Lidovky.cz

Žalobci žádají Švýcary o pomoc v případu Grygárka a Janouška

Česko

  8:44
PRAHA - Vrchní státní zastupitelství v Olomouci (VSZ) žádá ve Švýcarsku o právní pomoc v případu exnáměstka pražského vrchního žalobce Libora Grygárka, který je od roku 2013 obviněný ze zneužití pravomoci v souvislosti s lobbistou Romanem Janouškem.

Libor Grygárek (fotografie z roku 2011) foto: Lidové noviny

Podle žalobců nedal pokyn k objasnění údajného praní špinavých peněz v zahraničí. Grygárek již dříve obvinění odmítl jako nepodložené. Informaci o vývoji v případu ve středu sdělil Pavel Komár z VSZ.

Vrchní státní zastupitelství v Olomouci (VSZ) žádá ve Švýcarsku o právní pomoc v případu exnáměstka pražského vrchního žalobce Libora Grygárka, který je od roku 2013 obviněný ze zneužití pravomoci v souvislosti s lobbistou Romanem Janouškem. Podle žalobců nedal pokyn k objasnění údajného praní špinavých peněz v zahraničí. Grygárek již dříve obvinění odmítl jako nepodložené. Informaci o vývoji v případu dnes sdělil ČTK Pavel Komár z VSZ.

ČTĚTE TAKÉ:

„Požádali jsme justiční orgány Švýcarské konfederace o právní pomoc, dosud nebylo v této věci vyhověno,“ uvedl Komár bez dalších podrobností. Žalobci dosud kvůli vyšetřování neuvedli jméno Grygárka, ten ale již dříve potvrdil, že se obvinění týká jeho osoby a považuje ho za nepravdivé a nepodložené. V případě prokázání viny mu hrozí trest od šesti měsíců do tří let vězení. Podle vyšetřovatelů existuje podezření, že postupoval kvůli osobnímu vztahu k člověku, který v kauze figuroval, a jehož peníze byly zajištěny v zahraničí.

Podle dřívější tiskové zprávy olomouckých žalobců je trestní stíhání spojené s kauzou exšéfky kabinetu premiéra Jany Nečasové, dříve Nagyové. Z rozsáhlejšího spisu, ze kterého dosud vzešlo několik případů, vyplývá, že kriminalisté podezírají několik lidí mimo jiné z praní špinavých peněz. Spis zmiňuje i Grygárka a podezření z toho, že v pozici náměstka tehdejšího vrchního státního zástupce Vlastimila Rampuly zneužil svou pravomoc.

Praní špinavých peněz

Podezření se týká let 2009 až 2012. Podnikateli Janouškovi, o jehož spojení s Grygárkem opakovaně psala média, před lety zablokovala konta ve Švýcarsku tamní prokuratura. Kvůli podezření na praní špinavých peněz vyšetřovala pohyby peněz v celkové výši dvou miliard korun, s žádostí o právní pomoc se obrátila i na české žalobce. V roce 2010 však Švýcaři případ odložili.

Koncem roku 2011 vyšlo najevo, že Grygárek jednal s Janouškem v době, kdy pražské vrchní státní zastupitelství řešilo pět případů, které se Janouška týkaly. Grygárkova tchyně také před lety koupila byt v těsném sousedství Janouška, v Galerii u Myšáka v centru Prahy. Grygárek přitom nedokázal věrohodně vysvětlit, kde jeho příbuzná na byt, který si pronajímal někdejší vlivný úředník pražského magistrátu Jiří Toman, vzala peníze.

Podnikatel Janoušek loni nastoupil 4,5letý trest za nehodu, při které v opilosti srazil autem ženu v roce 2012 v pražské Michli.

Více informací:

Grygárek býval vrchním státním zástupcem v Praze, od roku 2007 zastával na úřadu funkci náměstka. Jeho jméno zmínila nynější poslankyně, exministryně spravedlnosti a bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová (ČSSD), která jej tehdy označila za součást justiční mafie, za což se mu později na základě soudního rozhodnutí musela omluvit. Benešové vadil Grygárek jako náměstek také kvůli podezření, že se aktivně účastnil represí proti zadrženým při pražských demonstracích proti sovětské okupaci v srpnu 1989. Grygárek ovšem vždy uváděl, že jen dohlížel na práci bezpečnosti a osobně se na perzekucích nepodílel. Za pravdu mu dala i vyšetřovací komise.

Kauza justiční mafie skončila smírem

Kauza takzvané justiční mafie skončila nedávno po několika letech smírem. Benešová má dostat od někdejších představitelů justice peníze za soudní řízení, poslankyně pak nevezme zpět svou dřívější soudně nařízenou omluvu za výroky o „justiční mafii“. Případ začal v roce 2007, kdy Benešová pronesla na adresu své nástupkyně ve funkci nejvyššího zástupce Renaty Vesecké, exministra Pavla Němce či Grygárka výroky, kterými je spojila s ovlivňováním některých případů - například kauzy někdejšího vicepremiéra a současného senátora Jiřího Čunka. Sedm lidí, které zmínila, na Benešovou následně podalo žalobu na ochranu osobnosti.

ČTĚTE TAKÉ:

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.