Lidovky.cz

Politici a veteráni si připomněli smrt parašutistů. Uplynulo od ní 72 let

Česko

  13:41
PRAHA - V pražském chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici si lidé ve středu připomenuli výročí smrti sedmi československých parašutistů. V kryptě pravoslavného kostela padli před 72 lety. Akce, jejíž součástí byla i bohoslužba za oběti heydrichiády, se zúčastnil prezident Miloš Zeman, představitelé ministerstev, armády a hlavního města i váleční veteráni.

Piety se zúčastnilo několik válečných veteránů z druhé světové války. foto: MAFRA - Petr Topič

Vzpomínková akce se poblíž Karlova náměstí koná každý rok. Politici, vojáci a zástupci mnoha spolků položili desítky věnců u pamětní desky, která je umístěna u okénka do krypty, v níž se výsadkáři skrývali. V chrámu pak následovala bohoslužba za zemřelé. A to jak za mrtvé parašutisty, tak i za všechny oběti heydrichiády, tedy teroru rozpoutaného nacisty po atentátu na Heydricha. Jeho součástí bylo vyhlazení Lidic.

ČTĚTE TAKÉ:

"Ti parašutisti si byli vědomi, že existují vyšší hodnoty, než je lidský život, který je možno obětovat i pro tyto hodnoty," poznamenal na pietě ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) zase vyzdvihl, že výsadkáři věděli, že budou vysazeni do akce, kde byla šance na přežití možná jedno procento.

Na pietu přišlo několik válečných veteránů z druhé světové války. Mezi nimi i Viktor Velemín, který se s účastnil například bojů u Tobrúku nebo osvobozování západní Evropy. "Včera (v úterý) jsem se potkal s kamarády u odhalování pomníku lva. Dnes je tu doufám také potkám," řekl.

Několikahodinový boj proti přesile

Mladí vojáci ze skupiny Anthropoid Jozef Gabčík a Jan Kubiš 27. května zaútočili v kobyliské zatáčce na nejvyššího představitele německé moci v protektorátu Reinharda Heydricha. "Kata českého národa", jak byl Heydrich označován, se jim podařilo těžce zranit. Na následky poranění o několik dnů později v nemocnici zemřel.

ČTĚTE VÍCE:

Parašutisté se před německými úřady skrývali tři týdny. Jejich poslední skrýší se stala právě krypta pravoslavného kostela sv. Cyrila a Metoděje. Úkryt zde nalezli společně s dalšími pěti československými parašutisty. Po několikahodinovém boji s německou přesilou část z nich padla, někteří spáchali v bezvýchodné situaci sebevraždu. Těžce zraněný Kubiš zemřel při převozu do nemocnice.

Po atentátu na nacistickou jedničku bylo vyhlášeno stanné právo a začaly masové popravy. Teror následných týdnů nepřežily tisíce lidí. Atentát i perzekuce vzbudily celosvětový ohlas, symbolem se stalo především vyhlazení Lidic.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.