kupce ostravsko-karvinských dolů, společnosti Karbon Invest. Ta na ni najala právní kancelář Pokorný, Wagner & spol. Sobotka v této kanceláři dříve pracoval a přiznává, že se přátelí s jejím spolumajitelem Radkem Pokorným. "Evropská komise prodej prověřila a konstatovala, že při tomto prodeji nebyla poskytnuta nepovolená veřejná podpora," uvedl k tomu Sobotka. Podle něho stanovisko pro EK za ministerstvo financí pravděpodobně podepsal tehdejší náměstek Eduard Janota.

ČTĚTE TAKÉ

To ale důrazně odmítl exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). "Vzhledem k tomu, že mrtvý se ohradit nemůže, tak já se ohrazuji za svého dlouholetého kolegu, přítele, spolupracovníka. Eduard Janota měl vždycky na starosti veřejné rozpočty, ve kterých byl brilantní. Nikdy neměl kompetenci a nikdy nezasahoval do privatizačních kauz, jakýchkoliv," řekl Kalousek.

Sobotka, který je dlouholetým přítelem advokáta Pokorného, ve svém prohlášení také uvedl, že za "majoritní podíl v OKD, který včetně podnikových bytů nechaly před rokem 1998 divoce zprivatizovat pravicové vlády, stát nedostal ani korunu". O tomto faktu se podle něj zcela účelově nemluví.

Odbory v souvislosti s diskusí o útlumu těžby v Dole Paskov v prohlášení uvedly, že stát se nemůže zbavit zodpovědnosti za špatnou privatizaci OKD. Důsledky podle odborů nemají nést jen propuštění horníci a jejich rodiny.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.