Lidovky.cz

ČSSD uzavřela v Duchcově koalici s DSSS, Sobotka chce organizaci zrušit

Česko

  14:53aktualizováno  16:26
DUCHCOV - Místní organizace ČSSD v Duchcově na Teplicku uzavřela koalici s extremistickou Dělnickou stranou sociální spravedlnosti (DSSS) a KSČM. ČTK to potvrdil lídr kandidátky ČSSD a nově zvolený starosta Zbyněk Šimbera. V sedmičlenné radě bude mít ČSSD tři zástupce, stejně jako KSČM. Jedno místo připadlo Jindřichu Svobodovi, který ve městě organizoval protiromské demonstrace.

Šéf DSSS Vandas foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Svoboda byl navíc pravomocně odsouzený za podvod. Neoprávněně si účtoval statisíce korun za dojíždění na léčbu do Prahy. Na tříletém trestu s podmíněným odkladem na pět let se dohodnul se státním zástupcem. Teplický okresní soud jejich dohodu odsouhlasil. „Ze zákona člověk, který má podmínku, smí kandidovat, tudíž smí i vykonávat tuto funkci,“ řekl Šimbera.

Sociální demokracie se od této koalice distancovala, sdělil ČTK šéf strany a premiér Bohuslav Sobotka. ČSSD se chystá svou duchcovskou organizaci zrušit.

K tématu

„Mě to velmi překvapilo a myslím si, že to je zbytečná skvrna na štítu sociální demokracie. My samozřejmě s rasisty a extremisty žádné koalice dělat nebudeme a to ani v Duchcově, ani v žádném jiném městě nebo obci,“ komentoval Sobotka rozhodnutí sociálnědemokratické organizace v Duchcově.

Postup místní stranické organizace je podle něj jak v rozporu s postojem vedení ČSSD, tak postojem krajské organizace sociální demokracie. Sobotka, který je prý situací znepokojen, také v tiskovém prohlášení uvedl, že se nejužší vedení sociální demokracie bude v pátek věcí zabývat. Místní organizace Duchcov bude zrušena v souladu se stanovami, podotkl.

Šimbera se svým vyloučením ze sociální demokracie počítá. „Vedení ČSSD mi volalo, jestli takovou koalici chci uzavřít, já jsem řekl, že ano, že už jsem ji uzavřel. Řekli mi, že budu nejspíš vyloučen, tak mě asi vyloučí,“ doplnil Šimbera.

Strana jako každá jiná

Sociální demokraté v Duchcově komunální volby vyhráli, ale mají pět mandátů, stejně jako druhá Šance pro Duchcov dosavadní starostky Jitky Bártové. Čtyři zastupitele má KSČM, tři volební sdružení DSSS - Za bezpečný Duchcov, dva TOP 09 a NK - Žijeme Duchcovem. Po jednom mandátu má ODS a sdružení Duchcov - město rovnost.

DSSS ve městě opakovaně organizovala protiromské demonstrace. Podle Šimbery se kvůli postojům jiných uskupení nepovedlo sestavit koalici bez DSSS. Stranu za extremistickou nepovažuje. „Četl jsem si její stanovy, nic takového v nich není. DSSS je státem uznávaná, tudíž legální politická strana jako každá jiná,“ řekl Šimbera.

Je třeba posoudit zástupce strany

O uzavření koalice v Duchcově bude v pátek odpoledne jednat také vedení KSČM, řekl ČTK místopředseda strany Jiří Dolejš. Podle něj je dělnická strana extremistickým subjektem a možnou spolupráci s ní je potřeba pečlivě zvážit. Na místní úrovni je ale podle Dolejše potřeba posuzovat vždy konkrétní zástupce. Podle místopředsedy záleží na tom, zda budou zastávat podobně extremistické názory, jako vedení dělnické strany.

Demonstranti a těžkooděnci v Duchcově

V městské radě má za DSSS zasednout lídr její kandidátky Jindřich Svoboda, který ve městě svolával protiromské demonstrace. Svoboda je pravomocně odsouzený za podvod. Neoprávněně si účtoval statisíce korun za dojíždění na léčbu do Prahy.

Protiromské nálady a protesty se loni v Duchcově rozhořely poté, co na ulici na manželský pár zaútočilo několik Romů. Soud v březnu potrestal pět lidí od roční podmínky do tříletého vězení. Podle verdiktu nemělo napadení rasový podtext. Loňská protestní červnová akce DSSS skončila střetem s policií.

Psali jsme

Duchcov letos v květnu navštívil ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). Podle něho tamní problém je v tom, že vázne komunikace radnice s neziskovými organizacemi. Ty by mohly pomoct situaci řešit a lidi z okraje společnosti integrovat.

V Duchcově před pár lety působila i vládní Agentura pro sociální začleňování. Město ale začátkem roku 2011 předčasně opustila kvůli rozhodnutí radnice o privatizaci bytů. Obávala se toho, že se situace obyvatel zhorší, mnozí by mohli skončit na ulici. Podle bývalého vedení města se obavy nenaplnily.

DSSS je novou základnou členů rozpuštěné Dělnické strany

  • DSSS vznikla v lednu 2004 jako Strana občanů republiky České (SOČR), v listopadu 2008 pak přijala současný název. Je nacionalistickou neparlamentní stranou, přesunuli se do ní členové rozpuštěné Dělnické strany (DS). V únoru 2010 totiž Nejvyšší správní soud vyhověl návrhu vlády na zrušení DS, soudci našli v programu a symbolech strany xenofobní a šovinistické prvky, rasistický podtext a návaznost na nacionální socialismus, ideologii Adolfa Hitlera.
  • DSSS v té době sídlila na stejné adrese jako DS a v jejím čele stála matka předsedy DS Tomáše Vandase Hana Pavlíčková. V listopadu 2010 se předsedou DSSS stal právě Vandas (45), absolvent magisterského oboru sociální a mediální komunikace na Univerzitě Jana Amose Komenského v Praze.
  • DS a DSSS byly vždy velmi aktivní v Ústeckém kraji. Jednou z nejznámějších akcí bylo shromáždění ze 17. listopadu 2008 v Litvínově, které vyústilo ve střet s policií a 16 zraněných. Policie tehdy zabránila účastníkům v pochodu na sídliště Janov obývané převážně Romy.
  • DS i její nástupkyně DSSS vůbec prosluly pořádáním konfliktních shromáždění a demonstrací. Akcí DS se účastnili i přívrženci nejvýznamnějších ultrapravicových uskupení v Česku - neonacistického Národního odporu a Autonomních nacionalistů. DSSS pořádala demonstrace v řadě severočeských měst, větší potyčky provázely například shromáždění ve Varnsdorfu (10. září 2011) nebo v Duchcově na Teplicku (22. června 2013).
  • Strana je podle bezpečnostních složek představitelkou krajní pravice. Její členové se v prohlášeních a názorech zaměřují hlavně na problematiku národa a přistěhovalectví. Podle policie s DSSS souvisí radikální uskupení Dělnická mládež.
  • DSSS se pravidelně účastní voleb, ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2010 získala 1,14 procenta hlasů, v loňských předčasných parlamentních volbách pak 0,86 procenta hlasů. Nejvyšší podporu má strana v Ústeckém kraji, předloni tam její kandidátka v krajských volbách dostala 4,37 procenta hlasů.
  • Již dvakrát se ale kandidáti DSSS dostali do obecního zastupitelstva. Poprvé před třemi roky při opakovaných komunálních volbách v Krupce na Teplicku, kdy strana získala dva mandáty. Podruhé se pak strana dostala do zastupitelstva letos v Duchcově, kandidátka DSSS - Za bezpečný Duchcov získala tři mandáty. Její zástupci jsou navíc součástí koalice na radnici, kterou kromě DSSS tvoří ČSSD a KSČM.
  • Dělnická strana, faktická předchůdkyně DSSS, byla zaregistrována v prosinci 2002 pod názvem Nová síla (NOS), od 22. ledna 2003 platil název Dělnická strana. U jejího vzniku stáli bývalí členové republikánských stran spojených s osobou Miroslava Sládka. Předsedou DS byl Vandas, bývalý tajemník Sládkových republikánů.
  • Během své existence ani DS nezískala dostatečnou podporu voličů na to, aby její zástupci usedli v parlamentu nebo v krajských zastupitelstvech. Z finančního hlediska uspěla v eurovolbách 2009, kdy za 1,07 procenta hlasů získala státní příspěvek zhruba 760 tisíc korun.
  • Jednáním přestavitelů DSSS a předtím DS se opakovaně zabývala justice, v lednu 2012 byl Vandas mimo jiné za výrok o "ničivé imigrantské vlně cunami" odsouzen ke čtyřem měsícům podmíněně s odkladem na 20 měsíců. Tresty za projevy na prvomájové demonstraci v Brně v roce 2009 dostali i další členové bývalého vedení DS. Na Vandase a ostatní se ale vztahovala amnestie prezidenta Václava Klause.
  • Předloni uvažoval Vandas o kandidatuře v přímé volbě prezidenta, v listopadu 2012 se ale pokusu vzdal. Uvedl, že mezi parlamentními a neparlamentními kandidáty nepanuje rovnost, získal 39 tisíc podpisů.
Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.