Lidovky.cz

Obvinění z korupce mě mělo poškodit a vyřadit z veřejného života, říká Barták před rozsudkem

USA

  9:23aktualizováno  11:19
Požadoval Barták při nákupu Tater úplatek? O tom právě rozhoduje Městský soud v Praze, kam dorazilo mnoho přívrženců bývalého náměstka. Rozsudek, který soud vynese v poledne, rozhodne i o osudu zbrojaře Michala Smrže, kterého obžaloba viní z pokusu o podvod. Oba obžalovaní vinu odmítají, Barták se dokonce domnívá, že kauza měla za cíl ho poškodit.

Pražský městský soud pokračoval 14. května závěrečnými řečmi v projednávání kauzy exministra obrany Martina Bartáka a zbrojaře Michala Smrže. foto: MAFRA - Petr Topič

Patnáct minut po jedenácté soud ukončil jednání. Předseda senátu Stanislav Králík ohlásí verdikt přesně v poledne.

Barták předtím ve své závěrečné řeči poděkoval své rodině a všem, kdo při něm stáli. "Je to propletenec konstrukcí, které mě měly za cíl poškodit a vyřadit z veřejného života," komentuje soudní jednání. Ve svědomí žalobce Dušana Táborského chci zůstat až do jeho smrti, dodal.

Podobně jako bývalý ministr obrany brojí proti obžalobě i druhý obviněný - Bartákův přítel a zbrojař Michal Smrž. Mluví o snůšce nesmyslů a "zcela lživých tvrzení". "Tato umělá kauza vznikla na objednávku někoho vlivného v pozadí," myslí si Smrž a naráží na předvolební boj.

ČTĚTE TAKÉ:

K Městskému soudu v Praze dorazila spousta Bartákových přívrženců a novinářů, proto bude po dopoledních závěrečných řečech ortel vynesen ve velké jednací síni. Obhajoba cupuje obžalobu dvěma hlavními argumenty. Martin Barták nemohl ze své pozice prvního náměstka ministryně obrany ovlivnit vojskové zkoušky tatrovek. 

"Průběh vojskových zkoušek vozidel Tatra a jejich výsledek měla plně v kompetenci pouze armáda a náčelník generálního štábu," myje Monsport Bartákovy ruce.

A zadruhé advokát  kritizuje fakt, že zástupci kopřivnické automobilky podali trestní oznámení na Bartáka až dva a půl roku od chvíle, kdy měla údajná korupční nabídka z jeho úst zaznít.

Dva až osm let pro Bartáka

Žalobce Bartákovi v závěrečné řeči navrhl trest v horní třetině sazby, která činí dva až osm let. Pro Smrže požaduje odnětí svobody na pět až šest let. Bartákovo provinění je podle státního zástupce větší už proto, že si údajně řekl o úplatek jako člen oficiální vládní delegace, která reprezentovala Česko v zahraničí.

Podle obžaloby chtěli muži od představitelů Tatry úplatky za vyřešení problémů se zatěžkávacími zkouškami, které měla firma při dodávce několika stovek terénních aut. Tehdejší první náměstek ministryně obrany Barták prý při návštěvě USA, kam odjel v únoru 2008 jako člen delegace premiéra Mirka Topolánka (ODS), neúspěšně požadoval po předsedovi dozorčí rady Tatry Williamu Cabanissovi úplatek pět milionů dolarů (přes 80 milionů korun). Penězi si firma měla zajistit hladký průběh zakázek vypisovaných ministerstvem.

Bartákův známý a majitel zbrojařské firmy MPI Group Smrž se údajně snažil vylákat z představitelů Tatry peníze tím, že před nimi předstíral vliv na představitele českého ministerstva obrany i vlády. Sliboval prý například zajištění osobního setkání s premiérem, a to nejprve za 100 milionů korun, později za 20 milionů.

Autoři: , ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.