Lidovky.cz

Stížnost senátorů zabrala. Za stáže v parlamentu už studenti 10 tisíc nezaplatí

Evropa

  7:30
PRAHA - Získat cenné kontakty, rozjet profesionální kariéru a připsat si zajímavou položku do životopisu. To vše slibovalo sdružení Občan v akci, které pro studenty přes deset let organizovalo parlamentní stáže u poslanců a senátorů. Za zprostředkování služby, kterou mohou studenti získat zcela zdarma, si účtovali deset tisíc korun. Stačil však jeden dopis senátorů, aby Občan v akci program stáží ukončil.

Poslanecká sněmovna - jednání 1. 11. 2011 foto: ČTK

Nabídka parlamentní stáže nalákala i André Draveckého, studenta mezinárodních vztahů a diplomacie. Program absolvoval v kurzu 2011/2012. „Byl jsem v druhém ročníku na vysoké škole. Řekl jsem si, že zkušenost v parlamentu by byla fajn. Slibovali nám také akce a výlety, ale z těch nakonec sešlo,“ vysvětluje, proč se zúčastnil výběrového řízení.

Podal přihlášku a absolvoval pohovor v angličtině, kde zástupci sdružení Občan v akci prověřili jeho všeobecný rozhled a na základě modelových situací zjistili, zdali a jak si umí poradit s úkoly, které ho jako asistenta čekají. Ve vstupním dotazníku má každý uchazeč právo napsat jména tří poslanců či senátorů, u kterých by chtěl stáž absolvovat. „Sdružení se bude snažit vás k nim dostat. Když ale poslanec či senátor nebude chtít spolupracovat, což většinou nechtějí, tak máte smůlu. Já jsem dostal úplně někoho jiného, než jsem si původně napsal,“ popsal Dravecký.

Kristýna Kočí, Stanislav Huml, Jaroslav Škárka na tiskové konferenci

I tak ale stáž u poslankyně Kristýny Kočí, ke které ho sdružení přiřadilo, uvítal jako cennou zkušenost. „Byla v zahraničním výboru a také ve výboru pro veřejnou správu. Chtěl jsem s ní spolupracovat na zahraničí. Nakonec jsem jí ale připravoval například zpravodajské zprávy na výbory. Když měla na plénu interpelaci, tak jsem jí text napsal a ona si ho poupravila. Pro zahraniční výbor jsem s ní spolupracoval jen na dvou věcech,“ popsal praxi Dravecký.

Do programu by se už znovu nepřihlásil. „Kristýna Kočí měla úplně jiné starosti, takže jsem vlastně nedělal pořádně to, co jsem dělat měl. Připadalo mi, že jsem byl hodně nevyužitý. Čekal jsem mnohem větší zapojení,“ zhodnotil.

V rámci parlamentní stáže měli účastníci také navštívit například instituce Evropské unie v Bruselu či NATO. „Říkali, že mají dobré vztahy s NATO a EU, nakonec údajně nesehnali finance, prý nedostali grant. Nikam jsme nejeli,“ popisuje. A na výlet údajně necestovali ani účastníci dalšího ročníku.

"Začal jsem se vyptávat a pátral jsem"

Stáž za tisíce se však nelíbila senátoru za ODS Miloši Vystrčilovi. Na program se stáží ho paradoxně upozornilo samo sdružení, když senátorovi nabízelo stážisty. "Řekl jsem, že to pro mě není problém, ale začal jsem se vyptávat a pátral jsem, proč si mě ten student vybral. A ty odpovědi byly vždy takové zvláštní,“ uvedl pro server Lidovky.cz Vystrčil, který na praxi sdružení upozornil již dříve v časopisu Týden.

Nakonec mu sdružení poslalo studenta, který se zajímal o azylový zákon. Touto problematikou se ale senátor Vystrčil nezabývá. „Řekli mi, že to nevadí, a proto jsem řekl, že se s tím studentem chci nejprve setkat.“

Na schůzce se po krátkém rozhovoru Vystrčil dozvěděl, že každý stážista platí sdružení Občan v akci poplatek. Senátor proto informoval své kolegy o tom, že někteří z jejich stážistů jsou dosazování skrze sdružení, které vybírá deset tisíc korun. „Chtěl jsem zjistit, zdali kolegové vědí, že jejich stážisté za tuto práci někomu jinému zaplatili, a oni si myslí, že je vzali z altruismu či své dobré vůle.“

Senát, ve kterém má většinu opozice, projednává církevní restituce

Server Lidovky.cz se o víkendu několikrát snažil sdružení Občan v akci kontaktovat, avšak bezúspěšně. Petra Padolsky, která je na webových stránkách uvedena jako hlavní koordinátorka, se odmítla vyjádřit s tím, že se již půl roku ve sdružení neangažuje. „Pro nás je to uzavřené, jednali jsme i se Senátem, už je to vyřešené,“ odvětila na dotaz serveru Lidovky.cz. Sdružení Občan v akci však parlamentní stáže přestalo nabízet až ve chvíli, kdy je dopisem požádal vedoucí kanceláře Senátu ČR Jiří Uklein s tím, že se mu podobná praxe umisťování studentů za poplatek nelíbí. Sdružení podle něj sázelo na neznalost studentů, že tuto praxi mohou získat i zadarmo. Sdružení se sice ohradilo s tím, že jeho činnost je zcela legální, avšak kurzy už od té doby nenabízí.

„Poměrně pečlivě jsem si pročetl jejich web, mají to napsané velmi chytře. Myslím, že po našem upozornění ze stránek odstranili hlavičku Senátu. Vypadalo to totiž, že stáže pořádají přímo ve spolupráci s námi, vystupovali jako někdo, kdo se se senátory dobře zná. Přitom já vůbec nevím, kdo Občan v akci je,“ uvedl Vystrčil.

Zároveň navrhl, aby Senát veřejnost informoval o tom, že se uchazeči o stáž mohou obrátit přímo na instituci. Spolu se senátorem Miroslavem Nenutilem (ČSSD) z Chebu se zasadil o to, aby sdružení parlamentní stáže přestalo nabízet. „Senát jako instituce nyní nabízí stáže sám. Senátoři byli osloveni s tím, aby si studenty brali, pokud budou chtít. Ti alespoň zjistí, že senátor není úplný lempl, který nic nedělá,“ dodal Vystrčil.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.