Lidovky.cz

Expolicisté, kteří pomáhali filmařům, se soudu nevyhnou

Právo

  9:18
BRNO - Městský soud v Praze chyboval, když zastavil stíhání bývalého policisty Antonína Vostárka a jeho někdejších kolegů, kteří ve volném čase pracovali pro filmaře. Skutečnost, že kvůli tomu museli odejít od policie, nevylučuje následné trestní řízení, rozhodl v lednu Nejvyšší soud.

Nejvyšší soud ČR. foto: ČTK

Případ znovu projedná městský soud, je při tom vázán právním názorem nadřízené instance, zjistila ve středu z usnesení v soudní databázi. Obvodní soud pro Prahu 1 původně uložil sedmi mužům peněžité tresty od 15 000 do 125 000 korun a podle informací médií také podmínky. 

Nejpřísnější peněžitý trest dostal právě Vostárek, který údajně „brigády“ organizoval. Městský soud ale loni v dubnu stíhání Vostárka a dalších čtyř mužů zastavil kvůli tomu, že je za totéž potrestala policie - propuštěním ze služebního poměru.

Propuštění nestačí

Nejvyšší soud v poslední době zastává názor, že propuštění není překážkou trestního řízení pro tentýž skutek. „Propuštění je personálním rozhodnutím příslušného služebního funkcionáře, byť motivované spácháním určitého činu, ale nikoliv rozhodnutím o tomto činu v řízení trestněprávní povahy,“ stojí v usnesení.

Vostárek v době, kdy pracoval u policie, podle obžaloby opakovaně přijímal „objednávky“ od filmových a televizních produkcí a posílal jim policisty mimo službu. Policisté pak údajně na různých lokacích v Praze i jinde zajišťovali uzavírky silnic a veřejných prostranství, řídili provoz, hlídkovali, manipulovali s dopravním značením a prováděli další práce, které filmaři potřebovali. Vostárkovi pak filmaři propláceli faktury vystavené soukromou firmou.

Aby vše bylo v pořádku

Státní zástupce vyjmenoval v obžalobě přes 40 případů, kdy policisté dohlíželi v roce 2011 na filmová natáčení v několika lokalitách v Praze, Kladně a na Rakovnicku a Benešovsku. Někteří měli dovolenou, jiní přestávku mezi službami. Vostárek se hájil tím, že vyplácení peněz za práci neměl na starost. Na akce prý policisté dohlíželi ve svém volnu a ve veřejném zájmu, „aby se nic nestalo“.

Policisté vedle služby nesmějí vykonávat žádnou jinou výdělečnou činnost kromě práce vědecké, pedagogické, publicistické nebo umělecké.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.