Lidovky.cz

Lidi eurovolby nezajímají. Brusel je jako na jiné planetě, říká politolog

Evropa

  7:00
PRAHA - Češi nemají o volby do europarlamentu zájem, protože o něm skoro nic neví. Evropské instituce jsou pro normálního voliče nesrozumitelné a evropanství nefunguje, řekl pro server Lidovky.cz politolog působící na Fakultě sociálních věd Josef Mlejnek. Čeští voliči se zajímají hlavně o národní politiku, ta je pro ně živou scénou, dodává.

Politolog Josef Mlejnek. foto: Lidové noviny

Lidovky.cz: Co myslíte, že stojí za tak nízkou účastí ve volbách do europarlamentu? K urnám přišlo rekordně málo lidí. (více čtěte ZDE)
Je typické pro evropské volby, že volební účast je nižší než při volbách do sněmovny. A že ta účast klesá. Čeští voliči příliš nevnímají evropské instituce a nemají pocit, že volbami něco změní. Upřímně řečeno, to je správné vnímání.

KOMENTÁŘE K EUROVOLBÁM NA LIDOVKY.CZ:

Lidovky.cz: Za mizivou účastí tedy vidíte špatnou informovanost lidí o fungování Evropského parlamentu a EU jako takové?
Je to mix toho, že evropské instituce jsou pro normálního voliče nesrozumitelné a že volič nemá tu chuť rozhodovat. A když už člověk nějaké povědomí má, tak to bezprostřední dopad na výsledky hlasování Evropské parlamentu mít nebude.

Lidovky.cz: Souhlasíte s výrokem prezidenta Zemana, že za nízkou účast mohou i média, která o evropské problematice nedostatečně informují?
To je bludný kruh. To by média musela informovat o Evropském parlamentu a o tom, co schvaluje, dlouhodobě. A to příliš zajímavé není. Je to hodně odborné. Navíc, voliči se přeci jen nejvíce zajímají o národní politiku a politiky, které mohou sledovat v médiích. To je pro ně ta živá scéna. Kdežto Brusel je pro voliče příliš odlehlý.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: Mohou být lidé znechucení třeba i množstvím voleb? Před nedávnem jsme volili novou sněmovnu, v živé paměti máme stále ještě prezidentské volby...
To je rozšířená teorie, ale já si myslím, že to neplatí. Poslední volby byly na podzim, tak to už je přeci jen nějaká časová vzdálenost. A navíc jsou různé typy voleb. U parlamentních voleb je účast kolem 50 a 60 procent, v krajských volbách je zhruba kolem čtyřiceti. A pak jsou volby takzvaně druhého řádu, což je právě odvozeno od eurovoleb. Voliče zajímají volby do sněmovny, nově i ty prezidentské. Ale ty ostatní už je nezajímají. Nejsou pro ně tak důležité. Myslím, že kdyby příští týden nebo za 14 dní byly volby do sněmovny, tak ta účast bude znovu kolem šedesáti procent.

Lidovky.cz: Co by mohlo navýšit účast Čechů v eurovolbách v roce 2019? Je to úkol pro Evropskou unii nebo samotné politiky?
Oni se to snažili pojmout tak, že jde o volby, ve kterých se rozhodne o novém šéfovi Evropské komise. To sice ano, ale dost nepřímo. A tento nápad evidentně nedosáhl kýžených výsledků. Myslím, že oni nemůžou udělat celkem nic, protože tohle celé odráží stav, v jakém Evropská unie je. Je to něco napůl mezi mezinárodní organizací a státem. A také to svědčí o tom, že nějaké evropanství nefunguje. Voliči to nepovažují za prvořadou záležitost ve svém životě nebo identitě. Brusel? Ten je pro někde na jiné planetě. Lidé očekávají, že národní politici budou v Evropském parlamentu nějak vyjednávat s Bruselem, třeba o penězích. Ale sami tu politiku příliš neprožívají. Jen těžko chtít po voličích, aby se vyznali v evropských institucích, jejich složitých konstrukcích a vzájemných vazbách.

Lidovky.cz: Neměli partaje a jejich kandidáti v kampani více představit více svoji politiku a vize EU? Být konkrétnější?
Co by tam ale měli prosazovat? V Evropském parlamentu neprosadí nic. Ten politik je člen frakce, která má nějakou politiku a ten jeden člověk nezmůže v podstatě nic. Třeba lidovci svoji kampaň alespoň trochu tematizovali. Například Zuzana Roithová a bezpečnost hraček. Ale ono to pak vypadá jako marginálie. Na druhou stranu - pokud je politik součástí širší frakce, a To Roithová je, a bude se nějakým způsobem snažit, a bude to samozřejmě v širším zájmu, tak se na tom může podílet.

Lidovky.cz: Jak hodnotíte kampaň politických stran před volbami?
Letošní volby do EP by asi šlo označit za nejnudnější volby v celé polistopadové historii. I ti, co k nim přišli, vědí, že reálný dopad hlasování na jejich životy bude dosti mizivý. Sněmovní strany jen mdle oprášily a lehce upravily nástroje kampaně z parlamentních voleb, a kampaň tak byla spíše přehlídkou marginálních uskupení, jejichž kandidáti byli často případem spíše pro psychiatra, nikoliv pro politologa. Nestalo se taktéž nic podobného, čím byla při posledních eurovolbách „vajíčkiáda“, která v roce 2009 dodala kampani jistý vzruch. Chyběla taktéž touha části voličů vyjádřit protest proti vládě, neboť Sobotkův kabinet je u moci celkem krátce a zatím nic velkého nepokazil. Vzhledem k mizivé volební účasti však nelze z českých eurovoleb vyvozovat kdovíjak silné závěry.

Lidovky.cz: Co když se zítra ukáže, že mizivá účast provázela volby i v ostatních členských státech?
Pokud se nízká volební účast projeví i v ostatních zemích, bude to znamenat vážný signál svědčící o tom, že projekt evropské integrace trpí nějakou velmi vážnou, možná dokonce smrtelnou chorobou.

Lidovky.cz: MF Dnes v sobotu zveřejnila průzkum, podle něhož vítězí TOP 09. Také z něj vyplývá, že levicové strany volí obyvatelstvo ze sídlišť, zatímco pravici dávají přednost spíše velká města. Naplní se tato předpověď?
Odhad výsledku voleb do europarlamentu v Česku, který provedl deník MF Dnes, odpovídá jinému významnému ukazateli, o němž se už všeobecně ví: nízké volební účasti. Volby do EP přilákaly hlavně ty voliče, kteří se o politiku zajímají a mají o ní přehled, včetně přehledu o významu EU a o jejích institucích. Což jsou zpravidla vzdělanější lidé z měst, a tedy u nás voliči pravice. Pokud se potvrdí MF Dnes předvídaný úspěch TOP 09, nebude pravděpodobně svědčit o nějaké renesanci této strany – půjde pouze o vyjádření skutečnosti, že právě voliči „topky“ (reální i potenciální) představují u nás tu skupinu voličstva, která chodí do europarlamentu volit, poněvadž o EU a EP přece jen něco ví a účast ve volbách navíc považuje za občanskou povinnost.

Eurovolební prognózy, komentáře, expertízy a diskuse
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.