Lidovky.cz

‚Chobotnice z Vltavy‘: tajný kartel měl své lidi v komisích i u administrátorů

Česko

  6:00
PRAHA - Čerstvý úlovek protikorupční policie odhalil podrobnou anatomii podvodů při stavebních zakázkách. Jak informovaly Lidovky.cz, kvůli tendrům v hodnotě 666 milionů korun rozdali kriminalisté 18 obvinění, a to i manažerům největších stavebních firem v Česku. A díky odposlechům podrobně popsali triky, pomocí kterých si korupční chobotnice zakázky obstarávala.

Jedna ze zmanipulovaných zakázek se týkala čištění Zákolanského potoka. (Ilustrační foto) foto: MAFRA - Roman Čejka

Vše podstatné policie vepsala do osmdesátistránkového sdělení obvinění, se kterým se server Lidovky.cz seznámil. Za hlavní strůjce podvodů označili stavaře Ondřeje Vithu a Jaroslava Švece z firmy Betvar. „K trvalé či příležitostné spolupráci získali osoby ovládající obchodní společnosti (Rovina, Metrostav, Eurovia, Geosan Group ad.), s nimiž opakovaně sjednávali utajené kartelové dohody,“ píší policisté. 

PSALI JSME:

Firmy podle policie sice předstíraly, že si konkurují, předem se však dohodly, kdo se stane vítězem tendrů, které ve většině vypsal státní podnik Povodí Vltavy, kde měl kartel také svého člověka. Kriminalisté zmapovali sedm takto zmanipulovaných zakázek v hodnotě 666 milionů korun. Server Lidovky.cz vybral tři z nich, které ilustrují, jak měla korupční síť fungovat.

1. Jak je důležité mít Jarského

Klíčovou roli v tendru na zabezpečení vodní nádrže Suchomasty před povodněmi za více než 40 milionů korun sehrál Čeněk Jarský, stavební expert a profesor na ČVUT v Praze. Na jedné straně byl odborníkem hodnotící komise, na druhé se ale sám podílel na přípravě podkladů firmy Geosan Group, která měla na zakázku spadeno. To však zatajil.

18 obviněných

  • Ondřej Vitha, tehdy předseda představenstva firmy Betvar, současně jednal za společnost Geosan Group
  • Jaromír Kálal, tehdy generální ředitel firmy Betvar
  • Jaroslav Švec, tehdy obchodní ředitel firmy Betvar
  • Petr Vaniš, tehdy technický ředitel firmy Betvar
  • Beda Henkl, tehdy asistent Švece
  • Lubomír Chalupa, tehdy jednatel firmy Allowance
  • Karel Mach, tehdy ředitel sekce technické v Povodí Vltavy
  • Jan Švarc, tehdy vedoucí oddělení veřejných zakázek na Krajském úřadu Jihočeského kraje
  • Jiří Pilský, tehdy jednatel společnosti Stavitelství KOMA
  • Bohuslav Vančura, tehdy jednatel společnosti Valldemossa
  • Čeněk Jarský, tehdy samostatně výdělečně činný
  • Luděk Černocký, tehdy místopředseda představenstva firmy Rovina
  • Marta Kusová Charvátová, tehdy vedoucí obchodního úseku firmy Rovina
  • Aleš Skalický, tehdy člen představenstva firmy Zakládání staveb a.s.
  • Martin Fischer, tehdy obchodní ředitel firmy Geosan Group
  • Miroslav Führer, tehdy oblastní ředitel firmy Metrostav pro Jihočeský kraj
  • Pavel Vrba, tehdy ředitel Závodu české Budějovice firmy Eurovia
  • Petr Kučera, tehdy předseda představenstva firmy VHS Bohemia

Mezitím Ondřej Vitha a další lidé z firmy Geosan Group vyjednávali - opět podle policejní verze příběhu - s konkurencí. Chtěli po firmách, aby podaly méně výhodné nabídky než bude ta jejich. Že by z toho firmy měly finanční prospěch, kriminalisté neuvádí. Na oplátku tak manažeři zřejmě nabízeli, že v jiném tendru zase sehraje roli křoví jejich firma.

Snaha se prý vyplatila. "Dosáhli dohody o výši nabídkových cen se všemi uchazeči," stojí v policejním protokolu. S jedinou výjimkou. I s tímto konkurentem se však utajený kartel dokázal vypořádat. Cena totiž nebyla jediné kritérium, šlo také o způsob zpracování stavebního plánu.

To byla chvíle pro člena komise Jarského, neboť ten samozřejmě nejlépe ohodnotil plán firmy Geosan Group, který sám zpracoval. Firma se tak rázem bodově dostala před konkurenční podnik a zvítězila. Po zásahu policie však Povodí Vltavy tendr zrušilo. Server Lidovky.cz Jarského kontaktoval, ten se však odmítl o své roli v zakázce bavit.

2. Podvod začíná u administrátora

O vítězi veřejné zakázky na zvýšení bezpečností nádrže Pilská na Vysočině rozhodl podvod, ke kterému se uvolil administrátor tendru, Stavitelství KOMA. Ten totiž vypustil CD s podklady k zakázce za 25 milionů o tři týdny dříve, než jej dostali ostatní uchazeči, a dal tím čas ke vzniku dalšího utajeného kartelu.

Privilegovaně se k CD dostal Petr Kučera z firmy VHS Bohemia, která okamžitě začala zpracovávat nabídku. Další lidé se pak pustili do zpracování konkurenčních firem. Konkrétně Jaroslav Švec a Jaromír Kálal z firmy Betvar, která o zakázku také usilovala, ovšem jen „na oko“. „Zařídili, že nabídky společností Betvar a Metrostav byly zpracovány s vyššími nabídkovými cenami, než byla cena VHS Bohemia,“ uvádí kriminalisté.

Z pěti oslovených firem nakonec podaly nabídku právě pouze tři výše jmenované. Zřejmě i díky tomu, že se k zadávací dokumentaci dostaly oproti ostatním s předstihem. O vítězi tak bylo rozhodnuto. Ani VHS Bohemia se ale neradovala dlouho, i tentokrát Povodí Vltavy po upozornění policií soutěž zrušilo.

3. Chyba za miliony

Podobný scénář, ovšem tentokrát s jiným závěrem, než jeho tvůrci zamýšleli. Zakázku s názvem Revitalizace Tachlovice za 23,5 milionu korun měla podle zákulisních her získat tentokrát už zmíněná firma Betvar, v níž figurují zmíněný Vitha či Švec.

Domluvu s konkurencí ještě jistil zaměstnanec této firmy Petr Vaniš, který „byl pro všechny případy připraven k úpravě nabídky společnosti Betvar po jejím odevzdání“. Měli totiž dohodu s administrátorem, firmou Valldemossa. Vpředvečer otevírání obálek to ale vypadalo, že jde vše podle plánu, a nabídka Betvaru za 18,5 milionu bez DPH se tak už neměnila.

Příštího dne však nastal problém. Firma Strabag podala nabídku výrazně nižší, za 10,8 milionu. Odposlechy obratem zaznamenaly chaos. Švec navrhoval, že zajistí vyloučení firmy pro mimořádně nízkou cenu. Vitha zas přislíbil dojednat, že se Strabag neodvolá. „Současně připustil svůj podíl na tomto problému, neboť nepředal společnosti Strabag potřebné informace včas,“ zaznamenali policisté.

Nakonec ale nepomohlo ani jedno. Strabag svou nabídku obhájil a komise firmě zakázku přiklepla. I do třetice však byla veřejná zakázka kvůli podvodům v pozadí zrušena.

Sedm zmanipulovaných zakázek

  • České Budějovice, stavba protipovodňové ochrany Jiráskova nábřeží v úseku ulice Budivojova - Nový most
    VYPSALO: Povodí Vltavy
    ODHADOVANÁ CENA: 53,5 milionu Kč
  • Dokončení vltavské vodní cesty v úseku vodní dílo Hněvkovice - Týn nad Vltavou
    VYPSALO: Ředitelství vodních cest ČR
    ODHADOVANÁ CENA: 445 milionů Kč
  • Stavba Mostu v Dráchově
    VYPSAL: Jihočeský kraj
    ODHADOVANÁ CENA: 78 milionů Kč
  • Revitalizace Tachlovice
    VYPSALO: Povodí Vltavy
    ODHADOVANÁ CENA: 23,5 milionu Kč
  • Zákolanský potok, Číčovice - odstranění sedimentů, údržba břehových porostů
    VYPSALO: Povodí Vltavy
    ODHADOVANÁ CENA: 0,8 milionu Kč
  • Vodní dílo Suchomasty - zabezpečení vodního díla před účinky velkých vod
    VYPSALO: Povodí Vltavy
    ODHADOVANÁ CENA: 40 milionů Kč
  • Vodní dílo Pilská - zvýšení bezpečnosti vodního díla
    VYPSALO: Povodí Vltavy
    ODHADOVANÁ CENA: 25 milionů Kč

CELKEM: zakázky v odhadované ceně 665,8 milionů Kč

Koláž Lidovky.cz

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.