Lidovky.cz

ANO bude mít ve vedení Prahy pět míst a obsadí post primátora

Česko

  13:20aktualizováno  21:32
PRAHA - Hnutí ANO bude mít v jedenáctičlenné pražské radě pět míst a obsadí post primátora. ČSSD a Trojkoalice (Strana zelených, KDU-ČSL a STAN) budou mít po třech radních. Resorty si strany zatím nerozdělily. Lídr ČSSD Miloslav Ludvík potvrdil, že jedinou kandidátkou na primátorský post je Adriana Krnáčová z hnutí ANO.

Eliška Kaplicky a Adriana Krnáčová (obě ANO) foto: MAFRA - Jan Zátorský

O programovém prohlášení budou ještě jednat zastupitelské kluby všech tří stran. Vyjednávací týmy se sejdou znovu ve čtvrtek. Volby v Praze vyhrálo hnutí ANO, druhá skončila TOP 09 a třetí Trojkoalice. Do zastupitelstva se dostaly ještě ČSSD, ODS, KSČM a Česká pirátská strana.

Na obsazení resortů v radě přijde čas později. „Musíme nejdříve dopracovat programovou shodu a rozdělit ji podle jednotlivých resortů. Teprve pak se můžeme bavit o rozdělení těch resortů. Ještě je na to příliš brzy,“ řekl předseda pražské SZ a lídr Trojkoalice Petr Štěpánek.

Na čtvrtečním jednání chtějí zapracovat připomínky klubů a mělo by se už jednat i o rozdělení kompetencí v radě. „Dohodnout se za dva dny mi přijde skoro až neseriózní. Je lepší prodiskutovat věci teď, než potom někde jinde,“ řekl novinářům k protahujícím se jednáním Miloslav Ludvík (ČSSD). Příští týden si vyjednavači podle Adriany Krnáčové (ANO) chtějí nechat volnější, pak budou naplánovaná další jednání.

Resorty přijdou na řadu po programu

Na obsazení resortů v radě přijde čas později. „Musíme nejdříve dopracovat programovou shodu. Teprve pak se můžeme bavit o rozdělení resortů. Ještě je na to příliš brzy,“ řekl předseda pražské SZ a lídr Trojkoalice Petr Štěpánek.

Výsledky voleb v Praze:

Komunální volby v Praze vyhrálo ANO se ziskem 17 zastupitelů, těsně za ní s 16 křesly skončila TOP 09. Po osmi mandátech má Trojkoalice, ODS a ČSSD. Piráti získali stejně jako KSČM čtyři křesla.

Koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice by měla v pětašedesátičlenném zastupitelstvu nejtěsnější většinu 33 hlasů.

V minulosti několik členů vyjednávacích týmů již ve vedení města zasedlo. Po volbách v roce 2010 byli radními ve společné koalici s ODS členové vyjednávacího týmu ČSSD Petr Dolínek a Karel Březina. Dolínek měl na starosti sociální oblast, Březina dopravu.

V kuloárech se spekuluje, že právě tyto posty by mohli socialisté znovu obsadit. Možnému budoucímu radnímu pro dopravu Březinovi přitom hrozí, že bude pravomocně odsouzen za podvod na pražském dopravním podniku. Soud je naplánován na 29. října. Také Štěpánek seděl ve vedení města, a to v letech 2006 až 2009, kdy byl radním pro životní prostředí v radě bývalého primátora Pavla Béma (ODS).

Shody: stavba metra, zlevnění MHD

Zástupci ANO, ČSSD a Trojkoalice se již domluvili na některých bodech programového prohlášení. Shodli se například na stavbě metra D či zlevnění roční jízdenky na MHD. Domluvili se i na nulové toleranci hazardu v Praze a na přísnější ochraně nezastavěných území. Jaké požadavky ta která strana v rámci jednání uplatnila, nechtěli prozradit.

V Praze se rýsuje vláda ANO, Trojkoalice a ČSSD. Sníží jízdné, postaví metro
Adriana Krnáčová
Eliška Kaplicky a Adriana Krnáčová (obě ANO)
Michal Hašek (vlevo) s dalšími zástupci hnutí ANO.

O možné koalici začala vyjednávat i dosud vládnoucí TOP 09, která skončila ve volbách na druhém místě. Ta nabídla vytvoření koalice sociálním demokratům s tím, že post primátora by patřil lídru ČSSD a řediteli nemocnice v Motole Miloslavu Ludvíkovi. Ten nabídku odmítl. „Hnutí ANO má právo první noci, s TOP 09 není o čem jednat. Tady se musí respektovat výsledek voleb,“ řekl Ludvík.

Kdo je Adriana Krnáčová?

Adriana Krnáčova (ANO) se pravděpodobně stane pražskou primátorkou, první ženou v čele pražské radnice. Dosud je náměstkyní ministra vnitra pro veřejnou správu a legislativu, členkou zastupitelstva hlavního města Prahy (od října 2014).

Po ukončení studia se věnovala organizaci výstav doma i v zahraničí, teorii a kritice umění, tlumočení a překladatelství, v letech 1991 až 1995 byla ředitelkou Sorosova centra současného umění v Bratislavě, v letech 1995 až 1998 spolumajitelkou a jednatelkou společnosti Makum (komerční galerie), v roce 2000 se stala konzultantkou české pobočky Transparency International, v letech 2001 až 2007 byla její výkonnou ředitelkou, v letech 2007 až 2009 pracovala jako ředitelka komunikace a členka vedení společnosti Johnson&Johnson, s.r.o. a v letech 2009 až 2014 jako jednatelka a majitelka BleuOceanSolutions, s.r.o.

Je aktivní v řadě charitativních a neziskových organizací, mimo jiné je předsedkyní správní rady České zdravotnické fórum, o.p.s, předsedkyní správní rady Zaostřeno, o.p.s., předsedkyní výboru Zdravé Česko, o.s. a spoluzakladatelkou a členkou výboru Veřejnost proti korupci, o.s. V letech 2011 až 2012 byla členkou poradního výboru (v oblasti potírání korupce) Národní ekonomické rady vlády (NERV). České občanství má od letošního roku.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.