Lidovky.cz

Herman byl z čela ÚSTR odvolán protiprávně, rozhodl soud

USA

  12:54aktualizováno  15:19
PRAHA - Obvodní soud pro Prahu 3 vyhověl žalobě nynějšího ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) a označil jeho loňské odvolání z vedení Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) jako protiprávní. Verdikt zatím není pravomocný, protistrana může podat odvolání. Ústav to podle mluvčího učiní. Případ by pak projednával městský soud.

Ministr kultury Daniel Herman foto: ČTK

Hermanovo odvolání z funkce nebylo podle soudu po právu. Soudkyně Markéta Písaříková více verdikt nezdůvodnila. Na to poukázal mluvčí ústavu Pavel Ryjáček. "Rozsudek nás velmi překvapil, protože podle našeho názoru nemohl tímto způsobem dopadnout. Ale dokud neznáme odůvodnění, tak k této části se můžeme vyjádřit jenom těžko," uvedl na dotaz ČTK.

O dalším postupu podle něj rozhodne rada ústavu, která se sejde dříve než na plánovaném červnovém zasedání. "Nedovedu si ale představit, že by se postupovalo jinak než odvoláním proti rozsudku," prohlásil Ryjáček.

"Jsem rád, že zvítězilo právo"

Ministra, který se jednání účastnil, rozsudek naopak nepřekvapil. "Jsem velmi rád, že zvítězilo právo a zvůle není možná," řekl novinářům. Zatím nechce spekulovat o tom, zda by se například vzdal funkce ministra kultury a vrátil se do vedení ÚSTR. "Počkejme, až věc bude pravomocná, a pak se budeme zabývat těmi otázkami, které budou aktuální," dodal.

Již dříve ale uvedl že věc považuje především za morální záležitost. Pokud se však rozsudek stane pravomocným, ústav by se dostal do stejné pozice jako nedávno Policie ČR - také by měl dva šéfy.

Novinářka Petruška Šustrová, která vedla Radu ÚSTR v době Hermanova odvolání, za tímto krokem stojí a nic protiprávního v něm nevidí."Já dost dobře nechápu, jak může být to rozhodnutí neprávní," řekla České televizi. Zákon o ÚSTR totiž podle ní dává radě právo jmenovat a odvolávat ředitele bez stanovení nějakých podmínek nebo procedur.

Žádný přínos

Herman označil v žalobě své odvolání z funkce ředitele za neplatné mimo jiné kvůli tomu, že při něm prý byl porušen zákoník práce. Výpověď podle něj nebyla projednána s odbory a ani mu nikdo nenabídl jiné místo. Rada ústavu odvolala Hermana z funkce loni v dubnu kvůli tomu, že nebyla spokojena s jeho prací. Týkalo se to údajně řady nedostatků, posledním důvodem údajně byla jeho pracovní cesta do USA, která prý neměla žádný přínos.

Ministr je přesvědčen o tom, že za jeho odchodem z čela ústavu byl politicky motivovaný puč, což radě vyčítali také její kritici. Původce puče nechtěl jmenovat, ale údajně si to s nimi "vyříkal". Šustrová ale politické ovlivňování popřela.

Odvolání Hermana před rokem spustilo slovní přestřelku mezi tehdy vládnoucí ODS a levicí. Občanští demokraté označili tento krok za důkaz prohlubující se spolupráce ČSSD a KSČM. Obě tehdy opoziční strany to odmítly. Kvůli Hermanovu sesazení rezignovala celá vědecká rada ústavu. Hermana pak nahradila přechodná šéfka Pavla Foglová. Novým ředitelem se v polovině dubna stal Zdeněk Hazdra.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.