Lidovky.cz

Po útoku IS na ropné pole v Libyi se pohřešuje Čech

Česko

  16:25aktualizováno  20:02
PRAHA - Po pátečním ozbrojeném útoku islamistů na ropné pole v Libyi je pohřešován jeden Čech, který pracoval u mezinárodní firmy. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek je přesvědčen, že nebyl český občan zabit ani zraněn. Jednou z možností je, že byl spolu s dalšími zahraničními pracovníky unesen.

Boje v Libyi (ilustrační snímek). foto: Reuters

Nezvěstných je okolo 10 cizinců, mezi nimi i devětatřicetiletý občan Rakouska. Černínský palác proto ve věci spolupracuje s tamějšími úřady, vyměňují si informace. „Máme svého zástupce i v rakouském krizovém štábu,“ řekl Zaorálek Radiožurnálu. Národnost dalších zahraničních pracovníků není podle agentury Reuters zatím přesně známa, mezi pohřešovanými jsou ale i občané Filipín a Bangladéše. 

Za útokem v Libyi může stát ‚pan Marlboro‘, tvrdí bezpečnostní expert

„Pan prezident již řadu měsíců varuje před nebezpečím, který tzv. Islámský stát představuje i pro Českou republiku a její občany. Proto hovoří o nutnosti společné akce mezinárodního společenství pod patronací Rady bezpečnosti OSN, jak naposledy uvedl před 16 000 posluchači ve Washingtonu. Situace je skutečně vážná,“ tlumočil pro Lidovky.cz slova prezidenta jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Útok na pole al-Ghani ve střední části Libye se udál v pátek. „Na místě se nacházel také občan ČR, který je od té doby pohřešován. České úřady jsou s rodinou pohřešovaného v kontaktu,“ řekla mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. 

Islámský stát zveřejnil nové video. Zachycuje popravu 21 křesťanů

Česko posílá do Libye svého diplomata, který má zjistit nové informace.  „V Libyi jsme neměli diplomatické zastoupení kvůli bezpečnosti. Diplomata se pokusíme dostat co nejblíže,“ pravil Zaorálek. Ministerstvo také nedoporučuje Čechům cestování ani práci v Libyi. „Všem občanům České republiky doporučujeme zemi opustit,“ uvádí na svém webu.

„Situací se bude mimořádně zabývat vláda na svém pondělním zasedání,“ uvedla Lagronová.  „Vláda nasadí veškeré prostředky k rychlému nalezení českého občana,“ doplnila. Krizový štáb vedený Zaorálkem se bude pravidelně scházet.

Na ropné pole Ghaní útočil Islámský stát

Malý bílý křížek dole ukazuje místo, kde se nachází lybijské roplné pole Ghaní.

Na ropné pole Ghaní na jihu Libye, asi 750 kilometrů jižně od metropole Tripolisu, zaútočili podle agentury AFP extremisté hlásící se k organizaci Islámský stát. „Domnívám se, že máme dost informací, že se jedná o útok představitelů Islámského státu,“ potvrdil i Zaorálek. Ozbrojenci přitom zabili 11 strážců ropného pole, některým usekli hlavu. Místní vládní síly následným protiútokem převzaly nad místem opět kontrolu.

Podle libyjských úřadů zaútočili islamisté na ropné pole ze severu. Způsobili tam „obrovské škody“, dodaly úřady bez bližších podrobností. „Naše síly následně porazily ozbrojence a převzaly kontrolu na Řádění Islámského státu d ropným polem Ghaní,“ citovala agentura Reuters jednoho z armádních představitelů oficiální mezinárodně uznávané vlády, která sídlí v Tobrúku. Milice, které si říkají Libyjský úsvit, od loňského léta ovládají metropoli Tripolis a vytvořili tam druhou vládu.

Libye se po svržení vlády Muammara Kaddáfího v roce 2011 propadla do chaosu. V zemi existují dva parlamenty a dvě vlády. Zmatků a bezvládí využili radikálové napojení na radikály z organizace Islámský stát, kteří v uplynulých měsících obsadili Sýrii a Irák a snaží se získat větší vliv.

V sobotu večer pak Islámský stát získal spojence, podle BBC se k němu přidalo nigerijské teroristické hnutí Boko Haram.

Únosy českých občanů v zahraničí (výběr):

17. prosince 1996 - Český chargé d'affaires v Peru Lubomír Hladík byl mezi více než 600 lidmi zajatými na večírku, který se konal v rezidenci japonského velvyslanectví v Limě. Ozbrojení příslušníci Revolučního hnutí Túpaka Amarua (MRTA), kteří požadovali propuštění vězněných členů hnutí, rukojmí postupně propouštěli, včetně Hladíka. Peruánské bezpečnostní síly osvobodily 72 zbylých rukojmí 22. dubna 1997.

19. února 1998 - Podplukovníka Jaroslava Kulíška s dalšími třemi pracovníky pozorovatelské mise OSN v Gruzii (UNOMIG) unesli ozbrojení útočníci v západogruzínské vesnici Džichaškari. Zatímco dva Uruguayce a Švéda odpůrci prezidenta Eduarda Ševardnadzeho propustili, Kulíškovi se 25. února podařilo utéci.

29. září 1999 - Dva pracovníky nadace Člověk v tísni Milana Machalíčka a Michala Plavce zadržoval dav ze srbské enklávy Štrpce v jihosrbské provincii Kosovo. Vojákům sil KFOR se podařilo humanitární pracovníky po několika hodinách vysvobodit.

13. října 1999 - Na východě gruzínské Abcházie, v Kodorském údolí, byla unesena skupina šesti pozorovatelů OSN (UNOMIG), pocházejících z ČR, Švédska, Švýcarska, Řecka, Německa a Uruguaye. Únosci požadovali výkupné 250 tisíce dolarů. O den později únosci propustili čtyři rukojmí, mezi nimi českého pozorovatele, zbytek propustili další den.

11. dubna 2004 - V Iráku byli cestou do jordánského Ammánu uneseni tři čeští novináři - Michal Kubal a Petr Klíma z České televize a Vít Pohanka z Českého rozhlasu. Po pěti dnech byli po vyjednávání s únosci propuštěni na svobodu.

7. prosince 2005 - Na Haiti byl unesen český misionář Roman Musil. Na ostrově působil již několik let. Únosci údajně požadovali výkupné 50 tisíc dolarů (zhruba 1,25 milionu Kč). S únosci vyjednávali představitelé katolické církve. Musil byl 10. prosince 2005 propuštěn. Česká republika údajně nic neplatila.

11. března 2010 - Byly propuštěny dvě unesené humanitární pracovnice na Haiti. Česká pracovnice organizace Lékaři bez hranic (MSF) a její belgická kolegyně strávily téměř týden v zajetí neznámých únosců. Ženy, které v zemi pomáhaly po ničivém zemětřesení, přepadli únosci na předměstí Port-au-Prince.

18. ledna 2011 - Jemenská policie zmařila pokus o únos čtyř českých turistů. Zasáhla proti třem únoscům střelbou ve chvíli, kdy se pokusili své oběti odvézt autem do hor.

22. března 2012 - Česká průvodkyně strávila v noci na 22. března na egyptském Sinajském poloostrově dvě hodiny v zajetí beduínů. Skupina maskovaných mužů ji unesla, když přepadla autobus s českými turisty, které žena doprovázela. Podle českého ministerstva zahraničí ženu osvobodily egyptské bezpečnostní síly ve spolupráci s místními beduínskými kmeny z jihu Sinaje.

13. března 2013 - Dvě české turistky unesli neznámí ozbrojenci v pákistánské provincii Balúčistán, místní úřady po nich už dva roky marně pátrají.

7. března 2015 - Po útoku na ropné pole v Libyi je pohřešován jeden Čech, zaměstnanec ropné společnosti, prověřuje se možnost, že byl unesen.

Autoři: , , ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.