Lidovky.cz

Policie opět žádá sněmovnu o vydání Svobody. Kvůli smlouvě s Láskou

Česko

  12:53aktualizováno  14:09
PRAHA - Policie chce opět stíhat bývalého pražského primátora, poslance ODS Bohuslava Svobodu. Do sněmovny dorazila žádost o Svobodovo vydání, podle níž ho policisté podezírají z nedbalostního porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Bohuslav Svoboda. foto: MAFRA - Jan Zátorský

Případ souvisí podle informací ČTK se smlouvou s advokátem Václavem Láskou. Nynější senátor Láska (za Stranu zelených) zpracovával pro město právní analýzu problematických smluv pražského dopravního podniku. Svoboda už čelí stíhání v kauze opencard, sněmovna ho vydala před rokem.

Nová policejní žádost o Svobodovo vydání dorazila do sněmovny v pondělí, řekla předsedkyně sněmovního mandátového a imunitního výboru Miroslava Němcová (ODS). Výbor se začne záležitostí zabývat za týden, o doporučení pro plénum ale bude rozhodovat později. Senát žádnou policejní žádost neobdržel, sdělila tisková tajemnice Eva Davidová.

Smlouva bez projednání v radě města

Jak server Lidovky.cz už dříve informoval, smlouvu s advokátem Láskou podepsal Svoboda bez projednání v městské radě, navíc kvůli auditu pro dopravní podnik. Advokát měl prošetřit vzorek zakázek dopravního podniku. Jenže Svoboda tak měl údajně Praze způsobit „značnou“ škodu 1 069 200 korun. Exředitel pražského dopravního podniku Martin Dvořák proto na něj podal trestní oznámení. (více čtěte ZDE:  Policie Svobodu za audity neobviní. ‚Postihne ho podle očekávání jiný trest)

A přestože kriminalisté tehdy konstatovali, že pochybil, stíhání poté pro neúčelnost odmítli. „Předmětnou věc policejní orgán odložil, protože shledal, že trestní stíhání je neúčelné, neboť trest, k němuž může vést, je zcela bez významu vedle trestu, který pro jiný čin podezřelého podle očekávání postihne,“ uvedla tehdy pro server Lidovky.cz mluvčí pražského magistrátu Petra Hrubá.

Za svými kroky si Svoboda stále stojí. „Už si skutečně nemyslím, že žijeme úplně v právním státě,“ řekl Svoboda. Poukázal na to, že hloubková prověrka v podniku odhalila závažná pochybení a vyústila ve tři trestní oznámení. Svoboda taky tvrdí, že kvůli tomuto „šlápnutí do vosího hnízda“ skončil v čele metropole.

Zatímco před rokem v případu opencard bývalý primátor sněmovnu žádal, aby ho ke stíhání vydala, nyní to v plánu nemá. „Nechám to na poslancích, nebude tam moje přímá žádost, abych byl vydán, protože tím bych zase jenom nahrával snahám o diskreditaci,“ řekl Svoboda.

PSALI JSME:

„Absolutně netuším, čím by měl pan exprimátor spáchat jakýkoliv trestný čin,“ napsal v reakci na policejní žádost o Svobodovo vydání senátor Láska. „Smlouva byla uzavřena podle všech pravidel, ihned zveřejněna. Služba byla poskytnuta v plném rozsahu. Nenapadá mě nic, čím by měl pan exprimátor překročit své pravomoci, neřkuli způsobit jakoukoli škodu,“ uvedl

V případu městské karty čelí spolu s dalšími tehdejšími radními podezření z porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže a porušení povinnosti při správě cizího majetku ve spolupachatelství v souvislosti se zadáním zakázky na podporu programového vybavení firmě Haguess. Městu prý způsobili škodu asi 25 milionů korun.

Obvinění říkají, že jen „hasili“ problém, který způsobila předchozí politická garnitura. Projekt opencard vznikl za někdejšího primátora Pavla Béma (ODS). Svoboda označil stíhání před poslanci za nesmyslné a politické. Soud v prosinci vrátil obžalobu státnímu zastupitelství k došetření, žalobci ji prý chtějí podat, nebo už dokonce podali znovu.

Cílem smlouvy s advokátem Láskou bylo vypracování analýz deseti zakázek uzavřených pražským dopravním podnikem od 1. ledna 2007 do 31. března 2012. Mezi nimi byl například tendr na zřízení a provozování elektronické jízdenky, nákupy právních a marketingových služeb nebo tisk papírových jízdenek. 

Podle Láskovy analýzy fungovala v pražském dopravním podniku právě od roku 2007 organizovaná zločinecká struktura, která připravovala pro podnik nevýhodné smlouvy, vznikla údajně škoda v řádech stamilionů korun.

Přehled poslanců, o jejichž vydání rozhodovala současná sněmovna

19. prosince 2013 - Poslanci vydali ke stíhání Bronislava Schwarze (ANO) pro podezření ze zneužití pravomoci a omezování osobní i domovní svobody. Schwarz byl obžalován kvůli tomu, že jako vedoucí obvodního policejního oddělení v Mostě vnikl v lednu 2006 do mosteckého bytu, kde policie posléze objevila přístroj na výrobu drog. Údajně nechal přítomné spoutat a bez povolení byt prohledal. Okresní soud v Mostě loni v dubnu Schwarze už podruhé nepravomocně zprostil obžaloby.

5. února 2014 - Poslanci vydali bývalého pražského primátora Bohuslava Svobodu (ODS). Policie ho spolu s dalšími pražskými radními stíhá kvůli podezření z porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže a porušení povinnosti při správě cizího majetku ve spolupachatelství. Zadáním zakázky na podporu programového vybavení městské karty opencard firmě Haguess údajně městu způsobili asi pětadvacetimilionovou škodu.

10. června 2014 - Sněmovna nevydala poslankyni Zuzanu Kailovou (ČSSD). Policie ji chtěla obvinit jako ústeckou radní v souvislosti s projektem vítání občánků. Zakázka na projekt za více než pět milionů korun odporovala podle vyšetřovatelů požadavku na hospodárnost a byla zbytečná. Kailovou budou moci policisté případně stíhat až po skončení jejího poslaneckého mandátu.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.