Lidovky.cz

I čeští vojáci míří na civilní letadla. Simulovaným výcvikem ušetří

Česko

  17:00
STRAKONICE/PRAHA - Protiletadlové raketové komplety KUB ve výzbroji české armády občas zamíří na dopravní letouny. Vojsko tak provádí simulovaný výcvik, navíc ještě ušetří.

Samohybný protiletadlový raketový komplex 2K12 KUB foto: army.cz

Létat bez přestání nad strakonickou základnou nejde. Jednak by to bylo nesmyslně drahé, navíc česká armáda nemá takové kapacity. Ovšem příslušníci tamější protiletadlové brigády ochranu vzdušného prostoru nacvičovat musí.

Používají několik raketových kompletů 2K12 KUB. Tedy předchůdce systému Buk, který podle některých informací sestřelil malajsijský letoun nad Ukrajinou. Strakoničtí vojáci proto trénují i tak, že radary raketového kompletu zaměřují civilní letadla na českém nebi. „Při simulovaném výcviku se primárně užívají standardní data získaná o obrazu vzdušné situace z civilních a vojenských zdrojů,“ potvrzuje Jan Šulc, mluvčí generálního štábu.

Jedním dechem dodává, že nic takového, jako se stalo minulý týden na Ukrajině, se nestane. Žádné nebezpečí prý nehrozí. „Při simulovaném výcviku radiolokátoru jsou užívány výhradně jen cvičné rakety, které nejsou schopny odpálení – neobsahují motor ani bojovou nálož. Záměna cvičných raket za ostré je při výcviku nemožná!“ pokračuje mluvčí Šulc.
Takový „suchý“ nácvik je legální, povolují jej prý mezinárodní smlouvy.

Cvičit musíme

Ostrý trénink spočívající v míření na útočící vojenská letadla je v době úspor nereálný. „Hodinový provoz palebné baterie v poli, tedy radaru a čtyř odpalovacích zařízení, vyjde na deset tisíc korun,“ vypočítal pro LN už dřív nadporučík Jindřich Vlasák ze strakonické posádky. A k tomu je třeba připočíst další stovky tisíc až miliony za provoz letounů, které fungují jako cíle. „Na to peníze nemáme, ale cvičit přece musíme,“ glosoval Vlasák. Stojí za zlepšovacím projektem EMU-3M9. „Zařízení imituje činnost cvičných raket a odstraňuje potřebu letadel,“ zjednodušeně popisuje Vlasák.

ČTĚTE TAKÉ:

Simulátor dovoluje vojákům i v garážích pracovat přesně jako v bojové situaci v poli. Poskytuje všechny možnosti reálného střetu – od zachycení cíle až po „vystřelení“ rakety a sledování jejího letu na monitorech. „Hodina výcviku baterie už nebude stát deset tisíc, ale 180 korun,“ zní nejpádnější argument vynálezce. Jeden prototyp nyní Strakoničtí provozují, generální štáb analyzuje, jestli myšlenku podpoří a zavede třeba i sériovou výrobu téhle výcvikové pomůcky.

Česká armáda však počítá, že do budoucna komplety 2K12 KUB úplně vyřadí. Už dnes dokážou ohlídat jen čtyři objekty. Do ostrých akcí se KUB dostal v roce 2002, hlídal pražské vojenské letiště Kbely při summitu NATO.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.