Lidovky.cz

Sliby a výmluvy, líčí věřitelé chování šéfů folklorního sdružení

Česko

  11:30
PRAHA - Vedení největší folklorní organizace v Česku dohání minulost spojená se špatným hospodařením a vysokými dluhy. Poté, co server Lidovky.cz informoval o milionových závazcích Folklorního sdružení ČR, ozvali se lidé, kterým organizace dluží. Někteří už na vedení sdružení podali trestní oznámení.

Zdeněk Pšenica s Miloslavou Němcovou na plese sdružení FOS v roce 2005 ve Žďáru nad Sázavou foto: ČTK

„Závazky Folklorního sdružení ČR překročily možnosti standardních řešení,“ oznámil podle zápisu v srpnu 2014 předseda FOS Zdeněk Pšenica vedení organizace. Podle interních dokumentů, které má server Lidovky.cz k dispozici, dluží sdružení sumu v řádu milionů (v srpnu mělo jít o částku až 10,5 milionu). (více čtěte ZDE)

Statisícové dluhy tiskárně

Vyjádření FOS:

„ ... Je pravdou, že došlo k chybě ve vyúčtování dotace ministerstva pro místní rozvoj ze rok 2013. Tato chyba byla zjištěna kontrolou ministerstva a byla vedením sdružení vysvětlena jako omyl. Zhodnocení této skutečnosti bude předmětem avizované kontroly Finančního úřadu pro Prahu 1, která však dosud nebyla provedena,“ brání se sekretariát Folklorního sdružení ČR v dopise zaslaném redakci.

Mezi věřitele sdružení, které zastřešuje na 400 dětských i dospělých souborů, patří třeba tiskárna TG TISK z Lanškrouna. Ta pro folklorní sdružení tiskla propagační materiály ke kulturním akcím včetně časopisu Folklor. Kvůli dlužné částce v celkové výši 266 932 korun podal majitel tiskárny Jiří Sloupenský na Folklorní sdružení ČR trestní oznámení. 

“Dlužili nám za rok 2012, to ale ještě nějakým způsobem srovnali,“ řekl Jiří Sloupenský mladší. Jenže v dalším roce komunikace s vedením začala výrazně drhnout. „Od té doby slyšíme jenom samé sliby,“ povzdechl si syn zakladatele tiskárny. „Smířili jsme se s tím, že ty peníze už nikdy neuvidíme, potěšilo by nás, kdyby pan Pšenica (Zdeněk, předseda), Michálek (Ladislav, první místopředseda) a další byli hnáni k nějaké odpovědnosti,“ doplnil Sloupenský ml. za rodinnou firmu.

Otec a syn Sloupenští proto podali na sdružení trestní oznámení. „Od té doby se ale nic neděje,“ řekl Sloupenský ml. „Už nejsme ani naštvaní, jsme spíše smutní, takhle to být nemá, vrhá to špatné světlo na celé to sdružení,“ dodal. Spolupráci s FOS navázala rodina Sloupenských už v roce 1995. Po dvanácti letech ale nastaly první problémy, které nakonec v loňském roce vyvrcholily rozvázáním veškerých smluv.

Kam zmizelo 200 tisíc?

Majitelé tiskárny nejsou zdaleka jediní, kteří si na chování folklorní organizace stěžují. „V produkci FOS byla naplánovaná dvoudílná publikace Plzeňsko v lidové písni. První díl vyšel v roce 2011, v roce 2012 měl vyjít druhý díl. Protože šlo o dost reprezentativní záležitost, bylo problém na ni sehnat peníze. Folklorní sdružení sice nemělo dobrou pověst u státních orgánů, ale dotaci od ministerstva kultury dostalo díky tomu, že spoluvydavatelem byl Etnologický ústav,“ popsal Zdeněk Vejvoda z Etnologického ústavu pracujícího při Akademii věd ČR.

Rezort kultury nakonec poskytl na vydání knihy dotaci 200 tisíc. „Tyhle peníze FOS skutečně dostal, vyúčtoval je, nevím jak, ale publikace nevznikla,“ vysvětlil své rozladění Vejvoda. Kniha přesto vyjde, ale až na začátku roku 2015, ovšem bez finanční účasti Folklorního sdružení.

Dotace od ministerstev
ministerstvo kulturyministerstvo školstvíministerstvo pro místní rozvoj
2011280 0007 000 000-
2012590 0007 320 250-
2013255 0006 454 000700 000
201400400 000

Nejde o první případ, kdy nezisková organizace postupovala před státními orgány nestandardně. Ministerstvo kultury letos uzavřelo finanční kohouty do FOS kvůli pochybnému vyúčtování dotací za rok 2013. Vedení instituce totiž chtělo proplatit náklady na jeden projekt po více ministerstvech, což dotační paragrafy zakazují. Upozornilo na to ministerstvo pro místní rozvoj.

„I s ohledem na zákonná pravidla finanční kontroly, ministerstvo kultury v roce 2014 dotaci sdružení neposkytlo,“ sdělila mluvčí resortu kultury Helena Markusová. Vedení FOS se hájí tím, že šlo o omyl (více v boxu). Ani Chládkův úřad letos nevyplatil ani korunu. „Sdružení nedodalo vyúčtování dotace za rok 2013, což mělo učinit do 31. ledna 2014,“ uvedla již dříve pro server Lidovky.cz mluvčí resortu školství Klára Bílá.

Slibovali podporu

Peníze nepřišly ani souboru Dyleň, který pořádá karlovarský folklorní festival a se sdružením bez problémů roky spolupracoval. V posledních letech však příspěvek v řádu desetitisíců korun už nedorazil. Za tři roky tak soubor postrádá v příjmech na prestižní mezinárodní festival už 120 tisíc korun. 

Karlovarský soubor však o podvodu nemluví. „Jsme spíše smutní,“ komentuje situaci ředitel festivalu Lubor Hanka. Serveru Lidovky.cz se ozval také starosta obce Němčovice Karel Ferschmann. „Obci Němčovice, Šakvice a Dolní Újezd dluží FOS celkem 18 tisíc korun od loňského roku za odměny při vyhodnocení soutěže Vesnice roku 2013 v Senátu,“ napsal.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.