Lidovky.cz

Sobotka se plete. Jeho návrh je pro živnostníky likvidační, zlobí se ANO i opozice

Slovensko

  17:02
PRAHA - Návrh premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), že by měli živnostníci platit více za zdravotní pojištění, narazil u poslanců z rozpočtového výboru. Vyjádření šéfa vlády, že malí podnikatelé čerpají více, než odvádějí, označili v anketě serveru Lidovky.cz za mylné.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka hovoří s novináři před zahájením volebního sjezdu strany 13. března v pražském Kongresovém centru. foto: ČTK

„Živnostníci zaplatí na platbách do systému zdravotního pojištění méně, než z toho systému čerpají a zdravotní péče o živnostníky je dnes dotována z odvodů zaměstnanců,“ uvedl Sobotka v sobotu pro Českou televizi. Navrhuje proto, aby platili více. Na nepoměr upozornily rovněž odbory.

Sobotka: Živnostníci by měli platit za zdravotní pojištění víc

Sobotkův nápad ale jasně odmítl ministr financí Andrej Babiš (ANO) i pravicová opozice. „O zvýšení zdravotního pojištění živnostníkům v této chvíli neuvažujeme. Soustřeďujeme se na zlepšení výběru, proto chceme zavést evidenci tržeb a kontrolní hlášení,“ řekl ČT Babiš. 

‚Sobotka má chybná čísla’

Sami živnostníci namítají, že jsou méně nemocní než zaměstnanci. A proti Sobotkově tvrzení se v neděli ostře ohradila i Asociace malých a středních podnikatelů a živnostníků ČR, která tvrdí, že útok na živnostníky ohledně zdravotních odvodů je založen na chybných číslech. 

Živnostníky dříve kritizoval i ministr Mládek

Například před dvěma lety kritizoval živnostníky nynější ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Ten tehdy prohlásil, že nepřispívají do systému sociálního pojištění a parazitují tak na zaměstnancích. Po ostré kritice tehdy vládnoucí ODS se za svá slova později omluvil.

„Skutečnost je taková, že osoby samostatně výdělečně činné odvádějí do systému zdravotního pojištění víc než dvakrát tolik, než kolik z něj dostávají. Do doby, než se začne informovat na základě skutečných čísel, odmítá AMSP ČR o čemkoliv dalším jednat,“ stojí ve zprávě. Zástupci asociace zároveň vyjádřili obavu, že nejde o náhodu, podle nich jde jen o pokračování „trvalých útoků“.

Proti zvyšování odvodů se postavili i poslanci z rozpočtového výboru sněmovny oslovení serverem Lidovky.cz.

Miroslav Kalousek, TOP 09

„Vláda už zrušením jednotného inkasního místa zvýšila daň z příjmů fyzických osob, další zvyšování jakýchkoli přímých odvodů není přijatelné.“

Adolf Beznoska, ODS

„V žádném případě nepodporuji plány premiéra na zvýšení odvodů na zdravotní pojištění. Vzhledem k výrazně nižšímu čerpání u živnostníků, protože si prostě nemohou dovolit marodit, asi ani není pravda, že by čerpali více, než odvádějí. Odmítám další pokus premiéra a této vlády živnostníky tímto způsobem likvidovat.“

Karel Rais, ANO

„S návrhem nesouhlasím, protože bychom pak mohli vydělovat jakoukoli jinou skupinu lidí, například mladé do 30 let a tak dále. Kde nechal pan předseda jeden z pilířů, na nichž je postaven program jejich strany? A to je princip solidarity ve společnosti? Je to pokus zavděčit se některým skupinám obyvatelstva české společnosti.“

Václav Votava, ČSSD

„To, že OSVČ odvádějí na zdravotní pojištění méně než zaměstnanci, je zřejmé. V tomto směru návrh premiéra také chápu. Požádal jsem dopisem ministra Babiše o poskytnutí analýzy, kterou si ministerstvo financí právě porovnání nechalo vypracovat.“

Radim Fiala, Úsvit

„Vláda shání peníze a živnostníci mají být oběti. Jsou to lidé, kteří se starají sami o sebe. Neznají zaměstnanecké výhody zákoníku práce, neznají zákonnou dovolenou mají neomezenou pracovní dobu. Mají dnes také velké starosti se sháněném zakázek a riskují celý svůj majetek. Pan premiér by si měl jít zkusit, co je starat se sám o sebe, věřím, že by změnil názor.“

Jiří Dolejš, KSČM

„Nižší odvody jsou jejich riziko pro budoucnost., ale vyrovnání odvodů se zaměstnanci skokem by mnohé existenčně ohrozilo. Proto je otázka, jak malým živnostníkům jinak pomoci, pokud jim vláda zvýší odvody. Valí se toho na ně nějak moc - redukce úlev, paušály, evidence tržeb. Jaké kompenzace a podporu vláda nabídne?“

František Laudát, TOP 09/STAN

„V žádném případě nesouhlasím. Ale ze strany premiéra je to typická levicová politika - zlikvidovat střední třídu. Potom vyvstává otázka, kdo ty ostatní bude financovat. Babiš vždy oponuje, a potom na to přistoupí. Takhle vypadá nejen česká cesta k socialismu.“

Ladislav Šincl, ČSSD

„Inkaso daní v roce 2014 od OSVČ bylo cca bylo cca 1,1 miliardy, inkaso daní v roce 2014 od pracujících „ze závislé činnosti“ bylo cca 130,8 miliardy, v roce 2014 byl v Česku cca 1 milion OSVČ a 3,8 milionu zaměstnanců. Z uvedeného vyplývá, že zaměstnanci generují pro SR cca 34x více daní než OSVČ. Podobná situace je i u zdravotního pojištění. Je faktem, že živnostníci zaplatí na platbách do systému zdravotního pojištění méně, než z toho systému čerpají a zdravotní péče o živnostníky je dnes bohužel dotována z odvodů zaměstnanců. Zdravotní systém je založen výhradně na principu solidarity a je potřeba, aby tam všechny subjekty přispívaly relativně rovnoměrně. K tomu bohužel nedochází. Proto je potřeba o tomto vést diskuzi a zamyslet se na změnou parametrů i u odvodů u zdravotního pojištění.“

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.