Lidovky.cz

Torubarova mučili v Rusku i tady, bude žádat miliony, tvrdí zástupkyně Rusa

Evropa

  6:00
PRAHA - Rozhodnutí Ústavního soudu ve věci Alexeje Torubarova ukázalo, že čeští úředníci nejen chybovali, ale také porušili zákon. Stíhaný Rus, jehož vydání do rodné země stvrdil tehdejší ministr Pavel Blažek, teď bude žádat tučné odškodné. Serveru Lidovky.cz to řekla Hana Demeterová z organizace Pomoz jednomu člověku, která se případem dlouhodobě zabývá.

Alexej Torubarov foto: helpaman.org

Lidovky.cz: Co říkáte na rozhodnutí  Ústavního soudu?
Měla bych mít radost, že více než po roce je úředně potvrzen trestný čin českých úřadů - zavlečení Alexeje Torubarova do ciziny, ale nemám. Stydím se za české úřady.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: Znamená rozhodnutí, že exministr Pavel Blažek skutečně chyboval? V té době přece ještě stanovisko Ústavního soudu neexistovalo…
Neexistovalo jednotné stanovisko, zda je možné podávat ústavní stížnost už po rozhodnutí o povolení vydání Vrchním soudem, či až po povolení vydání podepsaném ministrem. Úmluva o právním postavení uprchlíků a Listina základních práv a svobod existovala. Vysoce postavení zaměstnanci ministerstva spravedlnosti jako Blažek, Fišerová (ředitelka sekce mezinárodních vztahů z ministerstva spravedlnosti Zuzana Fišerová), Pastuszek (úředník ministerstva spravedlnosti Jakub Pastuszek)  ale takové podřadné věci asi nestudovali.

Stejně jako další z exministrů spravedlnosti Jiří Pospíšil a Marie Benešová, která rovněž neshledala na extradici Torubarova nic nezákonného. Mimochodem, Ústavní soud už zrušil několik dalších povolení o vydání pro nezákonnost podepsaných nejen Blažkem, ale i Pospíšilem, který jako první začal povolovat vydání žadatelů o azyl  - v případech uprchlíků z Ruska a Gruzie. 

Kauza Torubarov

Torubarov byl v Rusku obviněn z vydírání důstojníka tajné služby a podvodů, sám naopak tvrdil, že jej vydírala ruská tajná služba, policie a mafie. V České republice žádal o azyl, ale na základě mezinárodního zatykače skončil ve vazbě. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) pak rozhodl o vydání, jemuž se 2. května podle zjištění serveru Lidovky.cz na poslední chvíli snažilo zabránit několik členů vlády, včetně ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), který před letadlo s ruským podnikatelem nechal postavit cisternu.

Ruský podnikatel byl po příletu do Moskvy eskortován do vazební věznice ve Volgogradu,  jeho vydání kritizoval Český helsinský výbor. Podle něj neměl ministr Blažek právo vydat Torubarova do vlasti, protože úřady nevyřídily byznysmenovu žádost o azyl.

Blažkova mluvčí Štěpánka Čechová již dříve uvedla, že ministr vydání povolil v souladu s trestním řádem a poté, co extradici schválily krajský, vrchní i Ústavní soud. Ministra se již dříve zastal i tehdejší premiér Petr Nečas (ODS).

Zdroj: ČTK

Lidovky.cz: Platí i po rozhodnutí soudu, že uprchlý Torubarov žádá o azyl v Maďarsku?
Žádá.

Lidovky.cz: Verdikt otevřel cestu k odškodnému, požádá o něj?
Určitě ano. Byl nejen mučen a ponižován v Rusku, ale i u nás. A co si ještě k tomu musela prožít rodina, všichni byli na pokraji zoufalství a odnesli to zdravotně.

Lidovky.cz: Kolik peněz bude chtít?
Ještě nevíme, ale jistě půjde o miliony korun.
 
Lidovky.cz: Mění podle vás něco rozhodnutí ve vztahu k Česku? Může se sem podnikatel bez obav vrátit?
Zřejmě ano, já bych mu návrat do Česka rozhodně nedoporučila.

Lidovky.cz: Znamená to, že i nadále je žadatelem o azyl? Pokud ne, může o něj opět žádat?
Ředitel Odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra Tomáš Haišman se měl vyjádřit po jeho útěku do Maďarska tak, že Torubarov nemá možnost žádat dále o azyl v Česku, protože již prostor Evropské unie opustil, vrátil se do Ruska. Dle Dublinské dohody může opětovně požádat o azyl pouze v první bezpečné zemi, do které se zase dostal, v tomto případě tedy v Maďarsku.

Lidovky.cz: Ano, ale nyní je přece jasné, že Torubarov byl vydán nezákonně... 
To Haišman zcela ignoroval, všem bylo tehdy  jasné, že Torubarov byl donucen nezákonně opustit území Česka, kde byl oprávněným žadatelem o azyl, a měl po svém opětovném nuceném opuštění Ruska nárok, aby jeho žádost o azyl byla nadále projednávána zde, navíc když tady má ženu a nezletilého syna, kteří mají již několik let trvalý pobyt! Haišman vše dobře věděl, ale do světa troubil něco jiného. Co se dá po tom všem čekat? Že ho u nás zase zavřou? Že bude čekat několik let, když mu azyl zase odmítnou a bude se táhnout soudní přezkum s nepředvídatelným výsledkem? Tomu člověku je 54 let, a my jsme mu kus života doslova ukradli.
 
Lidovky.cz: Jaká probíhá projednávání jeho kauz v Rusku?
Nijak, ticho po pěšině. Ti, co ho okradli, si určitě oddechli, že mu nemusí nic vracet.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.