Lidovky.cz

Norská ambasáda: Matka odebraných dětí poskytuje neúplné informace

Česko

  21:22
PRAHA - Norská ambasáda v Praze odmítla, že by norské úřady odebraly české matce děti kvůli „maličkostem“. Zároveň ji znepokojuje, jak se kauza odebraných synů interpretuje v médiích. Podle ambasády jsou informace neúplné a zavádějící.

Dalších 160 kauz, kdy v zahraničí úřady odebraly českým rodičům jejich potomky, se kvůli kauze Evy Michalákové ocitlo na vedlejší koleji. foto: Česká televizeReprofoto

tiskovém prohlášení ambasáda uvedla, že by norské úřady neodebraly chlapce, pokud by k tomu neměly oprávněné důvody. Dále tvrdí, že matka dětí Eva Michaláková poskytuje českým médiím neúplné informace o případu. „Nesdělila politikům a médiím detaily, z nichž by bylo zřejmé, proč bylo nutné a naléhavé děti odebrat,“ napsala norská ambasáda, jak upozornil server iDnes.cz.

Norské úřady podle prohlášení nemohou detaily uvést s ohledem na soukromí dotčených osob.

15 minut místo dvou hodin

Matka mohla syny vídat dvakrát ročně po dvou hodinách. Po úterním jednání se sociálními pracovníky v Norsku se schůzky zkrátily na 15 minut, a to prý na přání staršího syna. VÍCE ZDE:

Norské úřady odebraly Michalákové děti před více než třemi lety, žena usiluje o jejich svěření zpět do své péče. Ambasáda tvrdí, že úřady by děti neodebraly jen kvůli „maličkostem“ a že případ posuzovali vedle úředníků norské sociální služby Barnevern i dětští psychologové, nezávislá krajská komise, která na „sociálku“ dohlíží a soudy. „Odebrání dětí je až posledním řešením,“ stojí v prohlášení diplomatů. 

 „Zúčastnil jsem se jednání s norskou policií, přímo s komisařkou, která vyšetřovala podněty norské sociální správy. Policejní komisařka Torill Sorteová mi potvrdila, že podněty na zneužívání nebo týrání dětí ze strany sociálky skutečně prověřovala, ale případ odložila (uzavřela) s tím, že nic z toho nebylo podložené. Také řekla, že bude svědčit ve prospěch paní Michalákové u soudu, který by měl být zahájen v únoru. Soud by měl rozhodovat o navrácení dětí do péče matky..“ uvedl europoslanec a předseda strany Svobodných Petr Mach pro Reflex. 

„Soudní rozhodnutí nenechává na pochybách, proč úřad děti Michalákovy odebral. Důvody se týkaly otce i matky dětí,“ uvádí velvyslanectví v prohlášení. Připomnělo, že bratři Denis a David Michalákovi se narodili a žili v Norsku. Stejně jako na ostatní děti, které v zemi bydlí, tak na ně může služba dohlížet. „Sociální služba může jen reagovat na situaci v rodině, pokud děti trpí nějakým závažným zanedbáváním, a pomoc v rodině je nezachrání,“ uvedla ambasáda.

Matka tvrzení ambasády odmítá

„Nic jsem nezatajila. Naopak, mí čeští právní zástupci mají veškeré dokumenty k případu a je také v zájmu mých dětí, abych nic nezatajovala. Nemám důvod, proč bych to dělala,“ řekla iDNES.cz Michaláková. „Není například pravda, že by chlapci žili celý život v Norsku, jak je uváděno. Denis žil skoro rok v Česku, než jsme si vyřídili veškeré doklady.“

Podle norských úřadů je správný postup takový, že matka požádá o svěření synů a o přezkoumání případu, a to včetně „možné alternativní péče o bratry v ČR“, uvedla ambasáda. Rozhodovat bude krajská komise. Pokud Michaláková nebude s výsledkem spokojena, může se obrátit na soud. O přezkum případu je možné požádat jednou ročně.

„Chlapci Michalákovi si podle zpráv počínají v pěstounské péči dobře a jejich situace se postupně zlepšuje,“ uvedlo velvyslanectví. Podle něj tak nebude pro úřady jednoduché rozhodovat, zda je v nejlepším zájmu dětí vrátit je k matce, poslat do Česka, nebo ponechat v náhradní rodině.

Norská sociální služba odebrala Michalákové a jejímu tehdejšímu manželovi syny v květnu 2011 po upozornění z mateřské školy. Vyšetřování pro podezření z užití násilí a z pohlavního zneužívání policie zastavila a obvinění nepadla, ale úřady trvaly na odebrání dětí.

Matka přiznala, že syny fyzicky trestala. V Norsku na rozdíl od Česka tělesné trestání dětí úplně zakazuje zákon. Každý z bratrů teď žije v jiné pěstounské rodině. Matka loni v polovině prosince požádala o svěření synů do péče. České ministerstvo zahraničí pak 22. prosince předalo norskému velvyslanectví diplomatickou nótu ve prospěch chlapců. Stát v ní nabízí záruku, že v Česku na hochy a jejich rodinu dohlédne.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.