Lidovky.cz

Stát okradli o 330 miliónů. Odhalil je speciální policejní tým Kobra

Evropa

  13:52aktualizováno  15:23
ZLÍN - Speciální policejní útvar Kobra odkryl ve Zlínském kraji daňový únik za asi 330 milionů korun. Trojice cizinců za účasti pěti Čechů a 19 společností sídlících převážně v Praze dovážela zboží z Číny, zejména textilní a průmyslové zboží, v několika případech také potraviny.
Policie ČR

Policie ČR foto: Reprofoto

Po proclení zboží na území ČR deklarovala jeho export na Slovensko a uplatnila nárok na odpočet daně. Zboží však ve skutečnosti šlo do jiných států. Novinářům to řekli představitelé policie, finančního ředitelství a celníků.

Brána nelegálního zboží do Evropy

„Česká republika byla pouze zemí, která byla určena k proclení, zde byly založeny účelové společnosti. Nicméně zboží bylo určeno na jiné trhy, především pro země EU. Česká republika byla jen branou nelegálního zboží do celé Evropy,“ uvedl Jiří Žežulka z generálního finančního ředitelství. Podle jeho slov šlo o největší zásah proti daňovým mafiím v Česku.

Aleš Hrubý z generálního ředitelství cel uvedl, že zákrokem byla paralyzována jedna z rodin, která se podobnou činností v Evropě zabývá. „Odhadujeme, že se po Evropě pohybují desítky takových skupin,“ podotkl Hrubý.

ČTĚTE TAKÉ:

Stíhaným hrozí za účast na organizované zločinecké skupině a zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby až desetileté vězení. Čtyři z osmi stíhaných osob jsou ve vazbě. Podle Žežulky šlo o vysoce organizovanou skupinu, někteří se starali o vyclení zboží, jiní sháněli takzvané „bílé koně“, jiní se starali o placení. Veškeré obchody se přitom prováděly v hotovosti, ne prostřednictvím bankovních převodů.

Kobra odkryla kompletní síť

Případ začal podle Žežulky loni tím, že jeden daňový subjekt na sebe přitáhl pozornost velkým objemem zboží z Číny. Jeho zástupce uvedl, že jej dodává dále, nebyl však například schopen popsat přepravu. Firma má sídlo ve Zlínském kraji. Případ převzala policie a následně Kobra, která odkryla kompletní síť. Zboží bylo lodí přepravováno do Hamburku, pak kamiony do překladišť a dodáváno do Německa, Španělska, Turecka, Francie či Itálie. Část zboží zůstávala v Česku. Na základě fiktivních dokladů se však deklarovala doprava na Slovensko.

Ředitel celního úřadu ve Zlínském kraji Zdeněk Kuča uvedl, že bylo takto dopraveno 80 tisíc tun zboží v 7000 námořních kontejnerech. Deklarovaná hodnota zboží podle něj byla 1,6 miliardy korun. Reálná výše daňového úniku však může být až desetkrát větší než 330 milionů korun, zboží totiž bylo velmi podhodnocené.

V září Kobra ve Zlínském kraji odkryla daňový únik při obchodování s toaletním papírem a papírovými ubrousky i utěrkami se škodou nejméně 25 milionů korun. Šlo o první úspěch Kobry v kraji, byť trestná činnost byla páchána po celé republice i v zahraničí.

Policejní tým Kobra

  • Skupina pro boj proti velkým daňovým únikům, takzvaná Kobra, funguje od poloviny června. Tvoří ji policisté, celníci a specialisté finanční správy, kteří dříve pracovali samostatně a nyní si mohou vyměňovat informace.
  • V létě oznámili první úspěchy týmu, odrytí daňových úniků při fiktivních obchodech s nanodisky za 269 milionů, v oblasti reklamy za 289 milionů a s pohonnými hmotami za 650 milionů korun.
  • V říjnu tým oznámil odhalení případu krácení daní ve výši 253 milionů korun při fiktivních obchodech s cigaretami, které měly směřovat na Slovensko, do Polska a do Maďarska.
  • Nedávno policie obvinila tři muže kvůli fiktivním obchodům, při nichž deklarovali dodávky nářadí a projekčních služeb do USA. Státu tím údajně vzniknout škoda na daních přes 261 milionů korun.
Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.