Lidovky.cz

Scénář chystaného teroru: ukrýt bombu, hlídat koleje, udeřit a způsobit kolaps

Česko

  12:25
Jak měl vypadat teroristický útok, za jehož přípravu policie čerstvě obvinila tři levicové radikály? Server Lidovky.cz sestavil jeho přibližný scénář z policejních protokolů, s nimiž se měl možnost seznámit.

Extremismus (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Útočit měla šestičlenná skupina. Role měli mít přesně rozdělené. Jakmile by operaci dokončili, spolek měl okamžitě zaniknout.

Detektivové z odboru terorismu a extremismu Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu skupinu zjevně sledovali několik měsíců, podle všeho od září 2014, v té době je nejspíš začali i odposlouchávat.

„Nasazenými operativními prostředky byly následně v průběhu prověřování zjištěny skutečnosti odůvodňující podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu teroristického útoku ve stádiu přípravy,“ stojí v policejním protokolu, jímž policie odůvodnila zátah, který vyústil v několik domovních prohlídek a zatčení šesti lidí.

„Minimálně od září 2014 začali s přípravou přímého útoku proti dosud přesně neurčenému nákladnímu vlaku převážejícímu vojenský materiál nebo osobní motorová vozidla zn. Hyundai, který chtěli původně uskutečnit v říjnu až v listopadu 2014 na hlavním tranzitním železničním uzlu Praha – Plzeň v úseku Radotín – Beroun,“ stojí v policejních listinách. Proč nakonec plán neuskutečnili, není jasné. Stejně tak se redakci serveru Lidovky.cz nepodařilo vypátrat, zda skupina náhodou nezměnila termín útoku.

Logistická podpora

Podle původního plánu chtěli – opět podle policie – útočit zápalnými láhvemi „tak, aby vzniklý požár zničil nebo poškodil ve větší míře dopravní systém“. Dva spiklenci údajně zajišťovali pouze logistickou podporu. „Měli opatřit zápalné slože, hořlaviny, jejichž účinnost dosud neurčený člen skupiny předem vyzkouší z důvodu zjištění co největší účinnosti,“ zjistili kriminalisté.

Tím ovšem jejich úkol nekončil. Měli podle policejní verze také dopravit na místo útoku. „Láhve s touto hořlavinou na místo útoku v předstihu dopraví, ukryjí a zabezpečí proti odhalení s časovým předstihem,“ popsali jejich roli do detailu policisté.

Předsunutá hlídka

Revolucionáři (hlásili se k Síti revolučních buněk) chtěli mít jistotu, že zasáhnou správný vlak. Proto další dva měli působit jako předsunutá hlídka. Řečí policejních protokolů byly jejich úkoly popsány takto: „Další dva členové budou cca 2 až 4 km před místem útoku sledovat projíždějící vlaky, aby poslední dva členy, kteří útok provedou, včas informovali prostřednictvím vysílaček o příjezdu určeného vlaku, přičemž jsou srozuměni s tím, že mohou svým jednáním způsobit přerušení dopravy ve větším rozsahu.“

Tento scénář ovšem vychází z poznatků, které policisté sesbírali ještě před samotným zátahem minulé úterý. Při domovních prohlídkách pak v panelákovém bytě v Brně-Králově poli našli nástražný výbušný systém vytvořený z kovové trubky. Jak bez bližších podrobností řekla mluvčí pražských státních zástupců, kteří případ dozorují, při domovních prohlídkách „našli hromadně účinnou zbraň“.

CO MĚLI ANARCHISTÉ PODLE POLICIE JEŠTĚ SPÁCHAT?

19. 1. 2014 - útok zápalnou láhví na policejní vozidlo parkující před policejní služebnou v Litvínově - Hamru

13. 2. 2014 - útok zápalnou láhví před budovou městské policie v Praze

8. 5. 2014 - zapálení dvou ovládacích skříní mýtné brány poblíž města Hulín

24. 5. 2014 - založení požáru přede dveřmi společnosti DD Technik v Praze

30. 8. 2014 - útok na vozidlo policie v Ústí nad Labem

Že nemuselo jít o teoretizování, naznačily další útoky Sítě revolučních buněk. Zapálila totiž několik policejních aut a za cíl si vybrala i mýtné brány.

Hrozí přísné tresty

Každopádně popsaný plán dosud vynesl obvinění šesti lidem. Tři z nich viní policie z přípravy teroristického útoku na vlak. Dva další čelí stíhání za nepřekažení trestného činu, poslední pak za nedovolené ozbrojování kvůli údajnému přechovávání hromadně účinné zbraně v bytě (více o podezřelých a jejich motivaci čtěte ZDE).

V případě prokázání viny hrozí trojici, která je ve vazbě, 12 až 20 let vězení nebo i výjimečný trest, tedy až doživotí. Vedle trestu odnětí svobody jim může soud uložit také propadnutí majetku.

Za nedovolené ozbrojování může jít další obviněný do vězení až na pět let, nepřekažení trestného činu postihuje zákoník až třemi lety odnětí svobody. 

Podle policie se všichni hlásili k Síti revolučních buněk, které působily v celém Česku. Jak zjistil server Lidovky.cz, policisté mají za to, že hlavním organizátorem byl čtyřiačtyřicetiletý Petr S.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.