Lidovky.cz

215 000 za gama nůž, to je 5,59 M, počítal miliony Dbalý v diáři

Slovensko

  6:00
PRAHA - Drahou technologii nemocnice Na Homolce nepotřebovala, její tehdejší šéf Vladimír Dbalý však zakázku na nákup gama nože prosadil. Jen kvůli tomu, aby z ní mohl získat úplatky. Vše si pak pečlivě zaznamenával do diáře: schůzky, termín předání peněz či schůzky na ministerstvu, kde umetal cestu vybrané firmě. V textu obvinění týkajícího se zakázky na gama nůž, které získal server Lidovky.cz, to uvádějí policisté. Dbalého advokátka však klíčový důkaz považuje za pouhé smyšlenky, nemocnice podle ní nákupem nového zařízení naopak vydělala.

Exředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý foto: MAFRA - Robert Rambous

Těsně po poledni 16. prosince 2009 usedl podle detektivů tehdejší šéf nemocnice Na Homolce ke stolu v restauraci luxusního hotelu Mövenpick na pražském Smíchově. Měl tu důležitou schůzku, o níž si zapsal poznámku do svého deníku. 

"Meet s ing. Kalavským z Transkontaktu, přináší 215 000 E za gama nůž (při stávajícím kurzu 26 Kč to je 5,59 M)," spočítal. Zápis se dle kriminalistů týká šéfa firmy Transkontakt-Medical Jozefa Kalavského. Společně s Dbalým a tehdejším náměstkem Homolky Michalem Toběrným ho stíhají kvůli zakázce na takzvaný Leksellův gama nůž typu Perfexion. 

ČTĚTE TAKÉ:

Policisté v obvinění, které získal server Lidovky.cz, tvrdí, že manažer Dbalému s Toběrným dal za vítězství ve zmanipulovaném výběrovém řízení 215 tisíc eur, tedy 5 664 175 korun. Jako jeden z hlavních důkazů jim posloužil právě lékařův deník, kam si měl mimo jiné zapisovat informace o dění kolem podezřelého tendru. 

Michalovi 100 000 E

Zásadní je podle vyšetřovatelů také poznámka z následujícího dne, tedy ze 17. prosince 2009, na níž podle detektivů šéf špitálu přiznává, že odnesl Toběrnému část úplatku: "Michalovi předávám za gama polovinu (100 000 E) a domlouváme další postup kolem komerčních služeb."

Nad zakázkou na nákup unikátního zařízení sloužícího k odstraňování nádorů, léčbě epilepsie, Parkinsonovy nemoci nebo příznaků zeleného zákalu visely otazníky prakticky od začátku, padlo kvůli němu dokonce trestní oznámení. Až na konci letošního července však trojici kriminalisté skutečně obvinili. 

V usnesení píší, že dvojice lékařů si de facto tendr na nůž vymyslela, aby z něj mohla vysát peníze. Nemocnice totiž podle policistů žádný nepotřebovala. "Záměr investice koupí gama nože prosazoval Dbalý i prostřednictvím dalších osob z lobbistického prostředí s vlivem a kontakty na zástupce ministerstva zdravotnictví, o čemž si psal záznamy ve svém diáři. Je nezpochybnitelné, že nový gama nůž typ Perfexion byl modernějším zařízením než gama nůž, který nemocnice do té doby užívala. Je současně nezpochybnitelné, že gama nůž, který byl v tu dobu v užívání nemocnice na základě nájemního vztahu, byl funkční a renovovaný," poznamenali detektivové v obvinění. 

Nemocnice Na Homolce si původní přístroj pronajímala od Nadace Charty 77 od roku 1992 s tím, že jeho provoz platila. Policisté spočítali, že v letech 1995 - 2006 do něj investovala desítky milionů korun, v roce 2002 prošlo zařízení velkou renovací za 826 tisíc eur (při kurzu 26 korun za euro je to 21,5 milionu korun). Díky tomu bylo tak v roce 2008 podle tvrzení kriminalistů modernější než dvě třetiny všech ve světě používaných nožů.   

‘Morálně a fyzicky opotřebený nůž’

I tak Dbalý rozhodl, že si Homolka pořídí svůj a 19. května 2009 zveřejnil investiční záměr, do něhož napsal, že původní nůž je "morálně a fyzicky opotřebený", přičemž nový bude pro pacienty bezpečnější a komfortnější. "V tomto investičním záměru zcela absentuje jakékoliv zdůvodnění předpokládané výše investice - kupní ceny," poukazuje se v obvinění.

Ovšem podle advokátky bývalého šéfa elitního špitálu Kataríny Kožiak Oboňové nákupem nemocnice vydělala. “Mně přijde zarážející, že dlouhá léta platila poměrně vysoký pronájem Nadaci Charta 77 za gama nůž, na který se složili lidé. Nebyl jí darován ač stejně hradila všechny renovace. Vedení na nákup získalo podporu ze strany ministerstva na nákup nového nože a ministerstvo schválilo konečnou cenu,“ upozorňuje. 

Aby si Dbalý s Toběrným byli schopni domluvit úplatek, vybrali si podle policistů jako prostředníka tendru tuzemskou společnost Transkontakt-Medical. Údajně proto, že s výrobcem nože, švédskou firmou Elekta Instrument AB, by se jim cinklá zakázka domlouvala o poznání hůř. Jenže i to Kožiak zpochybňuje.

“Elekta Instrument AB jako jediný výrobce gama nože na světě spolupracovala s Transkontakt–Medical již od roku 2002 jako s výhradním dovozcem pro Česko. Tato společnost, mimochodem založená již v roce 1992, jako jediná také měla všechna potřebná povolení pro dovoz zařízení do Česka,“ tvrdí Kožiak.

Jenže policisté operují další poznámkou v Dbalého deníku. "10:00 - 11:30 meet se zástupci Transkontaktu kolem dokončení výběrového řízení a podmínek smlouvy na koupi gama nože. V celém komplexním problému se začínám orientovat, pak ještě chvíli s Kalavským s návrhem moo," poznamenal si Dbalý 18. srpna 2009. Ačkoliv pojem "moo" blíže nerozvádí, kriminalisté ho zjevně považují za úplatek.

Leksellův gama nůž v nemocnici Na Homolce.

O schůzce s manažery firmy se totiž v obvinění zmiňují, klíčová je však podle nich separátní konverzace s Kalavským. "Po tomto jednání pak Dbalý zůstal s Kalavským o samotě, řekl si mu o úplatek ve formě finanční hotovosti. Kalavský na tuto žádost přistoupil," upozornili. 

Podle advokátky Kožiak nicméně veškeré poznámky v deníku nelze brát vážně, jde prý o pouhé Dbalého smyšlenky. “Policie i státní zástupce jim věří, protože jim věřit chce. Nashromážděné důkazy prozatím nepotvrzují nic z toho, na čem je postaveno celé obvinění, a to je pro mě důležité,“ míní Dbalého advokátka. 

Jak zněla podle detektivů dohoda? Ze sumy za zakázku uloupne firma Dbalému s Toběrným 4 procenta. Oni jí na oplátku umetou cestu k vítězství. "V době, kdy byla vytvořena zadávací dokumentace k zakázce, ani v době, kdy bylo zahájeno zadávací řízení, nebyla společnost Transkontakt-Medical vůbec distributorem tohoto přístroje. Teprve 27. srpna 2009 uzavřela se spol. Elekta Instrument smlouvu o distribuci, na základě které se stala výhradním dovozcem gama nože do České a Slovenské republiky," upozornili policisté.

Dbalý firmu přitom oficiálně oslovil již 21. srpna 2009, tedy v době, kdy na prodej zařízení neměla podle vyšetřovatelů žádná práva. Šéf Homolky, jeho náměstek Toběrný a Kalavský se nakonec dohodli na ceně 139,8 milionu korun bez DPH. Transkontakt pak přístroj zakoupil od výrobce 3,5 milionu eur (cca 91 milionů korun), po odečtení nákladů na jeho instalaci či záruční servis tak rozdíl mezi kupní cenou a cenou, za níž ho koupila Homolka, podle policistů činí přes 44 milionů korun.   

Dbalý s Toběrným jsou kvůli tendru obviněni z porušování povinnosti při správě cizího majetku, bývalý náměstek Homolky ve formě účastenství, a z přijímání úplatku. Kalavský pak čelí trestnímu stíhání kvůli podplácení a účastenství při porušování povinnosti při správě cizího majetku.  

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.