Lidovky.cz

Začněte aktivně bojovat v Africe proti ebole, vyzývají Česko Lékaři bez hranic

Česko

  6:11
PRAHA - Česká republika by měla poslat odborníky do nejpostiženějších míst ebolou a nesedět jen s rukama v klíně. V otevřeném dopise k tomu vládu vyzývá humanitární organizace Lékaři bez hranic skrze ředitele české pobočky Pavla Grubera. Podle ní by měli vyspělé země budovat v západní Africe nová izolační centra, mobilní laboratoře a vytvořit letecké mosty pro pro transport personálu a vybavení.

S těly lidí, jež zahubila ebola, je nutné manipulovat s nejvyšší opatrností. Krátce po smrti infikovaného je riziko nákazy největší. foto: ČTK

„Více než finanční prostředky potřebují v tuto chvíli zasažené země odpovídající izolační zařízení, laboratoře a kvalifikovaný personál. Jsme přesvědčeni o tom, že Česká republika má dostatečné kapacity pro boj s biologickými hrozbami a může je nabídnout,“  tvrdí ředitel Lékařů bez hranic v České republice Pavel Gruber. Podle něj by státy rozvinutého světa neměly sedět s rukama v klíně a omezovat svou aktivitu na ochranu vlastního území.

Otevřený dopis ředitele české pobočky humanitární organizace Lékaři bez hranic...
Otevřený dopis ředitele české pobočky humanitární organizace Lékaři bez hranic...

Proto posílá vládě otevřený dopis, který je adresován premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD). V něm jsou popsány konkrétní kroky, na kterých by se mělo Česko podílet. Jde o vybudování nových center v západní Africe, které by izolovaly nakažené pacienty, rozmístění mobilních laboratoří pro účinnější diagnostiku nemoci nebo vytvoření sítě polních nemocnic pro infikované zdravotníky. Vzniknout by měl i letecký most pro veškerý personál a vybavení.

Zemřelo již 2100 lidí

Gruber v dopise přiznává, že ebolová centra jsou v současnosti přetížená, zdravotníci jsou infikováni a mnozí umírají. Nutné je tedy urychlené řešení situace, proto žádá premiéra o společnou schůzku.

Podobný apel od této mezinárodní humanitární a zdravotnické organizace přichází i dalším politickým představitelům po celém světě. Epidemii, kterou Světová zdravotnická organizace (WHO) minulý měsíc označila za „zdravotnickou krizi mezinárodního charakteru“, podlehlo již přes 2100 lidí v Libérii, Sierra Leone, Guineji a Nigérii.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.