Lidovky.cz

Z rozvědky k diplomacii. Baron von Loringhoven míří na české velvyslanectví

Česko

  16:30
PRAHA/BERLÍN - Pravidelné střídání diplomatů v Praze, snad s výjimkou amerického velvyslance, nebývá důvodem k větší mediální pozornosti. V případě blížící se změny na postu německého ambasadora je tomu jinak. Nejdůležitější zemi pro Českou republiku bude zastupovat muž s dobrodružným životopisem a zajímavou misí.

Novým německým velvyslancem v Česku bude baron von Loringhoven foto: Reprofoto

V srpnu nastupuje baron Arndt Freytag, celým jménem Arndt Freiherr Freytag von Loringhoven. Vystřídá Detlefa Lingemanna. Sedmapadesátiletý Arndt Freytag je v Německu známý hlavně jako zástupce šéfa tamní rozvědky z let 2007 až 2010.

Muž s dobrodružným rodokmenem

* Nastupující německý velvyslanec má zajímavý rodinný příběh. Jeho otec za války pracoval v Hitlerově bunkru v Berlíně jako adjutant každodenních porad. Na sklonku 50. let se stal zástupcem náčelníka generálního štábu bundeswehru jmenovaným Američany.

* Další příbuzný sehnal výbušninu pro atentát na Hitlera v červenci 1944 a po nezdaru akce spáchal sebevraždu.

Z pohledu české praxe není přeskakování mezi diplomacií a zpravodajskými službami úplně obvyklé, v Německu naopak seniornější diplomati chodí na zkušenou k rozvědce.

Baron z Loringhovenu vystudoval v Bonnu a Berlíně historii, filozofii a chemii, v Oxfordu si přidal ještě biochemii a právě tam získal titul magistra. V roce 1984 nastoupil jako výzkumník do Ústavu Maxe Plancka pro biochemii v Martinsriedu u Mnichova.

Teprve v druhé polovině osmdesátých let, ve svých 30 letech, ho zlákala zahraniční služba Spolkové republiky.

Profil nového německého velvyslance v Česku najdete ve víkendovém vydání Lidových novin

Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.