Lidovky.cz

Klausův CEP vydělal na tunelu Key Investments, městské části se chtějí bránit

Česko

  6:00
PRAHA - Bývalý prezident Václav Klaus zřejmě ve svém think tanku Centrum pro ekonomiku a politiku (CEP) zaměstnával velmi schopné lidi. Dokázali totiž přimět zadluženou společnost Via Chem Group, aby od CEP odkoupila zpět své vlastní dluhopisy. A to v situaci, kdy byl Via Chem již prakticky v úpadku.

Václav Klaus v Institutu Václava Klause foto: Dan MaternaLidovky.cz

Na poslední schůzi prozatímního věřitelského výboru koncem dubna na to upozornili právníci Prahy 6. Této městské části totiž Via Chem dluží peníze.

Stejně jako radnice Prahy 10, Sokolova a dalších měst nakoupila "šestka" dluhopisy Via Chemu v hodnotě stovek milionů korun prostřednictvím zkrachovalého brokera Key Investments.

Po rozkliknutí se zvětší. INFOGRAFIKA: Kauza Key Investments a Klausovi blízcí

Získat alespoň část problematických investic zpět se jim nedaří už více než dva roky. Transakci Klausova CEP proto považují za protizákonné upřednostňování věřitele. A chtějí proti ní postupovat žalobou.

Rovní a rovnější

„Tímto právním jednáním dlužník prokazatelně zvýhodnil jednoho svého věřitele s nesplatnou pohledávkou,“ píše se v zápisu ze schůze. Odkup podle advokátů proběhl 3. dubna loňského roku, tedy jen půl roku před podáním insolvenčního návrhu na Via Chem Group a dávno poté, co v médiích propukla aféra Key Investments.

ČTĚTE TAKÉ:

Institut CEP prodal čtyři kusy nelikvidních dluhopisů v celkové hodnotě 400 tisíc korun. Jak se k informacím o transakci dostali, nechtějí zástupci Prahy 6 sdělit. „Řízení dosud není ukončeno, není proto vhodné poskytovat detailní informace,“ říká s prosbou o pochopení mluvčí Prahy 6 Adam Halmoši.

Většinu pohledávek drží offshorové společnosti

Via Chem údajně ovládá kontroverzní finančník Petr Sisák a radnice zatím v insolvenci dosáhly jen velmi malých úspěchů. Jako věřitelé jsou v menšině. Většinu pohledávek drží offshorové společnosti se sídly v daňových rájích. Pohledávku v hodnotě přes 330 milionů korun přihlásila také společnost Energy Ústí nad Labem, která podle serveru Motejlek.com patří podnikateli Tomáši Pitrovi.

Tehdejší výkonný ředitel CEP, dnes člen výkonné rady ODS Jan Skopeček nedokázal rok starou finanční operaci vysvětlit. „Já jsem přišel do CEP v momentě, kdy už mělo otevřený účet u Key Investments. Když nastaly problémy, ty cenné papíry jsme nějakým způsobem likvidovali. Teď už si z hlavy nevybavím, které přesně kdy a jakým způsobem. Ale podívám se na to,“ říká Skopeček.

Weigl ředitelem

Není to poprvé, co jména Klausových blízkých spolupracovníků padají v souvislosti s Key Investments. Její londýnskou matku v letech v letech 2002 až 2003 řídil Klausův kancléř Jiří Weigl. Svou roli přitom nikdy nevysvětlil. Samotné CEP už většinu svých investic, asi deset milionů korun, od Key Investments získalo zpět v lednu 2012. Předtím od firmy inkasovalo výnosy.

Nejznámější český pravicový think tank Centrum pro ekonomiku a politiku (CEP), který je součástí Institutu Václava Klause (exprezident ho založil a je členem jeho správní rady), svěřil své peníze společnosti Key Investments už v roce 2002. Tehdy byl ředitelem CEP Petr Mach, dnes šéf Strany svobodných občanů, a o zdánlivě bezvýznamnou makléřskou firmu se ještě nikdo příliš nezajímal. 

ČTĚTE TAKÉ:

Měl. Už tehdy se totiž v bezprostřední blízkosti společnosti pohybovali Klausovi spolupracovníci. Nejde jen o Jiřího Weigla, který jistou dobu řídil londýnskou matku Key Investments. V Česku navíc onu londýnskou společnost zastupoval Robert Holman, později Klausem vybraný do bankovní rady ČNB. Oba byli v devadesátých letech členy dozorčí rady bankovního kolosu IPB.

Všichni dobří straníci

Preludium ke kauze Key Investments se naplno rozehrálo v roce 2003, kdy brokerské firmě svěřuje své investice také městská část Prahy 6. I v tomto případě stál u klíčového rozhodnutí Klausovi blízký člověk. Prahu 6 tehdy řídil Tomáš Chalupa z ODS, v devadesátých letech mluvčí Klausovy vlády.

ČTĚTE TAKÉ:

Firmě Key Investments později svěřily peníze – celkově 400 milionů korun – i městské části Praha 10 a 13, které byly také řízeny ve své době prominentními členy ODS, totiž Davidem Vodrážkou a Milanem Richterem.

Jak investice s neprůhlednou společností skončily, je známo. Ke konci roku 2010 začalo vycházet najevo, že dluhopisy společností Via Chem Group, Borsay a E Side Property jsou z ekonomického hlediska v podstatě bezcenné smetí.

Investice 10 milionů

Samotná Key Investments odmítla vrátit investované prostředky zpět a v červenci 2012 zkrachovala. Později se položila také Borsay a od začátku letošního roku je v insolvenci i Via Chem Group. Peníze z veřejných rozpočtů už zřejmě nikdo nevrátí.

ČTĚTE TAKÉ:

Jenže ne všichni investoři byli na krachu Key Investments biti stejně. Zatímco Praha 6 a Praha 10 ještě dnes bezradně vymáhají své peníze, kde mohou, exprezidentovo CEP je od Key Investments vymohl už na začátku roku 2012. Šlo o investovanou částku deset milionů korun. To je v porovnání s ostatními věřiteli zanedbatelná suma, ovšem už tehdy se hovořilo o upřednostňování jedněch na úkor druhých. Prostředky získala zpět také radnice Prahy 13.

I v tomto případě exprezidentovi spolupracovníci mlčeli. Jakým způsobem donutili makléře z Key Investments investice vrátit? Kdo toxické dluhopisy vlastně koupil? A proč si vůbec konzervativní ekonomové z CEP vybrali ke spravování svých úspor neznámou společnost s neprůhlednou vlastnickou strukturou?

Chemické dědictví

Odpovědi by mohly pomoci především Praze 6 a Praze 10, které se nyní snaží vydobýt své podíly v insolvenčním řízení Via Chemu. Právě tady mají šanci. Do dluhopisů této firmy investovaly největší částky v celkové hodnotě přes dvě stě milionů korun.

Má to ale háček. Via Chem Group nemá příliš mnoho majetku. Ovládá sice podniky po bývalé Setuze, ale z těch dnes zbyly prakticky jen holé skořápky. Posledním reálným majetkem firmy je třetinový podíl ve Spolku pro chemickou a hutní výrobu. Ten je sám o sobě zadlužený, ale má nepopiratelnou reálnou hodnotu. V prostředí přísné evropské regulace už podobné chemičky vzniknou jen stěží.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.