Lidovky.cz

Poslanci přehlasovali veto. Prosadili zákon o dětských skupinách

Česko

  13:47aktualizováno  14:35
PRAHA - Sněmovna 101 hlasem znovu prosadila svou verzi zákona o dětských skupinách. Nejtěsnější potřebnou většinou přehlasovala veto prezidenta Miloše Zemana, podle něhož zákon ohrožuje existenci lesních školek. Koalice chce jejich situaci řešit novelou, která by mohla být přijata počátkem příštího roku.

Lesní školka - ilustrační foto: archiv LNLidové noviny

Norma má dát zákonný rámec dětským skupinám, které začaly vznikat v reakci na nedostatek míst ve standardních mateřských školách. Předpokládá mimo jiné jejich povinnou registraci a splnění hygienických podmínek. Ty by ale nemohlo splnit 120 existujících lesních školek, v nichž se na 2500 dětí vzdělává převážně v přírodě a jídlo mají z domova.

Zeman rozhodnutí respektuje

Senát kvůli tomu navrhoval, aby registrace byla dobrovolná, což by umožnilo další existenci lesních školek. Sněmovna ale jeho žádost v září odmítla. Zeman to ve zdůvodnění svého veta zkritizoval. Zákon podle něj alternativy péče o dítě omezuje pouze na jeden druh registrovaných subjektů splňujících přísné podmínky plynoucí ze zákona.

VÍCE K TÉMATU:

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček řekl, že Zeman rozhodnutí poslanců respektuje. „Pan prezident považuje za důležité, aby byla otázka lesních školek vyřešena v jejich prospěch,“ uvedl mluvčí. Řešením podle něj může být i novela, kterou chce koalice připravit a která by měla podmínky pro provozování těchto zařízení zmírnit.

Novela by podle předsedy vlády a ČSSD Bohuslava Sobotky měla být předložena hned poté, jakmile zákon o dětských skupinách vyjde ve Sbírce zákonů. Napomohla tomu KDU-ČSL, která s přehlasováním prezidentského veta váhala.

O zákoně:

Zákon počítá s tím, že v dětské skupině, které už vznikly v rámci úřadů či firem, bude moci být nejvýše 24 dětí. Provozovatel skupiny by s rodiči uzavíral smlouvu. Musel by mít plán výchovy a péče a zajistit vhodné prostory a personál. Požadavky ale mají být mírnější než u školek. Provozovatel by také určoval výši úhrady nákladů za péči o dítě.

Náklady na zřízení skupiny odhadlo ministerstvo zhruba na půl milionu korun, podobnou částku by stál roční provoz. Zřizovatelům by byly daňově uznány náklady spojené s provozem dětské skupiny. Na slevu na dani ve výši maximálně měsíční minimální mzdy mají mít nárok i rodiče předškolních dětí.

Novela má podle ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové Tominové (ČSSD) umožnit dobrovolnou registraci, tedy řešení v duchu senátní verze, kterou poslanci odmítli.

Protest opozice

Proti postupu vládních stran protestovaly ODS a TOP 09. Její místopředseda Miroslav Kalousek opakovaně poukázal na to, že koalice chce nejprve schválit špatný zákon a vzápětí jej měnit. Šéf klubu ODS Zbyněk Stanjura vládní strany upozornil, že si nebyly schopny zajistit dostatečnou většinu a že potřebný 101. hlas dodali občanští demokraté v osobě Adolfa Beznosky. Z vládního tábora se totiž Jiří Zlatuška (ANO) jako jediný zdržel hlasování.

Představitelé Asociace lesních mateřských škol, České rady dětí a mládeže, Člověka v tísni a Unie center pro rodinu a komunitu už dříve vyjádřili pochybnosti o tom, že se slibovanou novelu podaří přijmout. Také podle předsedy ODS Petra Fialy vláda nedala dostatečnou garanci, že podmínky změní tak, aby lesní školky a další organizace, které se zabývají alternativním vzděláváním, mohly pokračovat.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.