Lidovky.cz

Premiér, vejce, čínské cvičení... Jak šel čas s Jiřím Paroubkem

Zprávy z EU

  12:07
PRAHA - Do nejvyšší politiky naplno vstoupil v dubnu 2005 a již brzy se stal těžko přehlédnutelným politikem, jehož razantní styl často budil silné protichůdné emoce. Jiří Paroubek (62) byl premiérem a předsedou nejsilnější strany, v posledních letech ale tento bývalý sociální demokrat už nepatřil mezi hlavní politické hráče.

Na předvolebním mítinku ČSSD v roce 2009 to Jiří Paroubek schytal. Voliči na něj házeli vajíčka. foto:  David Neff, MAFRA

S nově založenou stranou LEV 21 - Národní socialisté se mu ve volbách nedařilo. Paroubek nyní oznámil postupný odchod z politiky. (více čtěte ZDE)

Zájem o politiku

Narodil se 21. srpna 1952 v Olomouci, v šesti letech se přestěhoval s rodiči do Prahy. Otec pracoval v letňanské Avii a matka byla aranžérkou květin. Již na gymnáziu v Hellichově ulici se podle spolužáků zajímal o politiku, což se projevilo i tím, že v den svých 18. narozenin podal přihlášku do Československé strany socialistické (ČSS). Přijetí na vysokou školu si prý musel „odpracovat“ jako dělník v rámci tzv. nultého ročníku. Vysokou školu ekonomickou dokončil v roce 1976.

Na předvolebním mítinku ČSSD v roce 2009 to Jiří Paroubek schytal. Voliči na...
Na serveru iDNES.cz se uskuteční mimořádná aukce exkluzivních fotografií Mladé...
Předvolební debata předsedů dvou nejsilnějších politických stran - ODS Petr Nečas, ČSSD Jiří Paroubek
Šéf ČSSD Jiří Paroubek před volbami v Teplicích.

Po skončení vojenské služby nastoupil do podniku Restaurace a jídelny (RaJ) v Praze 1. V tomto období Paroubkova kariéra stoupala na všech frontách - v RaJ se vypracoval na vysoké místo ekonomického náměstka a mezi socialisty se stal nejmladším členem jejího širšího vedení, ústředního výboru. V této době se změnil také jeho osobní život - v červenci 1978 se potkal s dvacetiletou Zuzanou Zajíčkovou a o rok později se vzali. V roce 1984 se jim narodil syn Jiří.

V roce 1986 Paroubek z ČSS odešel a po pádu režimu v roce 1989 vstoupil do obnovené ČSSD. Hned zamířil do jejího vedení, stal se ústředním tajemníkem a v roce 1993 neúspěšně kandidoval na předsedu proti Miloši Zemanovi. Tato prohra jej odsunula mimo hlavní dění ve straně. Paroubek se poté pohyboval v komunální politice a podnikal jako ekonomický poradce. Byl členem pražského zastupitelstva a v roce 1998 se stal náměstkem primátora pro oblast finanční politiky.

Jeden z hlavních hráčů

Jeho kariéra nabrala nečekaný obrat v srpnu 2004, kdy se Paroubek stal ministrem pro místní rozvoj a především pak v dubnu 2005, kdy překvapivě převzal po Stanislavu Grossovi (ČSSD) funkci předsedy vlády. Okamžitě se stal jedním z hlavních hráčů na české politické scéně a dokázal vrátit rozloženou ČSSD opět do pozice jedné ze dvou nejsilnějších stran v Česku. V květnu 2006 pak Paroubka mimořádný sjezd zvolil předsedou strany.

ČTĚTE TAKÉ:

Pod jeho vedením ČSSD vyhrála krajské a senátní volby 2008 a volby do Poslanecké sněmovny v roce 2010. Paroubek se tak z pohledu voleb stal nejúspěšnějším politikem sociální demokracie po roce 1989, do vlády však stranu nedovedl. Právě po sněmovních volbách 2010, v nichž ČSSD navzdory vítězství nezískala dostatečný počet mandátů na sestavení vlády, Paroubek rezignoval na předsednickou funkci. V dalších měsících se vztahy mezi ním a ČSSD zkomplikovaly.

Odchod z ČSSD

Část sociálních demokratů se snažila distancovat od jeho éry, naopak Paroubek nebyl spokojen s prostorem, který ve straně dostával. Postupně se v médiích začaly objevovat spekulace o jeho odchodu a nakonec v říjnu 2011 Paroubek z ČSSD skutečně vystoupil. V listopadu pak založil novou politickou stranu Národní socialisté - levice 21 (NS-LEV 21) a stal se jejím předsedou. Krajské volby v roce 2012 ale pro stranu skončily zklamáním, neuspěli ani její senátní kandidáti.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Paroubek nadále působil ve sněmovně, kam byl zvolen ještě v roce 2006 na kandidátce ČSSD. Funkci poslance vykonával až do srpna 2013, v následných podzimních parlamentních volbách už nekandidoval. Zdůvodnil to mimo jiné tím, že média straně LEV 21 (v září 2013 přejmenované na LEV 21 - Národní socialisté) nevěnují dostatečnou pozornost. Letos byl Paroubek lídrem své strany ve volbách do Evropského parlamentu, strana však neuspěla.

Věnovat se chce nyní více své rodině. V roce 2007 se po 28 letech manželství rozvedl. Jeho druhá manželka Petra (za svobodna Kováčová) vystudovala filozofickou fakultu na Univerzitě Karlově a pracovala jako tlumočnice (mimo jiné i na úřadu vlády za Paroubkovy premiérské éry). V listopadu 2009 se jim narodila dcera Margarita.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.