Lidovky.cz

Libor něco vymyslí, říkal Rittig podle odposlechů Morozovi

Česko

  17:33aktualizováno  20:29
PRAHA - V kauze kolem exředitelky kabinetu premiéra Jany Nagyové (dnes Nečasové) se podle všeho schyluje k novým obviněním. Naznačuje to nejnovější analýza olomouckého vrchního státního zastupitelství. Za sabotáž by mohli vyšetřovatelé stíhat exnáměstka ministra vnitra Michala Moroze, exnáměstka vrchního zástupce Libora Grygárka a další osoby.

Jana Nagyová, středobod rozsáhlé kauzy. foto: ČTK

"Nic nového pod sluncem. Je to zcela absurdní," napsal Michal Moroz serveru Lidovky.cz.

Olomoucký státní zástupce Rostislav Bajger v analýze píše, že Moroz se snažil ovlivňovat obsazení významných pozic Generální inspekce bezpečnostních sborů nebo policejního prezidia. 

"Týká se to všech"

U Nagyové se našly listiny týkající se veřejných zakázek

Při domovní prohlídce loni v červnu u Jany Nagyové se podle žalobců našly listiny týkající se veřejných zakázek. I to vyplývá z usnesení Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. "Materiály k různým zakázkám mají shodnou formální úpravu. Již prvotní analýzou materiálů bylo zjištěno, že se u stejných zakázek vyskytují varianty, kdy za shodný objem provedených prací či poskytnutí služeb je stanovena rozdílná cena, a to i několikanásobně," tvrdí žalobci.

"Telefonicky probíral situaci kolem Vlastimila Rampuly, který byl rozhodnutím ministra spravedlnosti (Jiřího Pospíšila) odvolán z funkce vrchního státního zástupce v Praze, avšak později se do této funkce po zrušení rozhodnutí ministra soudem vrátil. Stanislav Mečl, jmenovaný v předmětném mezidobí, mimo jiné nařídil dohledovou prověrku některých trestních věcí u Městského státního zastupitelství v Praze. V návaznosti na to Tomáš Hrdlička v jednom z telefonických hovorů vyzýval Petra Dimuna, aby 'nepodržel Pospíšila', neboť trestní věci, které jsou předmětem oné dohledové prověrky, se týkají všech," popisuje dokument, který ve čtvrtek obdrželi obhájci stíhaných a jehož pasáže citoval deník Mf Dnes a Aktualně.cz. Server Lidovky.cz jej publikuje v celém znění.

Kvůli Pospíšilovi si však Moroz podle státního zástupce volal i s lobbistou Ivo Rittigem,"který dále komunikoval i přímo s Vlastimilem Rampulou, a který byl v kontaktu s Janou Nagyovou. Ze záznamů vyplynulo, že Grygárek se osobně stýká s Rittigem a dále bylo zjištěno podezření, že Rittig je schopen Rampulovi dávat určitá 'zadání'," stojí v dokumentu.

Jediná záchrana bude Grygoš, říká Rittig

Rittig měl například Morozovi říct, že "to v pondělí převezmou, takže tam budou moci uklízet tři dny, že se o tom bavil s Liborem a ten něco vymyslí". "Toto je třeba dávat do souvislosti s aktivitami Grygárka bezprostředně po návratu Rampuly do funkce vrchního státního zástupce, k němuž došlo rozsudkem Městského soudu v Praze právě z pátku 17. 2. 2012," vypočítává Bajger.

Když nakonec Pospíšil ve funkci zůstal, Rittig to podle dokumentu komentoval tak, že "jejich jediná záchrana bude asi ten Grygoš, aby to tam všechno zařídil".

"Z nově zjištěných skutečností vzniklo podezření, že se Grygárek s dalšími osobami (Michal Moroz a další) měl dopustit další trestné činnosti, a to trestného činu sabotáže," konstatuje státní zástupce.

"Jak mám komentovat něco, o čem se dozvídám útržkovitě z médií, ale bez uvedení konkrétní věci, které jsem se měl dopustit. Mluvit s lidmi není trestné, to byla má práce. Ničeho protizákonného (natož proti státu) jsem se nedopustil," napsal Moroz.  

Jak tak závažný trestný čin vyšetřovatelé zdůvodňují? Argumentaci najdete v analýze na straně 14.

Razie, která vedla k pádu vlády

  • Policie provedla 13. června rozsáhlou razii. Zasahovala na Úřadu vlády, na pražském magistrátu, v Lesích ČR, ve firmě Kardio Port a provedla přes 30 domovních prohlídek, mimo jiné u šéfky Nečasova kabinetu Jany Nagyové, kmotrů Ivo Rittiga a Romana Janouška či někdejšího žalobce z pražského vrchního státního zastupitelství Libora Grygárka. ČTĚTE ZDE:
  • Policie zatkla 8 lidí: Janu Nagyovou, vedoucího Úřadu vlády Lubomíra Poula (toho jako jediného neobvinila), bývalé poslance ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksu, bývalého náměstka na ministerstvu zemědělství Romana Bočka, bývalého šéfa Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka, jeho nástupce ve funkci ředitele VZ Milana Kovandu a zpravodajce Jana Pohůnka. Vyšetřovatelům unikl další exposlanec ODS Marek Šnajdr, který se ale sám přihlásil na policii v pátek a byl také zadržen. SOUHRN DNE ČTĚTE ZDE:
  • Policie zabavila množství dokumentů a také až 150 milionů korun (nezveřejnila, v jaké měně) a desítky kilogramů zlata.
Policisté odvážejí obžalovanou Janu Nagyovou z oddělení na Masné ulici v Ostravě k Okresnímu soudu v Ostravě Porubě
  • Policie viní Janu Nagyovou, že zneužila tajnou službu ke sledování tří osob včetně Nečasovy ženy Radky, s niž se premiér rozvádí. Ze zneužití pravomoci veřejného činitele viní vedle ní i Páleníka, Kovandu a Pohůnka, kteří sledování posvětili. ČTĚTE ZDE:
    Nagyovou obvinila policie i z korupce. Měla organizovat uplácení Tluchoře, Fuksy a Šnajdra, prostředníkem měl být Boček. ČTĚTE ZDE:
    Naopak Rittiga, Janouška, bývalého šéfa odboru městského investora Jiřího Tomana či vlivného člena ODS Tomáše Hrdličku, o nichž se mluví v usnesení o trestním stíhání Nagyové, policie nezadržela, nevyslechla, ani neobvinila. Rittig, Janoušek a Hrdlička byli v době razie v zahraničí. SOUHRN DNE ZDE:
  • Soud poslal do vazby sedm obviněných: Nagyovou, Tluchoře, Fuksu, Šnajdra, Bočka, Páleníka a Pohůnka. Kovanda se doznal a soud ho ponechal na svobodě. SOUHRN DNE ZDE:
  • V neděli 16. června večer ohlašuje premiér Petr Nečas demisi. Končí s ním celá vláda. VÍCE ZDE:
  • Rozhodnutím Nejvyššího soudu byli 16. července všichni tři stíhaní exposlanci ODS Tluchoř, Fuksa a Šnajdr propuštěni z vazby. VÍCE ZDE.
  • V pátek 19. července byli z vazby propuštěni i Nagyová, Páleník a Boček, protože pominuly důvody koluzní vazby. VÍCE ZDE.
Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.