Lidovky.cz

Janoušek měl ‚návštěvu‘ ve své vile u moře. Policie pátrala i v Monaku

Česko

  6:00aktualizováno  9:40
ZADAR/MONAKO - Vyšetřování klíčové větve kauzy Nagygate se nečekaně přesunulo do zahraničí. Během posledních týdnů, kdy to vypadalo, že je případ u ledu, hledali policisté důkazy v letoviscích, kde tráví čas vlivní podnikatelé Roman Janoušek a Ivo Rittig. Pátrali v Janouškově vile u Zadaru i v Rittigově Monaku.

Koláž LN: Roman Janoušek a jeho zahraniční rezidence. foto:  Šimon, Lidové noviny

"Na základě naší žádosti o právní pomoc prováděla chorvatská policie úkony v Chorvatsku a týkalo se to i pana Janouška," potvrdil serveru Lidovky.cz náměstek Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Pavel Komár. 

Janoušek má postavenou vilu ve vesničce Diklo kousek od letoviska Zadar. O domovní prohlídce, která tam v minulých dnech proběhla, má však jeho advokát Vít Široký jen minimum informací. "Dozvěděl jsem se o ní až zprostředkovaně od klienta. Odnesli si nějaké dokumenty, ale jaké, to nevím," uvedl pro Lidovky.cz. Bližší informace Široký očekává až z protokolu o provedení domovní prohlídky, o který požádal.

Vila Romana Janouška u Zadaru.

Po jakých listinách policisté v Janouškově letním domě pátrali, je nasnadě. Jeho jméno figuruje mezi podezřelými v hlavní větvi Nagygate, jak se zkráceně nazývá kauza, jejíž větve spojuje Jana Nečasová, dříve Nagyová, svého času šéfka kabinetu premiéra Petra Nečase. Konkrétně kriminalisté Janouška podezírají z tunelování zakázek státních či polostátních firem, například Povodí Vltavy, a vyvádění peněz na zahraniční konta. 

ČTĚTE TAKÉ:

Žalobce Komár však odmítl spojitost domovní prohlídky s kauzou Nagygate potvrdit a to s vysvětlením, že neveřejnou část trestního řízení žalobci nekomentují. "Neřeknu vám, čeho se prohlídky týkaly, pouze že je to v trestní věci, kde výkon dozoru děláme my," řekl olomoucký náměstek. Konkrétní odmítl být i Pavel Hanták, mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, který na případu pracuje: „Pokud probíhá pouze prověřování, tak takové informace neposkytujeme."

Janouškův advokát však o důvodech policejní „návštěvy“ nepochybuje. "Podle mě to souvisí s prohlídkami, které proběhly před rokem a půl. To je můj kvalifikovaný odhad. Nenašli nic v Praze, tak se pokouší najít něco v Chorvatsku,“ odkázal na razie z loňského června, které celou kauzu Nagygate veřejně odstartovaly.

Zklamání pro Ištvana v Monaku?

Zatímco Janoušek zůstává jedním z mála, které zatím policie v kauze z ničeho neobvinila, s lobbistou Ivo Rittigem zahájila policie na jaře trestní řízení kvůli úniku utajovaných informací, které mu měla předávat Nagyová. A ani jemu se podle informací serveru Lidovky.cz nevyhlo pátrání kriminalistů v zahraničí. "Nějaké úkony se konaly také v Monaku," uvedl žalobce Komár.

Ivo Rittig mluví po výslechu s novináři.

Je přitom všeobecně známo, že Monako je Rittigovým druhým domovem. Zda si nějaké písemnosti odnesli policisté přímo z tohoto Rittigova bydliště, však není jasné. Komár totiž neupřesnil, zda byli přímo u Rittiga doma. A informace nemá ani Rittigova advokátka Karolína Babáková: „Já o tom vůbec nic nevím. Ale jestli je to pravda, tak to pro pana Ištvana (Ivo Ištvan, vrchní olomoucký žalobce, pozn. red.) muselo být zase další obrovské zklamání.“

Policejní prohlídky v Monaku ale nemusí nutně souviset s Nagygate. Rittig také čelí obvinění v kauze jízdenek pro pražský dopravní podnik, kdy je podezřelý z praní špinavých peněz. Spolu s ním jsou v případu obviněni další čtyři lidé.

ČTĚTE TAKÉ:

Kromě Janouška s Rittigem prošetřuje policie v klíčové větvi případu také aktivity zákulisního hráče Tomáše Hrdličky. Zatím jediným obviněným v této části Nagygate je Libor Grygárek, bývalý náměstek vrchního pražského žalobce Vlastimila Rampuly, kterého policie viní, že z pozice žalobce kryl Janouškovo podezřelé podnikání.

Tři větve Nagygate

Vyšetřování Janouška, Rittiga, Hrdličky a Grygárka představuje hlavní část celé kauzy Nagygate. Právě odposlechy Janouška a spol. totiž navedly kriminalisty na Janu Nečasovou a rozšířily následně kauzu o případ poslaneckých trafik pro Petra Tluchoře, Ivana Fuksu a Marka Šnajdra (všichni dříve ODS) a o případ zneužití vojenských špionů.

Podle informací serveru Lidovky.cz trvalo několik měsíců, než se Vrchní státní zastupitelství v Olomouci na spolupráci se zahraničními vyšetřujícími orgány domluvilo. Zda se díky prohlídkám v zahraničí přiblížili k dalším obviněním v hlavní větvi Nagygate, však žalobci neuvedli.

ČTĚTE TAKÉ:

Kauza se táhne už od ledna 2012, kdy policie začala se sledováním a odposlechy vlivných podnikatelů a lobbistů. Po roce a půl pak došla řada na obří razii nejen v jejich domech a kancelářích, ale například i na Úřadu vlády, přičemž nevídaná policejní akce nakonec vedla až k pádu vlády Petra Nečase.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.