Lidovky.cz

Nepřepisujme dějiny a nebourejme pomníky, řekl Hamáček na ruské ambasádě

Česko

  14:39
Proti přepisování dějin se na ruském velvyslanectví při recepci ke Dni vítězství vyslovili předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) a ruský velvyslanec v ČR Sergej Kiseljov. Tradičního setkání k ruskému státnímu svátku se jako každý rok zúčastnily stovky hostů z řad politiků a diplomatů. Ani letos nechyběl bývalý prezident Václav Klaus, přišel i místopředseda Senátu Zdeněk Škromach (ČSSD) či kardinál Dominik Duka.

Jan Hamáček, poslanec ČSSD foto: MAFRA - Jan Zatorsky

Podobně jako loni naopak nedorazil prezident Miloš Zeman, který ve stejný čas na Hradě přijímal vietnamského prezidenta.

Hamáček v projevu upozornil, že letošní oslavy konce druhé světové války se odehrávají v atmosféře napjatých vztahů mezi Západem a Ruskem kvůli konfliktu na Ukrajině. Kvůli němu nejsou podle něj nejlepší ani současné česko-ruské politické vztahy. Uznání a vděčnost sovětským vojákům za osvobození Československa ale podle šéfa Sněmovny přesahují čas. „Je třeba odmítnout všechny hloupé snahy o přepisování dějin a bourání pomníků,“ zdůraznil Hamáček.

Vyjádřil přitom naději, že naplňování dohod o příměří mezi ukrajinskou vládou a proruskými separatisty na východě země uzavřených v Minsku povede ke stabilizaci a demokratizaci poměrů na Ukrajině. „Odpovědnost za implementaci minských dohod mají všichni čtyři jejich signatáři - Ukrajina, Rusko, Německo i Francie. Nepochybuji o tom, že jsou si této své odpovědnosti plně vědomi,“ poznamenal předseda dolní parlamentní komory.

Také Kiseljov v proslovu, který se většinou týkal 70. výročí konce války, udělal aktuální narážku na dění na Ukrajině. Když připomínal, že v době druhé světové války se státy „s různými ideologiemi a politickými systémy“ dokázaly povznést nad rozpory a spojit se s cílem rozdrtit společného nepřítele, poznamenal: „Pamatovat si to je obzvlášť důležité dnes, kdy se v některých zemích historie na státní úrovni bez okolků obrací naruby, přizpůsobuje se dle potřeby úzkým politickým cílům, kati jsou vyhlašováni za hrdiny a osvoboditelé za okupanty. Čím to může skončit, bohužel, víme nejen z historie.“ Druhá světová válka podle ruského velvyslanec také přinesla „strašlivé ponaučení“, jak křehký může být mír.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.