Lidovky.cz

Mučení vězňů je nepřijatelné, kritizuje CIA Zaorálek

Afghánistán

  13:46
PRAHA/WASHINGTON - Vyšetřovací metody používané CIA při výsleších lidí podezřelých z terorismu jsou neakceptovatelné bez ohledu na okolnosti, za kterých byly použity. Prostřednictvím svého mluvčího to sdělil ministr zahraničí Lubomír Zaorálek v reakci na zprávu vyšetřovacího výboru amerického Senátu o brutálních výslechových praktikách tajné služby.

Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. foto: MAFRA - Dan Materna

Česko se v minulosti podle světových nevládních organizací na tajném programu CIA podílelo tím, že poskytlo letiště k přeletům.

„Vyšetřovací metody, které CIA používala při výsleších osob podezřelých z terorismu, a které šly za hranu zákona, samozřejmě nemohu akceptovat,“ uvedl Zaorálek. Mimořádné okolnosti, za kterých američtí agenti brutálně nakládali s vězni a mučili je, nemohou podle šéfa české diplomacie užití těchto praktik ospravedlnit.

Zákon nelze porušit ani za mimořádných okolností, míní Zaorálek

„Vnímám sice, že k nim (kontroverzním výslechům - pozn. red.) docházelo za mimořádných okolností, ale ani mimořádné okolnosti neomlouvají porušování zákona. Důsledné dodržování lidských práv, mezinárodního práva a konvencí je totiž zdrojem naší síly na mezinárodní scéně i v boji proti radikálním ideologiím a extremismu,“ citoval šéfa české diplomacie jeho mluvčí David Frous.

CIA podle v úterý zveřejněné zprávy sahala k tvrdému fyzickému a psychickému nátlaku za vlády George Bushe mladšího po teroristických útocích z 11. září. Někdejší vedení tajné služby tyto metody v reakci na zprávu hájilo s tím, že pomohly v dopadení nebezpečných teroristů či zmaření možných útoků. Prezident Barack Obama, který brutální praktiky v roce 2009 zakázal, se od metod CIA po publikaci zprávy distancoval.

PSALI JSME:

Zaorálek ocenil zveřejnění zprávy výboru amerického Senátu, které podle něj „potvrzuje v první řadě vyspělost demokracie Spojených států amerických a jejich schopnost přiznat vlastní chyby“.

Česko bylo podle Amnesty International (AI) a dalších nevládních organizací či amerických médií v době Bushovy vlády zapojeno do transferu vězňů CIA tím, že poskytlo některá svá letiště k mezipřistáním. Stroje mířící do zemí, kde byly tajné věznice, na českém území doplňovaly palivo. Podle listu The New York Times odletělo v létě 2003 z Prahy do Uzbekistánu nejméně jedno letadlo s lidmi zadržovanými CIA. Podle AI zase v témže roce přistál v Praze letoun při zpáteční cestě po převozu nezákonně drženého Jemence do věznice CIA v Afghánistánu. Tehdejší představitelé české vlády však podobnou spolupráci nepotvrdili.

Vlna kritiky

Zpráva amerického Senátu vyvolala tento týden ve světě řadu kritických reakcí, praktiky CIA odsoudili i američtí spojenci jako Německo či Turecko. Slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák prohlásil, že o používání „neakceptovatelných výslechových metod“ se vědělo již dříve a publikace zprávy je podle něj signálem, že se USA od těchto praktik distancují.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.