Lidovky.cz

Evropa

Soud začal projednávat spornou zakázku Úřadu vlády pro Promopro

Soud začal projednávat kauzu sporné zakázky pro Promopro foto:  Michal Šula, MAFRA

Aktualizováno
PRAHA - Pražský městský soud začal projednávat kauzu kontroverzní zakázky pro společnost Promopro z dob českého předsednictví EU. Stát se připojil jako poškozený, škodu vyčíslil celkově na 938 milionů korun. Obžaloba se týká 12 lidí, z toho tří bývalých vysoce postavených státních úředníků.
  8:26aktualizováno  17:27

Někdejší šéfka sekce pro předsednictví ČR Jana Hendrichová v několikahodinové výpovědi popřela, že by zakázku zmanipulovala a že by za její údajně nesprávné zadání nesla odpovědnost.

„O manipulování nejsou důkazy,“ zaznělo u soudu

„O škodě, kterou zmiňuje znalecký posudek, jsem nevěděla ani vědět nemohla. Nemohla jsem si opatřit žádný prospěch a také jsem si ho neopatřila. Nejsou žádné důkazy o manipulování veřejné zakázky z mé strany,“ prohlásila Hendrichová.

„Představa, že bych se snažila upřednostnit některého dodavatele, je zcela scestná. Nevím, proč bych to dělala, nikoho z Promopra jsem neznala,“ zdůraznila.

Na snímku je obžalovaná náměstkyně někdejšího místopředsedy vlády Alexandra...

Promopro získalo v roce 2008 od úřadu vlády zakázku na zajištění audiovizuální techniky na konferencích v době českého předsednictví EU, a to bez výběrového řízení. Obžaloba tvrdí, že Hendrichová společně s tehdejším ředitelem odboru logistiky Radomírem Karlíkem a exředitelem odboru rozpočtu a veřejných zakázek Davidem Mlíčkem firmu účelově a nedůvodně upřednostnili na úkor jiných potencionálních zájemců o veřejnou zakázku. Rámcová smlouva prý byla nastavena tak, že si Promopro mohlo jednostranně a neomezeně diktovat ceny za poskytování služeb.

Trojice navíc údajně nezajistila dostatečné kontrolní mechanismy k odhalení podvržených faktur, které prý Promopro následně předkládalo úřadu vlády.

Pletichy při veřejné soutěži

Státní zástupce Tomáš Černý viní trojici úředníků ze zneužití pravomoci a z porušení povinnosti při správě cizího majetku, Hendrichovou s Karlíkem také z pletich při veřejné soutěži. Přednes obsáhlé obžaloby mu trval hodinu a půl.

ProMoPro (ilustrační)

Zástupkyně státu Simona Horáčková poté oznámila, že Česká republika požaduje společně a nerozdílně od všech dvanácti obžalovaných náhradu škody ve výši 550 milionů korun s příslušenstvím, což je výše pokuty, kterou uložil úřadu vlády finanční úřad za porušení rozpočtové kázně. Podle obžaloby pak státu vznikla škoda dalších minimálně 388 milionů, a to uhrazením faktur Promopra za činnosti, které buď vůbec nebyly provedeny, nebo nesouvisely se státní zakázkou.

Ohrožení stability systému České republiky

„Povinnost zaplacení vyměřené částky 550 milionů korun by výrazně ohrozila další činnost Úřadu vlády ČR. Tato částka tvoří 75 procent rozpočtu Úřadu vlády ČR pro rok 2014. Ohrožení zajištění chodu Úřadu vlády ČR by znamenalo výrazné omezení v zajištění chodu celé vlády a vedlo by k ohrožení stability ústavního, politického a ekonomického systému České republiky,“ uvedl následně úřad vlády v tiskové zprávě. Zvažuje prý, že proti rozhodnutí finančního úřadu podá správní žalobu.

Vedle úředníků čelí obžalobě také bývalý jednatel Promopra Jaroslav Veselý a osm jednatelů dalších firem. Ti údajně prali špinavé peníze, které úřad vlády vyplatil Promopru na základě podvržených faktur. Tři z nich včetně Veselého pak žalobce viní i z podvodu.

Hlavní líčení je prozatím nařízeno do 4. prosince, předsedkyně soudního senátu Eva Brázdilová však rovnou avizovala, že bude pokračovat i v březnu a květnu příštího roku. První dva týdny v listopadu soud věnuje výslechu obžalovaných, poté přijdou na řadu svědci a v prosinci znalci.

Na snímku tehdejší jednatel firmy Promopro Jaroslav Veselý.
Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.