Lidovky.cz

Rittigovo štěstí. Jeho účetní před policií nepromluvila

Česko

  6:30
PRAHA - Pro Iva Rittiga a jeho právníky obviněné v kauze Oleo Chemical je to dobrá zpráva. Jak zjistil server Lidovky.cz, policisté se proti nim snažili získat výpověď dalšího klíčového svědka. Na schůzce přesvědčovali bývalou podřízenou Davida Michala a Karolíny Babákové ze společnosti Peskim Janu Šádkovou, která měla mimo jiné přístup k Rittigovým účtům, aby promluvila o údajných finančních machinacích. Nakonec ale nepochodili.

Lobbista Ivo Rittig odmítl na policii vypovídat v kauzách kolem Jany Nečasové, dříve Nagyové. foto: MAFRA: Michal Šula

Informaci uvedl u výslechu po zadržení tehdejší účetní a analytik firmy Peskim Jaroslav Kubiska. Příslušníci protimafiánského útvaru ho kontaktovali a na rozdíl od Šádkové se s nimi rozhodl spolupracovat a usiluje o statut spolupracujícího obviněného. Z jeho slov vyplývá, že se Šádkovou si jako kolegové byli blízcí, dokonce šla na jeho svatbu.

ČTĚTE VÍCE:

„Je to člověk, kterého mám rád a kterého si vážím. Můj vztah k ní je nadále přátelský, bohužel si vzhledem k okolnostem jsem vědom toho, že její vztah ke mě určitě není,“ vypověděl Kubiska. Jejich přátelství zřejmě definitivně skončilo, když se ji za doprovodu policistů snažil přemluvit, aby společně s ním vypovídala proti Rittigovi a spol.

10 obviněných v kauze Oleo Chemical

  • Ivo Rittig - jednatel společnosti Rittig&Partners
  • David Michal - společník advokátní kanceláře MSB Legal, dříve Peskim
  • Karolína Babáková - společník advokátní kanceláře MSB Legal, dříve Peskim
  • Petr Michal - jednatel společnosti Peskim
  • Kamil Jirounek - jednatel společnosti Oleo Chemical
  • Michal Urbánek - jednatel firmy Temperatior, dříve Oleo Chemical
  • Radomír Kučera - výrobní ředitel společnosti Oleo Chemical
  • Peter Kmeť - dříve jednatel společnosti Cokeville Assets
  • Jana Šádková - jednatelka společnosti Oil Technologies, dříve Peskim
  • Jaroslav Kubiska - konsolidační specialista

U výslechu Kubiska uvedl, že po odchodu z Peskimu se s bývalou kolegyní viděl pravidelně jednou za dva či za tři měsíce. „Byla na jakékoli této schůzce přítomna policie,“ dotázala se jedna z advokátek. „Ano, byla,“ reagoval Kubiska. Další bývalé kolegy z Peskimu prý ke spolupráci nepřesvědčoval. Snahu přesvědčit Šádkovou ke spolupráci potvrdil i její advokát Jiří Matzner. „Je pravda, že ji kontaktoval společně s policií, nakonec proběhlo jedno setkání,“ řekl serveru Lidovky.cz.

Jednatřicetiletá účetní, která pro Peskim pracovala více než šest let, přitom kriminalistům mohla poskytnout zásadní informace týkající se možného vyvádění peněz do zahraničí a posléze na soukromé účty. „Měla pod sebou cca deset účetních a mimo jiné měla na starosti obhospodařování osobního účtu Ivo Rittiga, ke kterému měla podpisové právo. Měla také na starosti zúčtování na společnosti Cokeville, vystavovala faktury za společnosti Cokeville Assets, Washington Intertrade, Mavex Group Incorporated (offshorové firmy, přes které měly proudit peníze na soukromé účty) a podepisovala je za fiktivní osoby,“ vypověděl Kubiska o bývalé blízké kolegyni. Výslech analytika trval prakticky celou noc z 26. na 27. září, server Lidovky.cz se seznámil s jeho přepisem.

Stejně měl fungovat systém v kauze Oleo Chemical. Šádková měla podepsat faktury skoro za 20 milionů fiktivní osobou Maria Gold a poslat je petrochemické firmě Oleo Chemical. Peníze představovaly úhradu za poradenství, k němuž ale podle policistů nikdy nedošlo. Kubiska poté peníze z účtu Cokeville Assets peníze přeposílal na základě údajně fiktivní smlouvy z roku 2006 a dodatku z roku 2008 na dva kyperské účty Ivo Rittiga.

Úkoly podle Kubisky účetní dostávala od Michala a Babákové, kterým také hlídala peníze. A právě na tom zřejmě Šádková postaví svoji obhajobu, jak napovídají slova jejího obhájce, podle nichž o žádných finančních machinacích neměla ponětí.

„Ona byla účetní, která účtovala. Na rozdíl od Kubisky a dalšího svědka, kteří zpracovávali a analyzovali, což je podle mě něco jiného, než zaúčtovat platbu. Mnoho lidí včetně pana Kubisky jí nasazuje psí hlavu a dělá z ní někoho, kým není,“ tvrdí Matzner. Šádková zřejmě při obhajobě využije i faktu, že příliš nevládne cizími jazyky a nemusela tak rozumět fakturám zahraničních firem, jež podepisovala. „Co se týká například obhospodařování zahraničních účtů Davida (Michala) a Karolíny (Babákové), pokud něco potřebovala a bylo to v cizím jazyce, tak jsem jí s tím pomáhal, konkrétně s angličtinou,“ připustil Kubiska.

Rittigova obhájkyně Katarína Kožiaková Oboňová ale tvrdí, že Šádková jako účetní přicházela do styku pouze s českými společnostmi. O zahraniční se podle ní vůbec nestarala. „Nemohla tedy ani vystavovat nebo podepisovat žádné faktury zahraničních společností a považuji za vyloučené, že by mohla jako účetní vědět cokoliv o obsahu plnění z jakékoliv smlouvy. Pokud přišla do styku fakturami s vystavenými společností Cokeville, tak pouze proto, že jí je předával klient pan doktor Kmeť jako ředitel společnosti Cokeville, jelikož tyto faktury musela organizační složka reportovat příslušnému finančnímu úřadu,“ řekla Oboňová serveru Lidovky.cz. 

Tok peněz od Olea Chemical k Rittigovi podle vyšetřovatelů (grafika).

Šádková patří do skupiny čtyř obviněných, které chtěl státní zástupce poslat do vazby. U soudu ale nakonec neuspěl. Zablokoval jí ale veškerý majetek. V usnesení, s nímž se server Lidovky.cz seznámil, policisté tvrdí, že Šádková nevlastní ani nevlastnila žádný účet. To ale podle Matznera není pravda. „Dokonce jí obstavili účet, kam jí chodí rodičovská a mateřský příspěvek. Pokud to policie píše, pak si odporuje. V zahraničí nemá nic, v Česku má spořící a běžný účet,“ upřesnil advokát. Vedle toho Šádková nemůže disponovat s bytem na pražské Zbraslavi za 1,7 milionu korun a bytem v Plzni za více než dva miliony korun. 

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.