Lidovky.cz

Migrace

Těžké testy cizince neodradily. Na zkoušku si ale počkají i rok

Cizinec (ilustrační foto)

Cizinec (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Aktualizováno
PRAHA - Už půl roku musí cizinci, kteří žádají o české občanství, skládat složitější testy. Po počáteční kritice, že některé otázky jsou zbytečně těžké a že nevypovídají nic o orientaci v českých reáliích, se ale úspěšnost žadatelů pohybuje kolem 90 procent. Nastal ale nový problém: zájem o zkoušku raketově stoupl a žadatelům nestačí počet termínů. Na testy musí cizinec čekat třeba i rok.
  6:00

Na začátku letošního roku se dramaticky zpřísnily podmínky pro získání českého občanství. Kromě složitějšího testu z českého jazyka musí žadatelé nově vykonat i test z českých reálií (VÍCE ČTĚTE ZDE). Některé z testových otázek však ještě před platností zákona vyvolaly diskuzi, zdali jsou při udělování občanství směrodatné. 

„Po počáteční kritice, kterou jsme k návrhu tohoto zákona měli, to vnímáme docela pozitivně,“ přiznává s odstupem času Magda Faltová, ředitelka Sdružení pro integraci a migraci. Právě toto sdružení připomínkovalo návrh zákona o přísnějších podmínkách už v průběhu legislativního procesu. Upozorňovalo například na otázku, zda žadatel z obrázků v testu pozná, která stavba je v románském slohu (VÍCE ČTĚTE ZDE).

Vysokou úspěšnost žadatelů potvrzuje i Pavel Pečený z Ústavu jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy. „Úspěšnost u zkoušky z českých reálií (za první tři termíny) se pohybuje kolem 98 %. Úspěšnost u zkoušky z českého jazyka (zatím vyhodnoceny první dva termíny) cca 88 %,“ uvedl.

Žádosti o české státní občanství

Zkouška se koná jednou za dva měsíce. Na 13 místech v České republice ji organizuje Ústav jazykové a odborné přípravy při Univerzitě Karlově. Na prvním termínu na konci ledna 2014 ji skládalo celkem 181 uchazečů z 29 různých zemí, přičemž nejpočetnější skupinou byli cizinci z Ukrajiny, Slovenska, Ruska, Běloruska a Rumunska. A zájem o zkoušku podle Pečeného raketově roste i dál.

Žadatele o občanství motivovala mimo jiné také možnost takzvaného dvojího občanství. I to je zřejmě důvodem, proč jsou termíny beznadějně obsazené. „Lidé, kteří chtějí složit zkoušku z češtiny nebo z českých reálií, tak prakticky nemohou učinit. Nejsou termíny. Když se přihlásíte, nejbližší dostanete až za rok, rok a půl,“ říká Faltová.

A opravdu: jak ukazují informace Ústavu jazykové a odborné přípravy, do konce roku jsou naplánované ještě tři zkoušky a na žádnou z nich už se nelze přihlásit. Pečený tvrdí, že je to z důvodu aktualizace zkušebního řádu a přechodu na nový registrační systém. „Obsazenost jednotlivých termínů se liší podle regionu. Největší zájem je podle očekávání v Praze. I zde se ale volné místo najít dá, byť si kandidáti nějakou dobu počkají,“ dodal Pečený s tím, že žadatelé musí sledovat, zdali se některý z přihlášených účastníků neodhlásí. Pak se o toto volné místo mohou ucházet.

„Právě nedostatek termínů testů je možným způsobem, jak může stát regulovat příliv cizinců do země,“ kritizuje Faltová. „V každém případě se ale ukázalo, že ten test je lehký a není bariérou. Na druhou stranu se to těžko posuzuje. Ústav odstranil některé největší chyby, nějaké otázky vyměnil, ale ještě jich tam poměrně dost zůstalo,“ dodává. Sdružení pro integraci a migraci připomínkovalo zhruba 20 otázek. Ústav napravil zhruba tři s tím, že na podzim začne pracovat na nové sérii otázek.

Cesta k práci v ČR je nyní pro cizince jednodušší

  • Ode dneška mohou cizinci jednodušeji získat povolení k práci v České republice. Místo dvou dokumentů jim bude nyní stačit pouze jedna kartička. O její vydání budou muset zahraniční zájemci o práci požádat na zastupitelském úřadě České republiky v zahraničí. Výjimkou jsou jen cizinci, kteří už v Česku jsou na základě víza na 90 dnů, nebo povolení k dlouhodobému pobytu.
  • Aby cizinec kartu získal, musí mimo jiné prokázat odbornou způsobilost k výkonu dané profese. Karta bude mít platnost nejvýše dva roky. Podrobnější informace najdou zájemci na webu ministerstva vnitra a portálu ministerstva práce a sociálních věcí.
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.