Lidovky.cz

Zakázka byla předražená desetkrát. Přesto sněmovna poslankyni nevydala

Česko

  6:00
PRAHA - Je to první podrobné zdůvodnění, proč chtěla policie obvinit poslankyni Zuzanu Kailovou (ČSSD). Server Lidovky.cz získal dokument, který měli k ruce členové mandátového a imunitního výboru. Policie v něm shrnuje, proč žádá vydání ústecké poslankyně. Ukazuje se, že projekt Vítání občánků mohl být až desetinásobně předražen.

Poslankyně za ČSSD Zuzana Kailová foto: ČTK

Příštího 3,5 roku může být poslankyně Kailová relativně v klidu. Poslanecká sněmovna ji v úterý nevydala k trestnímu stíhání a obvinění jí proto hrozí nejdříve - pokud se nic mimořádného nestane - na podzim roku 2017, kdy jí vyprší řádný mandát.

PSALI JSME:

Kailová, která je zároveň radní v Ústí nad Labem, hovořila před poslanci o "absurdním obvinění". Projekt Vítání občánků 2012-2014, kvůli kterému se o ni policie zajímá, naopak označila za "nejúspěšnější projekt pro rodiny s dětmi v novodobé historii města". Na slavnostní akci dostali rodiče dárkové šeky v hodnotě pěti tisíc korun na nákup dětských potřeb.

Do detailů ale Kailová nezacházela. Jak přitom vyčetly Lidovky.cz z dokumentu, který měl k ruce výbor, kolem zakázky existuje řada nejasností.

Soutěženo, zrušeno, znovu vypsáno

Je třeba se vrátit zpět do roku 2011. Tehdy se podle policie začaly dít kolem akce pro rodiče a jejich nově narozené děti první nejasnosti. K předložení nabídek k zakázce Vítání občánků 2011 vyzvalo město čtyři společnosti. Nejlevnější nabídku předložila reklamní agentura Atlantic. Od tendru však nakonec Ústí upustilo. 

"Po nátlaku na nás, abychom od toho odstoupili, a já to neudělal, bylo výběrové řízení zrušeno," tvrdil tehdy jednatel firmy Atlantic Jiří Dlouhý pro Ústecký deník. Město mělo však pro zrušení zakázky jiné vysvětlení. Chtělo prý uspořit a rozhodlo se proto zajišťovat vítání občánků z větší části samo.

Omluva policejního prezidenta

Poslankyně Zuzana Kailová se před hlasováním o svém vydání podivila, že když policie informovala o obvinění osob z ústecké radnice, bez okolků uvedla její jméno, stejně jako jména dalších dvou obviněných - primátora Víta Mandíka a radního Josefa Macíka (všichni ČSSD). A to vše ještě před doručením žádosti o její vydání do sněmovny.

Předseda sněmovny Jan Hamáček požádal policejního prezidenta o vysvětlení. Server Lidovky.cz nyní získal jeho odpověď:

Podle Tomáše Tuhého šlo o "ojedinělý exces", kterého se policie "zcela jistě do budoucna vyvaruje".

Ústecká krajská policie má prý sice potvrzené, že nepochybila, Tuhý však dodal: "Nemohu nechat bez povšimnutí i byť legislativně nepodloženou formu pravidel slušnosti a zdvořilosti." Každopádně ale právo na ochranu soukromí bylo v tomto případě podle Tuhého převáženo veřejným zájmem.

Jenže tomu neodpovídá další postup radních. Nejprve hledali firmu, která by jim s organizací v roce 2011 pomohla. Jak ale naznačuje policie, místo aby se obrátili na agenturu Atlantic, která slibovala nejnižší cenu, vybralo město jinou firmu ze soutěže - Darothore.

A zde je třeba připomenout, co je o této firmě známo: Nejenže měla v té době nejasnou vlastnickou strukturu, ale personálně je Darothore propojená s firmou Roxy II, která v letech 2008 a 2010 financovala ČSSD. V čele radnice přitom v době rozhodování o zakázce na vítání občánků stáli právě sociální demokraté.

Ze statisíců miliony

Darothore tak získalo smlouvu za 150 tisíc na administraci projektu v roce 2011. Ale tím její profit z vítání občánků neskončil. Ještě téhož roku Ústí vypsalo zakázku na zajištění této akce v příštích třech letech. Avšak jednoduchá násobilka 150 tisíc krát tři roky v tomto případě nestačí. Cena zakázky nebyla 450 tisíc, nýbrž vyskočila na desetinásobek: na zhruba 4,5 milionu korun bez DPH. V tendru pak přišla nabídka jediná: od firmy Darothore.

"Uzavřená smlouva měla být neurčitá a pro město ekonomicky nevýhodná, neboť kompletní realizaci mohl Magistrát města Ústí nad Labem zajistit svými zaměstnanci, s vynaložením minimálních finančních prostředků," uvádí vyšetřovatelé.  

ČTĚTE TAKÉ:

Server Lidovky.cz se snažil získat vysvětlení, proč cena tak raketově vzrostla, od samotné poslankyně Kailové. Na dotaz však nereagovala. Jak přitom konstatuje policie: "Musela si být vědoma předraženosti takové zakázky (...) když v roce 2011 byla zvolena forma předávání dárkových šeků, kdy byla vyplacena opět společnosti Darothore částka 148 200 korun bez DPH."

Nezodpovězená otázka: co za to?

Kriminalisté v materiálech neuvádí, jaký profit z možná cinklé zakázky měla Kailová získat - a stejně tak primátor Vít Mandík a radní Josef Macík (oba také ČSSD), kteří už byli ve stejné věci obviněni. Podle poslance a člena imunitního výboru Jiřího Zlatušky (ANO) si ale lze možnou výhodu spolupráce domyslet.

"Darothore je reklamní firma. Takže kdyby pak bylo třeba při financování volební kampaně potřeba udělat nějaký 'tunýlek', tak skrze reklamní agenturu se dá profakturovat ledacos," nastínil možnou variantu v rozhovoru pro Lidovky.cz.

Také další člen výboru a poslanec Matěj Fichtner (ANO) si myslí, že se měla policie zaměřit více na pozadí celé zakázky. "Zdá se mi, že to policie příliš zjednodušila, měla se zaměřit více na finanční toky. Když se veřejná zakázka zdá být předražená, tak i laikovi je jasné, že by se další vyšetřování mělo ubírat směrem, že tam mohlo existovat nějaké protiplnění," uvedl pro Lidovky.cz.

Jak Fichtner, tak Zlatuška hlasovali v úterý pro vydání Kailové policii. Stejně však hlasovali už jen ostatní poslanci hnutí ANO a ještě po dvou poslancích ODS, lidovců a Úsvitu. Proti byli naopak všichni z ČSSD a TOP 09, případně se zdrželi hlasování, podobně jako komunisté.

Výsledek hlasování 42 ku 81 tak znamená, že obvinění Kailové ze zneužití pravomoci úřední osoby a z porušení povinnosti při správě cizího majetku se prozatím odkládá. Případ tím ale nekončí. Stále zůstávají dva obvinění - primátor Mandík a radní Maclík.

Anketa

Postupovali poslanci správně, když poslankyni Kailovou nevydali policii?

Ano, policisté se státními zástupci se utrhli z řetězu. 38
Ne, skutku se dopustila ještě před vstupem do Sněmovny. 1874
Nevím, podezření jsou příliš vágní. 41
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.