Lidovky.cz

Budoucnost Těchonína? Centrum se chce stát součástí nemocniční sítě

Česko

  9:38
PRAHA - Centrum biologické ochrany ministerstva obrany v Těchoníně na Orlickoústecku se chce stát součástí sítě nemocnic. Zaměří se na vysoce infekční pacienty. K dispozici má být dvacet běžných infekčních lůžek a osm lůžek intenzivní péče, píše Mladá fronta Dnes (MfD).

V pohraničí byly původní kasárny vybudovány před druhou světovou válkou. Nynější zařízení vzniklo na počátku 70. let jako výzkumné pracoviště pro potřeby tehdejší Varšavské smlouvy kvůli ochraně proti biologickým zbraním. Středisko bylo později modernizováno za 1,8 miliardy korun v reakci na teroristické útoky ze září 2001. Jeho výhodou je odloučenost od více zalidněných oblastí země. foto: MAFRA - Radek Kalhous

„Usilujeme o to, získat pro Těchonín oprávnění pro provozování lůžkového zařízení a s ním souvisejících zdravotních služeb," řekl deníku státní tajemník ministerstva obrany Daniel Koštoval. Objekt bude ale i nadále sloužit pro potřeby armády jako centrum biologické ochrany.

Kromě vojáků v karanténě po zahraničních misích zde dosud nikdo neležel.
Budoucnost centra je zatím otevřená, uvažovalo se i o jeho zrušení. Jeho provoz...
V pohraničí byly původní kasárny vybudovány před druhou světovou válkou....
Zařízení v Těchoníně bylo k těmto účelům nákladně modernizováno v letech 2002...

V centru nyní pracuje 30 zaměstnanců, provádí se tam výcvik lékařů a specializovaný výzkum. Kromě vojáků v karanténě po zahraničních misích tam dosud nikdo neležel. Ministerstvo obrany stojí běžný provoz 130 milionů korun ročně. Po registraci do sítě nemocnic by léčbu platily zdravotní pojišťovny.

Dostatek zdravotnického personálu

„Podmínkou registrace Těchonína do sítě lůžkových zdravotnických zařízení je to, že zde bude k dispozici dostatek zdravotnického personálu. O něm se nyní rozhoduje,“ sdělil hlavní armádní epidemiolog Libor Píša.

Centrum v Těchoníně

Centrum biologické ochrany vzniklo v reakci na teroristické útoky ze září 2001. Aby se zabránilo úniku infekce do okolí, pracuje v podtlakovém režimu. Je vybaveno dekontaminačními oplachovými komorami, personál používá přetlakové obleky.

Znečištěný odpad se spaluje v místní spalovně, zařízení je vybaveno záložním zdrojem energie, má svůj heliport a disponuje i několika mobilními jednotkami.

Ještě před několika měsíci se uvažovalo o zrušení centra. O jeho možném využití se pak začalo znovu mluvit v souvislosti s epidemií eboly v Africe.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.