Lidovky.cz

V restauracích chci úplný zákaz kouření, navrhuje Němeček

Česko

  17:39aktualizováno  19:08
PRAHA - V Česku by mohl od příštího roku začít platit úplný zákaz kouření v restauracích, na koncertech či na tanečních zábavách. Na nápojových lístcích by také musel být jeden nealkoholický nápoj, který bude levnější než pivo či jiný alkohol. Cigarety a alkoholické nápoje by se nesměly prodávat v automatu. Pokud by na diskotékách, v barech a v dalších provozovnách byly opilé děti, mohl by se podnik okamžitě až na dva dny zavřít.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) foto: MAFRA - Petr Topič

Vyplývá to z návrhu zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky tabáku, alkoholu a návykových látek, který připravilo ministerstvo zdravotnictví a zveřejnila vláda.

Přísnější než předchůdce Heger

  • Návrh zákona předkládá ministr Svatopluk Němeček (ČSSD). Vychází z předlohy, kterou připravil jeho předchůdce Leoš Heger (TOP 09). V řadě ohledů je ale přísnější.
  • Snahy o zákaz kouření se v minulosti v Česku objevily už několikrát, zatím ale bez úspěchu.
  • Proti byli někteří podnikatelé, omezila by se výroba či distribuce.
  • Mnozí politici zákaz považovali za omezování svobody kuřáků. Jiní argumentovali naopak tím, že kouření omezuje svobodu nekuřáků.

Stejná pravidla jako pro tabákové produkty mají platit i pro elektronické cigarety a bylinné výrobky ke kouření. Zapálit si je by nemělo být možné ani uvnitř kin, divadel, sportovních hal, škol, v dopravních prostředcích, na krytých nástupištích či v krytých přístřešcích na zastávkách. Návrh počítá se zákazem samoobslužného prodeje či prodeje v automatech, ve stáncích, na tržišti či v prostoru nemocnic. V prodejních automatech nemá být k dostání ani alkohol. Ten by se také neměl nejen prodávat, ale ani nalévat na tržnici, ve zdravotnických zařízeních, školách či na akcích pro děti.

Provozovatelé restaurací, barů a dalších míst by nově měli mít v nápojovém lístku také jedno nealkoholické pití, které bude levnější než alkohol. Musí zajistit, aby v jejich podniku nebyly opilé děti. Pokud by je tam kontroloři našli, hrozí okamžité uzavření na dva dny.

Nyní je možné k sankci přikročit tehdy, pokud kontroloři přímo přistihnou někoho při nalévání či prodávání alkoholu mladým do 18 let. I to se ale špatně prokazuje, uvedli autoři v podkladech pro vládu.

Upravit se má i prodej tabákových výrobků, kuřáckých potřeb či alkoholu na internetu. Provozovatel by měl mít „systém ověřování věku“, aby si zboží nekupovaly děti.

Pokuta milion korun

Norma zpřísňuje také sankce. Například za umožnění kouření na zakázaném místě by místo nynějších maximálně 10 tisíc korun mohl člověk zaplatit až pětkrát víc, za prodej dětem by místo nynějšího půlmilionu mohla hrozit pokuta milion korun. Počítá se s posílením kontroly. Věnovaly by se jí třeba i zemědělská a potravinářská inspekce, celníci, finanční správa či školní inspekce.

  • Podle dřívějšího průzkumu Univerzity Karlovy si zákaz kouření v restauracích přejí skoro čtyři pětiny Čechů a Češek, mezi nimi i kuřáci.
  • V ČR kouří zhruba 30 procent lidí, přibývá i dětí.
  • V průměru každý obyvatel země - včetně kojenců - ročně spotřebuje deset litrů čistého alkoholu.
  • I několikrát týdně nadměrně pije zhruba pětina dospělých, uvedlo ministerstvo.

Vláda už minulý rok změnila strategii boje proti návykovým látkám. Česko chce podle ní postupovat nejen proti nelegálním drogám, ale i proti legálním, tedy proti alkoholu a kouření. Pomoci v tom má nový Státní fond pro prevenci závislostí. Fungovat by měl podobně jako jiné státní fondy, peníze do něj by plynuly ze spotřební daně za alkohol a tabák a z loterijní daně.

„Pokud by se podařilo snížit spotřebu tabáku o pět procent, klesnou příjmy státního rozpočtu o 2,1 miliardy korun. Pro zdravotní a sociální resort by to ale znamenalo díky poklesu nemocnosti, invalidity a úmrtnosti na následky užívání legálních i nelegálních drog úsporu 5,5 miliardy korun ročně,“ uvádí důvodová zpráva. ČR vydá ročně na dopady kouření asi 33,1 miliardy korun, u alkoholu je to asi 16,4 miliardy. Celkem náklady na škody kvůli návykovým látkám ministerstvo vyčíslilo na 56,2 miliardy korun.

Podle starší normy se nesmí kouřit ve veřejných budovách, vlacích, na nádražích a zastávkách. Restauratéři si zatím mohou vybírat, zda se v jejich zařízení bude kouřit, musejí zajistit oddělené prostory kuřácké a nekuřácké.

Přehled míst, kde Němeček navrhuje zákaz kouření v porovnání se stávající regulací podle zákona z roku 2005 současný stav
Současný stav (paragraf 8 zákona 379/2005 Sb.)návrhvýjimky
a) ve veřejnosti volně přístupném vnitřním prostoručástečný zákazzobecněno bez kategorizace s jednou výjimkous výjimkou stavebně oddělených prostor ve vnitřních prostorách budov souvisejících s veřejnou dopravou
b) v tranzitním prostoru mezinárodního letištěnení v zákoněčástečný zákazs výjimkou stavebně odděleného prostoru vyhrazeného ke kouření
c) na krytém nástupišti, v přístřešku a čekárně veřejné silniční, drážní a vodní dopravy a městské hromadné dopravyčástečný zákazúplný zákaz
d) v dopravním prostředku veřejné silniční, drážní a vodní dopravy a městské hromadné dopravyčástečný zákazúplný zákaz
e) v prostoru zdravotnického zařízeníčástečný zákazčástečný zákazvýjimky: 1) vnější prostor vyhrazený ke kouření 2) stavebně oddělený prostor vyhrazený ke kouření v uzavřeném psychiatrickém oddělení nebo jiném zařízení pro léčbu závislosti a na spinální/rehabilitační jednotce
f) v prostorech školy a školských zařízeníúplný zákazúplný zákaz
g) v prostoru zařízení sociálně-právní ochrany dětí, provozovny, kde je provozována živnost s předmětem péče o děti do tří let v dětské skupině, nebo tam, kde je mimoškolní výchova a vzdělávání nezařazená do rejstříku škol a školských zařízenínení v zákoněúplný zákaz
h) v prostoru dětského hřiště a sportoviště určeného pro osoby mladší 18 letmožnost dočasného či trvalého zákazuúplný zákaz
i) ve vnitřním prostoru všech typů sportovišťčástečný zákazúplný zákaz
j) ve vnitřním zábavním prostoru jako kino, divadlo, výstavní a koncertní síň a sportovní halačástečný zákazúplný zákaz
k) ve vnitřním prostoru provozovny stravovacích služebkouření dovolenoúplný zákaz

Zdroj: Návrh zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky tabáku, alkoholu a jiných návykových látek a integrované protidrogové politice

Současný protikuřácký zákon platí devět let, měl i předchůdce

Vývoj hlavních událostí kolem zákazu kouření v České republice:

  • 1. července 1989 - V platnost vstoupil zákon o ochraně před alkoholismem a jinými toxikomaniemi, který se zabýval i dopady kouření. Zakazoval například kouřit ve vlaku (s výjimkou vyhrazených vozů), v prostředcích MHD, na jednáních v uzavřených prostorách či na pracovištích, kde byli i nekuřáci. Částečně zakazoval kouření v restauracích (kouřit se smělo jen ve vyhrazených prostorách, a pokud takové v podniku nebyly, nesmělo se kouřit v době podávání snídaní, obědů a večeří).
  • 29. června 2005 - Sněmovna schválila nový zákon o opatřeních k ochraně před škodami působenými tabákovými výrobky, alkoholem a jinými návykovými látkami. Takzvaný protikuřácký zákon sice Senát o měsíc později kvůli řadě legislativních chyb zamítl, poslanci ale senátní veto 19. srpna 2005 přehlasovali.
  • 1. ledna 2006 - Nový zákon vstoupil v platnost, kromě již dříve platných omezení zcela zakázal kouření ve vlacích a také na zastávkách hromadné dopravy. V restauracích se mohlo kouřit ve zvláštních prostorách vyhrazených po kuřáky, které byly příslušně označeny. V praxi stačilo, pokud majitel v podniku umístil cedulku s nápisem prostor pro kuřáky. I nadále se ale objevovaly hlasy volající po přísnějším omezení kouření.
  • 10. června 2009 - Sněmovna schválila novelu takzvaného protikuřáckého zákona, se kterou souhlasil i Senát. Nová úprava například omezila zákaz kouření jen na kryté zastávky veřejné dopravy, zejména ale přesněji upravila kouření v restauracích. Neprošel návrh na jeho úplný zákaz, majitelé podniku dostali na výběr, jestli restaurace bude kuřácká, nekuřácká, nebo bude mít oddělené prostory pro kuřáky a nekuřáky. U vstupu musí být vždy tabulka označující typ podniku.
  • 1. července 2010 - Novela protikuřáckého zákona vstoupila v platnost, i nadále ale existovalo silné volání po tom, aby bylo kouření na veřejných místech omezeno ještě více.
  • 28. ledna 2015 - Vláda zveřejnila návrh nového zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky tabáku, alkoholu a návykových látek, který připravilo ministerstvo zdravotnictví. Podle něj by mohl od roku 2016 začít platit úplný zákaz kouření v restauracích, na koncertech či na tanečních zábavách. Norma chce také výrazně zpřísnit podmínky pro prodej alkoholu.
Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.