Lidovky.cz

Od Zemana to bylo nepoctivé vyznamenání, řekl syn Gorbaněvské Jaroslav

Česko

  13:35aktualizováno  18:23
PRAHA - Pokud prezident Miloš Zeman nedokáže říct ani jedinou větu na obranu ruských politických vězňů, bylo jeho vyznamenání ruské disidentky Natalji Gorbaněvské zřejmě nepoctivé. Při videokonferenci z Paříže to dnes řekl syn Gorbaněvské Jaroslav.

Natalja Gorbaněvská foto: MAFRA - Michal Šula

Prezident na tiskové konferenci v Kopřivnici řekl, že dopisem požádal oba syny Gorbaněvské, aby mu poslali informace o politických vězních v Rusku. Na základě tohoto seznamu se prý veřejně vyjádří k jejich propuštění. Zeman podle svého mluvčího Jiřího Ovčáčka osobním dopisem Jaroslavu Gorbaněvskému reagoval na jeho otevřený dopis. Dopis prezident podle svého vyjádření poslal oběma synům disidentky. „Poprosil jsem oba dva bratry Gorbaněvské, aby mně poslali seznam těch, které pokládají za politické vězně, včetně jejich životního příběhu,“ řekl na tiskové konferenci na závěr své návštěvy v Moravskoslezském kraji.

Dopis včetně jeho překladu do francouzštiny bratrům poslal před několika dny, odpověď se seznamem politických vězňů dosud nedostal. „Až si ho prostuduji, rád se veřejně vyjádřím k jejich propuštění,“ uvedl prezident.

Překladatelka a básníčka Gorbaněvská byla jednou z „osmi statečných“, kteří 25. srpna 1968 protestovali na Rudém náměstí v Moskvě proti invazi vojsk Varšavské smlouvy do tehdejšího Československa. Zeman ji za to 28. října vyznamenal in memoriam medailí Za zásluhy I. stupně.

Den po vyznamenání Gorbaněvské vyzval její syn Jaroslav českého prezidenta, aby apeloval na Rusko, aby propustilo politické vězně. Zeman se k jeho výzvě vyjádřil v rozhlasovém pořadu Hovory z Lán 2. listopadu, v němž odsoudil existenci politických vězňů v jakékoli zemi včetně Ruska, ale zpochybnil, zda někteří vězni, kteří se v Rusku označují za politické, jsou opravdu politickými vězni.

PSALI JSME:

Jako příklad prezident uvedl věznění bývalého oligarchy Michaila Chodorkovského, který je podle něj spíše tunelář. „A jestli mně na Putinově režimu něco vadí, tak to, že zavřel jenom Chodorkovského, a nikoli další oligarchy,“ dodal. Současně se vulgárně vyjádřil o ruské punkové skupině Pussy Riot, jejíž členky byly za své aktivity rovněž vězněny.

Gorbaněvskij k tomu ve středu poznamenal, že Zeman v odpovědi sice pronesl spoustu slov, ale na obranu politických vězňů v Rusku neřekl prakticky nic. „Jestliže nedokáže říci ani jedinou větu na obranu ruských politických vězňů, pak zřejmě, když posmrtně vyznamenával Natalji Gorbaněvskou, bylo to nepoctivé,“ míní její syn.

Reakce Hradu:

  • Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček ve středu uvedl, že Zeman poslal v minulých dnech synovi Gorbaněvské dopis. K otázce politických vězňů se v něm vyjádřil a požádal ho o informace "o případných politických vězních" v Rusku, uvedl mluvčí.
  • Podle Ovčáčka Zeman osobním dopisem synovi disidentky reagoval na jeho otevřený dopis.

Zeman se v Hovorech z Lán na počátku listopadu vyjádřil také ke staršímu výroku dalšího z „osmi statečných“ Viktora Fajnberga. Prohlásil o něm, že trpí obsesí, když ztotožňuje současné Rusko prezidenta Vladimira Putina se Sovětským svazem Leonida Brežněva. „Já si nemyslím, že neexistují důvody ke kritickým výtkám vůči Putinovu režimu, ale dávat mezi tyto dva režimy rovnítko je jemně řečeno hloupost. Chcete-li, obsese,“ uvedl prezident.

Zákeřnost režimů

Fajnberg, který se ve středu do videopřenosu také zapojil, v pondělí v reakci na to odmítl, že by oba režimy ztotožňoval, jen zdůrazňuje jejich podobnost, krutost, zákeřnost a pokrytectví. Poznamenal současně, že Zeman došel ke stejné diagnóze jako psychiatři sovětské tajné služby KGB, když ho vyšetřovali po zadržení za protest na Rudém náměstí v roce 1968.

Kromě Gorbaněvské a Fajnberga k „osmi statečným“ patřili Pavel Litvinov, Konstantin Babickij, Taťjana Bajevová, Larisa Bogorazová, Vadim Delone a Vladimir Dremljuga. Fajnberg a Litvinov kritizovali českého prezidenta také za jeho postoj ke konfliktu na Ukrajině. Gorbaněvská zemřela loni na konci listopadu v Paříži, kde po emigraci ze SSSR žila.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.