Lidovky.cz

Finta u generální inspekce: škrtli jedno slovo a dosadili nového náměstka

Česko

  6:00
Minulý měsíc zčistajasna místo prvního náměstka škrtli, teď už mají náměstka nového. Už není první, ale jen řadový. Vlivné křeslo v Generální inspekci bezpečnostních sborů obsadil nový důstojník.

Šéf inspekce Ivan Bílek (zcela vpravo) obětoval svého náměstka Dušana Brunclíka (uprostřed). foto: ČTK

Rychlost personální rošády byla v obou případech závratná. Bývalý první náměstek inspekce Dušan Brunclík požádal o odchod do civilu v druhé polovině května a hned na konci měsíce skončil. Oficiálním důvodem byla reorganizace, při které mu bylo zrušeno místo. „Nevyhodili mě, jen mi zrušili místo a nabídli mi takové, které jsem nemohl akceptovat. Elegantní likvidace,“ prohlásil tehdy Brunclík (více čtěte ZDE). 

Jak nyní zjistil server Lidovky.cz, útvar zkráceně označovaný jako GIBS už má několik dní nového náměstka. Stal se jím dlouholetý policista Michal Murín, jenž dosud působil především ve Středočeském kraji. Měl na starosti například případ sériového vraha Viktora Kalivody, postupně vedl kladenskou policii a naposledy šéfoval policistům v okrsku Praha - západ. 

S novým jménem se změnil i název funkce. Už nejde o prvního náměstka, nýbrž o náměstka ředitele pro trestní řízení. 

Výměna stráží proběhla ve vší tichosti. Inspekce o nové posile nevydala ani tiskovou zprávu, pouze jméno doplnila do kontaktů. "Máme to na internetových stránkách," reagovala mluvčí útvaru Radka Sanderová.

Hra o policejní trůny

Podle informací serveru Lidovky.cz byl bleskový Brunclíkův odchod součástí širšího tlaku na změny ve vedení jednotky, která má potírat zločin nejen mezi policisty, ale i celníky a vězeňskými dozorci. Po nástupu ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) se totiž rozkmitala židle i pod ředitelem inspekce Ivanem Bílkem (rozhovor s ním najdete ZDE). Ministr se nechal slyšet, že "GIBS se někdy nedaří dělat práci dobře a některé případy můžou být šikanózní". 

Narážel tak nejspíš na případ někdejšího policejního prezidenta Petra Lessyho, který čelil obvinění z úniku informací a jenž byl posléze osvobozen. Výhrady k práci inspekce měla i Liga lidských práv. V březnu na inspektory dokonce podala trestní oznámení kvůli podezření ze zneužívání pravomoci. Přímo zmiňovala i jméno Dušana Brunclíka. Podle ligy se podílel na kriminalizaci později očištěného policisty Rudolfa Setváka, jemuž stíhání mimo jiné znemožnilo kariérní postup. 

Brunclík se nedávno ucházel o uvolněný post policejního prezidenta. A to navzdory tomu, že spolupracoval s komunistickou Státní bezpečností, která ho vedla pod jménem Knihař. Jak ukazoval jeho spis, Brunclík kvůli nadávkám "do komoušů" udal kolegu z vojny, který poté putoval na tři týdny do vězení.

Bílek přitom s Brunclíkem spolupracoval od vzniku GIBS. Poslední personální rošáda, při níž obětoval dlouholetého spolupracovníka, proto vypadá jako pokus o vlastní záchranu.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.