Lidovky.cz

Česko

Poslanci zrušili poplatky u lékaře, nebude se platit ani za recept

Lékař (ilustrační foto).

Lékař (ilustrační foto). foto: Shutterstock

Aktualizováno
PRAHA - Sněmovna v pátek schválila zrušení třicetikorunových poplatků u lékařů a za recept v lékárnách od příštího roku. Zůstanou jen devadesátikorunové platby za pohotovost. Opoziční KSČM neprosadila návrh, aby rovněž skončily. Vládní novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, kterou kritizují TOP 09 a ODS, nyní míří k posouzení do Senátu.
  7:25

Zdravotnické prostředky

Sněmovna v pátek schválila návrh zákona o regulaci zdravotnických prostředků. Zákon o zdravotnických prostředcích by měl zavést jednotný registr bezpečných a účinných prostředků, mezi které patří například stříkačky, jehly, berle, invalidní vozíky nebo naslouchadla. Dozor nad jejich trhem a platbami získá lékový ústav. 

Předseda zdravotnického výboru výboru Rostislav Vyzula (ANO) už dřív upozornil na to, že zdravotnické prostředky představují obchod zhruba za 40 miliard korun ročně a je tedy v zájmu státu ho regulovat.

Předlohu podpořilo 113 ze 153 přítomných poslanců. Proti hlasovalo 31 poslanců z TOP 09 a z ODS.

Výpadek příjmů ambulancí a lékáren bude činit podle propočtů z loňska asi 3,27 miliardy korun. Lékaři mají dostat kompenzace prostřednictvím úhradové vyhlášky do výše vybraných poplatků za loňský rok. V případě farmaceutů chce ministerstvo zavést zvláštní výkon vydání léčebného přípravku na recept, který by byl hrazen z pojištění.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) už dříve uvedl, že celkově půjde nejvýše o 800 milionů korun. Lékárny sice měly na poplatcích vybrat asi 1,7 miliardy, řada z nich je ale pacientům kompenzuje slevami. Podle Němečka bude stát lékárnám kompenzovat asi 40 procent, což by mělo činit zhruba 12 korun za recept.

Vleklá bitva o poplatky

Zrušení regulačních poplatků, kromě platby za pohotovost, má koaliční vláda v programovém prohlášení. "Jsem velmi spokojen. Všechny poplatky kromě toho za pohotovost neměly regulační smysl, byly sice přínosem do systému, ale jen látaly finanční díry," řekl novinářům po schválení zákona ministr Němeček.

Naopak opozice rozhodnutí kritizuje. "Je to chybné rozhodnutí. Poplatky byly velmi důkladně zastropované, vyhýbaly se dětem. Poplatky sice budou ze státního rozpočtu kompenzované, ale stát mohl peníze použít jinak, buď zpátky do zdravotnictví, nebo v sociální sféře, ve školství a podobně," řekl novinářům bývalý ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09).

Stokorunové platby v nemocnicích zrušil od letošního ledna Ústavní soud s tím, že pro řadu občanů činí nemocniční péči nedostupnou. Proti návratu k platbě 60 korun v nemocnicích soud nic nenamítal, koalice se ale rozhodla ji neobnovovat.

K TÉMATU:

Vládní předloha zachovává pacientům nynější ochranné limity, započítávat se do nich mají jen doplatky za léky. KSČM neprosadila návrh, aby zahrnovaly i platby na pohotovostech, nebo aby se limity snížily na polovinu, a byly tedy pro pacienty výhodnější.

Regulační poplatky zavedla v roce 2008 vláda Mirka Topolánka (ODS). O jejich zrušení se dosud neúspěšně pokoušely ČSSD a KSČM. 

Lustrační osvědčení neprošlo

Sněmovna chce také tříletý odklad zavedení povinných elektronických receptů. Vláda původně navrhovala zrušení povinnosti. 

PSALI JSME:

Poslanci rozhodnou taky o zpřísnění prodeje bazénové chemie, kterou je možné zneužít k výrobě výbušnin. Schvalovat by měli normu, v níž chce hospodářský výbor změnit pravidla ochrany klientů mobilních operátorů.

Pravice chtěla prosadit návrhy, podle nichž by členové vlády museli předkládat čisté lustrační osvědčení. S návrhem ale neuspěla. 

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.