Lidovky.cz

Babišovi volební lídři často zradili své ideály, píše o českých volbách SME

Slovensko

  14:21
Babišovo hnutí ANO není podle slovenského listu politickou stranou, ale velmi dobře promyšleným a financovaným projektem. Majitel prý kromě původních zaměstnanců přibral další osoby, pro veřejnost důvěryhodně působící tváře, které jsou nejednou ochotné pro novou kariéru ve službách oligarchy zradit všechno, co v minulosti reprezentovali a čím důvěryhodnost získali.

Předseda hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš sleduje 11. října průběžné výsledky komunálních a senátních voleb ve volebním centru hnutí ANO v Praze. foto: ČTK

„Typickým příkladem je jednička kandidátky ANO v Praze Adriana Krnáčová, bývalá šéfka české pobočky Transparency International. Babiš navíc získal zaměstnáním těchto lidí ve vlastních službách a jejich vysláním do veřejné správy i tu výhodu, že jejich mzdové náklady zaplatí přímo daňoví poplatníci. Sen každého podnikatele a manažera,“ soudí list.

Česká politika se místo souboje programů a ideologií stále více stává soubojem konkurujících si podnikatelských záměrů, na které se majitelé firem jen snaží najít politické krytí a zajistit si lepší přístup k veřejným zdrojům, napsal list v reakci na volební úspěch podnikatelů včetně hnutí ANO nynějšího ministra financí Andreje Babiše. Česko je podle listu na tom ale lépe než Slovensko a Maďarsko.

„Andrej Babiš a jím vlastněné firmy Agrofert a ANO nejsou jediní, jen mnohem silnější a nápadnější. V českých komunálních volbách se do politiky prosadili majitelé vícero velkých firem, někteří osobně, jiní prostřednictvím nastrčených figurek a hnutí,“ poznamenal deník. Připomněl, že v souběžně konaném prvním kole senátních voleb uspěl majitel holdingu Synot Ivo Valenta.

Česko je na tom podle listu paradoxně stále lépe než Slovensko a Maďarsko, kde k nástupu oligarchů k moci prý dochází poměrně viditelně, ale kde to mnoho voličů nezajímá. Podle listu byla coby podnik založena i nynější vládní strana Směr-sociální demokracie premiéra Roberta Fica. To prý Směru umožňuje ideologický zmatek v podobě spojování levicového populismu s nacionalismem, co by žádné západoevropské sociální demokracii neprošlo.

„Nejhorší je to v Maďarsku, kde sice dominují politici budující mírný diktátorský systém, každý jejich krok, každá snaha rozparcelovat si celou zemi ovšem zároveň slouží i ekonomickým zájmům oligarchů, bez jejichž podpory se ani oni neobejdou,“ uzavřel deník.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.