Lidovky.cz

Policie vrátila část majetku, který obstavila v kauze Mostecké uhelné

Česko

  7:52
PRAHA - Policie vrátila malou část majetku Luboše Měkoty, bývalého manažera Mostecké uhelné. Ten obstavila v kauze údajného tunelování a podvodného ovládnutí Mostecké uhelné společnosti. Vrácená část majetku připadla Měkotově sestře. Měkota zemřel loni v březnu a policie musela prokazovat, že obstavené obchodní podíly, finance a nemovitosti pocházejí přímo z trestné činnosti.

Luboš Měkota, bývalý manažer MUS. foto: ČTK

Napsala to ve čtvrtek Mladá fronta Dnes. Policie na konci roku 2012 šesti bývalým manažerům a vlastníkům obstavila majetek v Česku kvůli obavě, že by jej mohli přepsat na příbuzné nebo převést do zahraničí. Celkem zmrazila majetek za 1,25 miliardy korun, na Měkotu z toho připadalo zhruba 800 milionů, píše deník. Po podnikatelově smrti musela policie prokazovat původ zablokovaného majetku v trestné činnosti. "U malé části se to nepodařilo," řekl Mladé frontě Dnes dozorující olomoucký státní zástupce Petr Šereda.

ČTĚTE TAKÉ:

Žalobci podle deníku vyhověli dvěma ze sedmi požadavků, které Měkotova sestra vznesla. Dostala tak zpět některé obstavené obchodní podíly, část financí a všechny nemovitosti, píše Mladá fronta Dnes a iDnes.cz.

Případ Mostecké uhelné společnosti chtějí vyšetřovatelé uzavřít do konce letoška. Bývalí manažeři a vlastníci dolů Měkota, Antonín Koláček, Marek Čmejla, Jiří Diviš, Oldřich Klimecký a Petr Kraus byli ze zneužití informace a postavení v obchodním styku obviněni v červnu 2012. Policie je podezřívá, že z MUS vyvedli 150 milionů dolarů, tedy přes tři miliardy korun, které využili na nákup akcií MUS. V říjnu přibylo ještě obvinění z podvodu při privatizaci firmy v roce 1999. Podle žalobce způsobili státu škodu přes 1,6 miliardy korun. Někdejší šéfové MUS od počátku trestní stíhání odmítají.

Případ se ale v Česku nedostane před soud, pokud by švýcarský odvolací soud potvrdil loňský verdikt nad bývalým vedením MUS. Federální trestní soud v Bellinzoně v říjnu Diviše, Koláčka, Čmejlu, Krause a Klimeckého nepravomocně potrestal nepodmíněnými tresty od roku a čtyř měsíců do čtyř let a čtyř měsíců. Byli v kauze MUS uznáni vinnými z podvodů a praní špinavých peněz. Řízení proti Měkotovi bylo po jeho smrti ve Švýcarsku zastaveno.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.