Lidovky.cz

České letouny CASA létají nad biblickou pouští

Česko

  6:00
GORAH / PRAHA - Ta letadla se musí srazit, napadne člověka na první pohled. Kvůli velmi hustému provozu ve vzdušném prostoru Izraele se stroje míjejí v mnohem menších rozestupech než nad Evropou. I na takovou novinku si musela zvyknout posádka českého letounu CASA, který minulý půlrok operoval nad Sinajským poloostrovem.

Technici se ale museli vypořádat s vysokou prašností. Promazávat a ­čistit jednotlivé komponenty je nutné mnohem častěji a více než v­ Česku. foto: MO ČR

„Například zajímavé je přiblížení na přistání v Eilatu. Zde je letiště umístěné v husté zástavbě hned vedle přístavu. Při vizuálním přiblížení přelétáváte nezvykle nízko nad tyčícími se nákladními jeřáby a těsně před dosednutím doslova hladíte střechu nákupního centra,“ popisuje Milan Laniak, pilot a velitel třináctičlenného českého kontingentu na Sinaji.

Pyramidy prý měli šanci zahlédnou jen párkrát.Domů na kbelskou základnu se po půlroční operaci v misi vrátili před několika dny. Ve vzduchu tam strávili 348 hodin, provedli 222 letů, přepravili 5480 osob a­přes 140 tun materiálu.Kromě transportu lidí a věcí měli Češi za úkol verifikační lety nad egyptsko-izraelskou hranicí. Ve výšce mezi 150 a 300 metry dohlížejí pozorovatelé z letadla na dodržování podmínek stanovených mírovou smlouvu mezi oběma zeměmi.

Všudypřítomná střelba

„Standardní mise v trvání pěti hodin letu je velmi zajímavá, ale také náročná. Vyčerpávající let, v­ průběhu kterého detailně poznáte zemi i její historická místa,“ přibližuje dále Laniak pro magazín ministerstva obrany.

Tlak na psychiku vojáků představuje i zhoršená bezpečnostní situace v Egyptě. Střelbu a výbuchy poblíž jejich základny slyší každý den.

První dlouhodobé nasazení kromě pilotů detailně prověřilo i samotné letouny CASA. Teplé a suché egyptské podnebí systémům vyhovuje.Technici se ale museli vypořádat s vysokou prašností. Promazávat a ­čistit jednotlivé komponenty je nutné mnohem častěji a více než v­ Česku.„

Asi největším rozdílem oproti běžné údržbě je vnitřní promývání motorů, které se na Sinaji musí dělat každý měsíc,“ tlumočí Vladimír Lukovský z ministerstva obrany.Mandát české armádě vyprší letos 31. prosince. Nicméně už dnes plánovači potvrzují, že by nad Sinajem chtěli zůstat i dál.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.