Lidovky.cz

Dva dny na eurovolby? Česko je výjimka, ostatním stačí den

Evropa

  9:00
PRAHA - Britové volili ve čtvrtek. Irové v pátek, Slováci dnes a třeba Poláky to čeká zítra. Vždy však v jeden den. Pouze Češi mají na eurovolby dny dva. Větší volební "luxus" ale znamená i vyšší náklady. Podle vnitra to však není takový rozdíl a navíc to prospívá volební účasti. Jediná zkušenost z minulosti, kterou Česko má, ale nehovoří tak jasně.

Evropská unie (Ilustrační foto) foto: Shutterstock

První volby do krajských zastupitelstev se konaly v listopadu roku 2000. A byly to také první - a zároveň poslední - volby v české historii, kdy měli voliči na vhození svého hlasu do urny jen jediný den, respektive přesně 14 hodin. Volby do krajů probíhaly v neděli od 8 do 22 hodin. 

"Nesetkalo se to u voličů moc s pochopením. Zaprvé chodili špatně, tedy v pátek a sobotu, tak jak jsou zvyklí, a za druhé byla účast poměrně malá," zhodnotil tuto zkušenost Vladimír Řepka, mluvčí ministerstva vnitra, které má organizaci voleb na starosti. 

Kdy se ve státech EU volí do europarlamentu? Pouze v Česku během dvou dnů.

K volbám tehdy přišlo 33 % oprávněných voličů. To sice není zrovna úspěch, ale v kontextu dalších krajských voleb ani žádný propadák. Naopak. Při dalších krajských volbách o čtyři roky později přišlo k urnám voličů ještě méně - jen 30 %. Probíhaly už přitom opět ve dvou dnech. 

A také v kontextu účasti v evropských volbách je 33 % z jednodenních voleb v roce 2000 úspěch. V prvních eurovolbách v roce 2004 přišlo volit 28 % lidí a stejně tomu bylo i o pět let později. 

Finance vs volební účast

Argumentem pro volby v jediný den je vidina úspory. Zejména za lidi ve volebních komisích. Jejich odměna se nyní pohybuje mezi 1300 až 1600 korunami. Pokud by se volilo jediný den, mohla by se snížit, otázkou je o kolik. "Jestli se volby konají jeden den nebo dva dny, tak cenově se to moc neliší," tvrdí vnitro. "Asi by to nebyla úplně vysoká položka," zhodnotil možné úspory na komisích mluvčí vnitra Řepka. 

Anketa

Stačilo by podle vás, kdyby se eurovolby konaly v jediný den?

Ano 281
Ne 69

Velký finanční rozdíl nepředpokládá ani politolog Jakub Charvát. "Pokud se nepletu, stejně jsou volební komise placeny jednorázově. Takže asi by ty náklady byly stejné nebo podobné, i kdyby to byl jen jeden den," uvedl pro Lidovky.cz.

Na letošní eurovolby je ve státním rozpočtu vyhrazena částka 543,3 milionu korun. Kolik by se dalo ušetřit, kdyby volby probíhaly v jediném dni, nemá vyčíslené ani vnitro, ani ministerstvo financí. 

Naopak argumentem pro dvoudenní volby jsou statistiky. "Je prokázáno, že pokud jsou volby ve dvou dnech, z toho jeden den je dnem pracovního klidu, tak je volební účast vyšší," uvedl politolog Pavel Šaradín. 

ČTĚTE TAKÉ:

Trend však podle něj míří k jednodenním volbám. A to i kvůli menšímu rozpočtu voleb. Ovšem doprovází ho jedna podmínka: zároveň existuje možnost alternativního hlasování. Ať už korespondenční nebo elektronické. "Česká republika je jednou z mála zemí, která tuto variantu nemá," řekl politolog. "Pokud by byl zaveden alternativní volební mechanismus, tak by byl jeden den optimální," míní Šaradín. 

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.