Lidovky.cz

Obří kauza Peršana Zadeha. Obvinění nabízejí za propuštění miliony

Česko

  5:00
PRAHA - V miliardové kauze Shahrama Abdullaha Zadeha jsou opět ve hře velké peníze. Než začne soud projednávat případ obřího krácení daní a organizovaného zločinu, rozhodne předtím o vazbách pro podle žalobců hlavní aktéry zločinecké struktury: Peršana Zadeha a jeho pravou ruku Daniela Rudzana. Oba za svobodu nabízejí miliony korun.

Sharam Abdullah Zadeh foto: Grafika LN: Šimon

Organigram

P.P.S. GmbH, Vídeň; Ecoll Invest, Brno; Biodiesel Trade, Brno

  • „Hlavní trojice firem, která z Německa a Slovinska dovážela do Česka pohonné hmoty. Palivo si přeprodávala síť firem s bílými koni, které neodváděly daně.“

Shahram Abdullah Zadeh,  Daniel Rudzan

  • „Architekti a hlavní organizátoři.“

Eliška Coufalová, Petr Dokládal a Petr Moštěk

  • „Koordinovali účelové vzájemně provázané uzavírání smluv o prodeji pohonných hmot“.

Vojtěch Kudláč, Jiří Eliáš, Ladislav Mazura, Radovan Chaloupka, Josef Schmid, Radek Deutsch, Jiří Turátk, Vladimír Malina, Roman Kroča, Michal Šimák

  • „Řídili a ovládali finanční toky ve firmách, kterým vznikla vysoká povinnost odvodu DPH. Vyhledávali jiné osoby do role takzvaných bílých koní, na které převáděli firmy.“

V případu druhého největšího krácení daní v Česku zůstávají za mřížemi už jen dva z obviněných, a to perský obchodník Shahram Abdullah Zadeh a Daniel Rudzan. Soud se u nich i po roce od policejní razie obává útěku do zahraničí. Oba totiž mají mimo Česko kontakty a mohli by se před českou justicí skrývat, trvá na svém státní zastupitelství. „Důvod útěkové vazby u mého klienta není. A pokud by byl, nabízí odevzdání pasu. Nemohl by tedy vycestovat,“ oponoval žalobcům v rozhvoru pro server Lidovky.cz Rudzanův právní zástupce Jaroslav Ortman.

Právě Rudzan, bývalý realitní makléř, který má bydliště nahlášené na brněnském magistrátě, byl podle detektivů pravou rukou perského byznysmena. O jeho zatím posledním pokusu o propuštění na kauci bude rozhodovat brněnský soud v řádech dnů. Jak zjistil server Lidovky.cz, za svobodu nabízí šestimístnou finanční záruku. „Je to částka, která se pohybuje v řádu několika milionů. Na vazební jednání jsem pozval i složitele záruky, který si je vědom toho, že v případě útěku či nenastoupení trestu mého klienta částka propadne státu,“ uvedl Ortman.

Podle advokáta přitom nehrozí, že by se Rudzan před spravedlností skrýval za hranicemi. „V minulosti v zahraničí byl, ale frekvence jeho cest rozhodně nebyla taková, aby to byl důvod k útěkové vazbě. Ani nemá důvod, má zde dítě i bývalou přítelkyni,“ dodal.

Ve hře jsou i desítky milionů korun

Shahram Abdullah Zadeh na archivním snímku.

Kromě Rudzana se chce na svobodu dostat také sám Zadeh. „Náš klient si nepřeje před vazebním jednáním cokoli komentovat. Ano, něco nabízíme, tak už to v životě chodí,“ uvedl stroze jeden z jeho advokátů Petr Vyroubal. Konkrétní částku sdělit odmítl. Pro ilustraci: o propuštění žádal Zadeh už dříve, a to s nabídkou několika desítek milionů korun. Soud ale jeho žádost, právě kvůli obavám z útěku, zamítl. Lze se tedy domnívat, že Zadeh nabízenou kauci zvýšil. 

Při rozhodování o propuštění na svobodu je podle státního zástupce Aleše Sosíka, který má případ na starosti, potřeba přihlédnout ke způsobené škodě. „Nevím, s jakou nabídkou kdo přijde. Obecně je ale u těchto trestných činů potřeba zohledňovat, jaká byla způsobená škoda, jaký byl prospěch pachatelů,“ popsal Sosík.

Skupina kolem perského obchodníka Zadeha vypracovala důmyslnou síť 66 firem s nastrčenými bílými koňmi. Do Česka přes firmy dovážela pohonné hmoty, které ale přeprodávala za podezřele nízkou cenu. Za 409 milionů litrů paliva gang uhradil daň jen v hodnotě 2,6 milionu korun. Detektivové spočítali, že zločinecký gang obral stát na daních o 2,3 miliardy korun.

Boj došel až k Ústavnímu soudu

Škoda v případě Zadehova krácení daní byla skutečně velká, respektive druhá největší v historii České republiky. Na svobodu se přitom za podstatně nižší sumu, než nabízí Rudzan se Zadehem, dostal už na podzim další obviněný Petr Moštěk. Podnikatel a bývalý předseda dozorčí rady společnosti Ecoll Invest, jedné z nastrčených firem, se z vazby dostal za půl milionu korun. Pro upřesnění: brněnská společnost Ecoll Invest po sobě zanechala dluh na daních vyšší než miliarda korun.

  • V červnu loňského roku se na svobodu podle informací serveru Lidovky.cz dostalo dalších pět obviněných.
  • Mělo se jednat například o Elišku Coufalovou z firmy Ecoll Invest a Biodiesel Trade. "Bylo propuštěno pět osob, především z nižších pozic, kde byly shledány podmínky k nahrazení důvodů vazby některými ze zajišťovacích institutů. Organizátoři ve vazbě zůstávají," uvedl tehdy dozorující státní zástupce Aleš Sosík.
  • LIDOVKY.CZ: Miliardová kauza Peršana Zadeha: pět lidí opustilo vazbu. Promluvili?

Moštěk je ale podle vyšetřovatelů napojen i další podezřelou firmu - Biodiesel Trade. Ta do Česka dovážela naftu a opět ji měla prodávat za nízkou cenu, což detektivové opírají o rozsáhlé odposlechy. Ani jemu totiž soud neuznal kauční propustku na první pokus. Okresní soud nejprve zamítl „záruky matky, bratra i družky“ a „nepřijal písemný slib obviněného ani dohled probačního úředníka ve spojení se zákazem vycestování“. Na svobodu se dostal až v pokročilejší fázi vyšetřování, zhruba po půl roce stráveném ve vazbě. 

„Nejvyšší“ stížnost

Na svobodě pak Moštěk adresoval stížnost Ústavnímu soudu, v níž se ho snažil přesvědčit, že jsou policejní obvinění nepřesná. Ústavní soud však jeho argumentaci smetl ze stolu jako neopodstatněnou. „S přihlédnutím k charakteru trestné činnosti, jeho postavení v hierarchii, rozpětí trestní sazby a nelze u něj vyloučit obavu z možného vyhýbání se trestnímu řízení,“ zopakoval v březnu Ústavní soud obavy nižších soudů. „V rámci prověřování bylo zjištěno, že výnosy z trestné činnosti jsou přes další společnosti poukazovány na zahraniční účty. Navíc z pořízených odposlechů vyplynulo, že stěžovatel s osobami spojenými s podezřelými aktivitami jednal,“ píše se v dokumentu.

Kauza perského obchodníka

  • Kauza Shahrama Abdallaha Zadeha, kterou dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, je druhým největším daňovým únikem v historii České republiky. Škoda podle podané obžaloby dosáhla výše nejméně 2 507 652 020 korun.
  • Státní zástupce Aleš Sosík podal obžalobu 18. března, a to na 15 osob pro „zvlášť závažný zločin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby spáchaný ve prospěch organizované zločinecké skupiny a pro zvlášť závažný zločin účasti na organizované zločinecké skupině“.
  • Obvinění se trestného činu krácení daně měli dopustit v souvislosti s dovozem pohonných hmot do České republiky od března 2012 do června 2013.
  • Celkové množství pohonných hmot: 409 370 869 litrů.
  • Obviněným hrozí 9 až 13 let vězení.
  • Dva obviněné označil žalobce Sosík za spolupracující obviněné.

Vysoce postavení politici, kteří s íránským byznysmenem přišli do styku.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.