Lidovky.cz

Zásah policie? Pro česko-romskou vlajku je to nejlepší reklama, míní kněz

Česko

  7:07
PRAHA - Během demonstrace proti xenofobii zadržela policie evangelického faráře Mikuláše Vymětala a romskou aktivistku Ivanu Čonkovou za držení česko-romské vlajky. „Myslím, že je zásah policie skandální. Přestupková komise vlajku v minulosti dekriminalizovala,“ nechápe policejní zákrok její autor Tomáš Rafa.

Účastníci shromáždění k vyjádření nesouhlasu s nenávistí vůči menšinám, které se uskutečnilo 31. ledna na Staroměstském náměstí v Praze. foto: ČTK

Na Staroměstském náměstí v Praze se v sobotu konala demonstrace proti islamizaci Česka, na kterou dorazilo zhruba 500 lidí. Proti nim se postavilo přibližně 40 aktivistů, kteří se zúčastnili bohoslužebného setkání za soužití s menšinami. Mezi nimi si pak policie vybrala dva účastníky, které zadržela kvůli podezření z hanobení státního symbolu. Na služebnu byl odvezen evangelický farář Mikuláš Vymětal a romská aktivistka Ivana Čonková. Důvod? Drželi česko-romskou vlajku. Na případ upozornil server romea.cz.

„Dva účastníky bohoslužebného setkání policie předvedla na služebnu kvůli přestupku proti pořádku ve státní správě, řekla ČTK mluvčí pražské policie Jana Rösslerová. „Nějakým způsobem hanobili státní symbol,“ upřesnila.

Zadržený kněz, s nímž server Lidovky.cz mluvil, si na policejní postup nestěžuje. „Jednali korektně podle zákona - dostali ovšem podnět od nenávistných protiislámských demonstrantů, kteří hledali záminku, jak proti našemu pokojnému náboženskému shromáždění poštvat policii,“ má jasno Vymětal.

ČTĚTE TAKÉ:

Farář doufá, že se jednalo jen o omyl. „Umělecké dílo česko-romská vlajka, které poměrem stran neodpovídá české vlajce, nesplňuje ani právní podmínky přestupku hanobení státního znaku,“ vysvětluje. 

Za návrhy vlajek hrozila slovenskému umělci Tomáši Rafovi v roce 2013 pokuta. Žalobu na něj podala Dělnická strana sociální spravedlnosti kvůli výstavě Výběrové řízení na česko-romskou vlajku (více ZDE). Umělec tehdy údajně porušil zákon, protože na státní vlajce nesmí být žádné nápisy nebo znaky. Magistrát ale nakonec zrušil rozhodnutí Prahy 7, která Rafovi vyměřila pokutu 2 tisíce kroun.

Účastníci shromáždění k vyjádření nesouhlasu s nenávistí vůči menšinám, které...
Evangelický farář Mikuláš Vymětal hovoří k účastníkům shromáždění k vyjádření...
Účastníci shromáždění k vyjádření nesouhlasu s nenávistí vůči menšinám, které...
Účastníci shromáždění k vyjádření nesouhlasu s nenávistí vůči menšinám, které...

Sám Rafa přítomnost vlajky na bohoslužebném setkání za soužití s menšinami podporuje. „Myslím, že je zásah policie skandální. Přestupková komise vlajku v minulosti dekriminalizovala,“ připomíná. „Jednoznačně podporuji aktivity, které byly proti protestům proti Islámu. Z mého pohledu je ta vlajka symbolem jak Čechů - tak menšin, které v zemi žijí.“

Incident měl odezvu i na sociálních sítích. „Zaregistroval jsem ovšem, že obrázek česko-romské vlajky si dávají lidé na znamení solidarity s námi do svých profilů na Facebooku,“ upozornil Vymětal. Podle kněze je postup policie pro vlajku nejlepší reklama. „Domnívám se, že z protestu si ji nechají vyrobit a budou brát na demonstrace i další,“ líčí farář.

Přítomnost návrhů na podobných setkání by uvítal i Rafa. „To, že se jeden z návrhů objevil na demonstraci proti xenofobii a rasizmu, mě těší. Rád vidím, že na takových akcí ta vlajka je,“ tvrdí Rafa.

Provokace, tvrdí odpůrci

„Jsem proti násilí. Ale jako provokatérům bych jim dal po hubě!“ komentoval fotografie z akce proti xenofobii uživatel Facebooku ve skupině Islám v České republice nechceme.

Šéf hnutí Úsvit Tomio Okamura hovoří k účastníkům protiislámské demontrace.

Demonstrace proti šíření islámu se v sobotu zúčastnil i poslanec a šéf hnutí Úsvit Tomio Okamura. Podle něj neměli policisté se zásahem na aktivisty s česko-romskou vlajkou na výběr. „Česko-romská vlajka neexistuje - existuje jen česká a její pozměňování či hanobení je chráněné zákonem, tak policisté neměli volbu. Myslím, že s tím aktivisté mohli počítat,“ míní Okamura.

Politik Úsvitu se také diví, jak mohou Romové protestovat proti Islámu. „Pokud se Romům skutečně líbí prosazení myšlenky islámského práva šáría, že za krádež se usekne ruka, pak mi nezbývá, než obdivovat jejich odvahu,“ komentoval Okamura setkání proti xenofobii.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.