Lidovky.cz

Zeman podpořil nominaci Pavla do vrcholné pozice v NATO

Česko

  16:20
PRAHA - Prezident Miloš Zeman podpořil nominaci náčelníka generálního štábu české armády Petra Pavla na pozici předsedy Vojenského výboru NATO. Řekl to v pondělí na tiskové konferenci po setkání s vládou. Návrhem Pavla do nejvyšší vojenské funkce Severoatlantické aliance se bude vláda zabývat odpoledne.

Uctít památku padlých vojáků přišel i prezident Miloš Zeman. foto: MAFRA - Michal Šula

"Samozřejmě (nominaci) hodnotím vysoce pozitivně, protože pan generál Pavel je zdaleka nejlepší kandidát na tuto funkci," řekl Zeman. Dodal, že bude litovat, že Pavel v případě zvolení přestane být náčelníkem generálního štábu. Posteskl si, že Česko má na vedoucích pozicích v Evropské unii "nesmírně málo" českých reprezentantů. "Tady bude samozřejmě zapotřebí trochu přidat," řekl Zeman.

Stovky lidí se v Týništi n.O. rozloučily s desátníkem Liborem Ligačem. Do...

Nový předseda výboru se bude volit 20. záři, nominace je třeba předložit do konce července. Pokud by byl Pavel zvolen, stal by se prvním představitelem nové členské země na této pozici.

"Zvolení českého představitele do pozice předsedy Vojenského výboru by značně zvýšilo prestiž ČR a posílilo její mezinárodní postavení a vliv," uvedl mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. "Generál Petr Pavel má pro výkon této funkce ideální předpoklady. Má dlouholeté zkušenosti z působení v mezinárodních a národních pozicích v rámci NATO a EU, působil v operacích NATO a je patřičně odborně a jazykově vybaven," dodal.

Nejvyšší vojenský orgán NATO

Do čela výboru, který je nejvyšším vojenským orgánem NATO, mohou alianční země navrhnout náčelníky generálních štábů. V případě zvolení Pavla by Česko muselo zaplatit většinu nákladů spojených s jeho působením v NATO. Ročně by to mělo být až 90 milionů korun. Předseda výboru má k dispozici štáb, který je obsazován národním i mezinárodním personálem. Podle předpokladu by Česko ve štábu obsadilo 14 míst.

Nový šéf výboru se funkce ujme v červnu 2015 na tři roky, jeho mandát může být prodloužen. Předseda Vojenského výboru je nejvyšší vojenskou autoritou NATO a hlavním vojenským poradcem generálního tajemníka. Ve vojenském výboru zasedají vojenští představitelé členských států NATO nebo náčelníci generálních štábů. Spolu s nejvyšším orgánem NATO, Severoatlantickou radou, je jediným aliančním orgánem, jehož vznik stanovila Severoatlantická smlouva z roku 1949.

Nový předseda výboru bude mít za úkol například uvést k životu opatření schválené na chystaném zářijovém summitu NATO ve Walesu. Týkat se nepochybně budou dalších vztahů s Ruskem.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.